Bűncselekmény elkövetésével vádolják?

A közigazgatás rendje elleni bűncselekmények

A közigazgatás rendje elleni bűncselekmények közül az embercsempészést külön oldalon mutatjuk be, a többi e fejezetbe tartozó bűncselekményt pedig itt ismerheti meg.
Paragrafus jel
Embercsempészés
Paragrafus jel
People smuggling

A közigazgatás rendje elleni bűncselekmények olyan jogsértő magatartásokat foglalnak magukban, amelyek az államigazgatás törvényes és zavartalan működését, valamint a közbiztonságot és a köznyugalmat veszélyeztetik.

Az államigazgatás hatékony és tisztességes működése alapvető feltétele a jogállamiságnak és a társadalmi stabilitásnak, ezért az ilyen típusú bűncselekmények büntetőjogi szankcionálása kiemelt jelentőséggel bír.

A közigazgatás rendjének biztosítása nélkül az állami szervek nem tudnák megfelelően ellátni feladataikat, ami hosszú távon az állampolgárok jogbiztonságának csökkenéséhez vezetne.

Szakértő büntető ügyvédi irodánk
Szakértő büntető ügyvédi irodánk
A közigazgatás rendje elleni bűncselekmények. Kérje konzultációnkat.
A hét minden napján -24/7 személyesen vagy online

A választások és népszavazások rendjének védelme

A választások és a népszavazások rendjének megőrzése kiemelt közérdek, hiszen ezek biztosítják a demokratikus döntéshozatal zavartalanságát.

A választás, a népszavazás, a népi kezdeményezés és az európai polgári kezdeményezés rendje elleni bűncselekmény a demokratikus folyamatok tisztaságát sérti, amely hosszú távon az állampolgárok politikai rendszerbe vetett bizalmának csökkenéséhez vezethet.

Az ilyen jogsértések magukban foglalhatják például a szavazatokkal való visszaélést, a választási csalásokat vagy az emberek megtévesztését a demokratikus részvétel során.

Ennek érdekében a törvény büntetni rendeli a választás, a népszavazás, a népi kezdeményezés és az európai polgári kezdeményezés rendje elleni bűncselekményeket, amelyek célja a demokratikus intézmények és eljárások hitelességének megőrzése.

Ha valaki befolyásolni vagy manipulálni próbálja a választási folyamatot, azzal nemcsak az egyéni választójogot sérti, hanem a teljes demokratikus intézményrendszert is veszélyezteti.

Paragrafus jel
A választás, a népszavazás, a népi kezdeményezés és az európai polgári kezdeményezés rendje elleni bűncselekmény Btk. 350. §
A Büntető Törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvény szerint a Választás, a népszavazás, a népi kezdeményezés és az európai polgári kezdeményezés rendje elleni bűncselekmény Btk. 350. § törvényi tényállása
Paragrafus jel
Választói akarat tiltott befolyásolása Btk. 350/A. §
A Büntető Törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvény szerint a Választói akarat tiltott befolyásolása Btk. 350/A.§ törvényi tényállása

Egyesülési joggal visszaélés

A társadalmi szerveződés szabadsága az egyik legfontosabb alapjog, ezért az egyesülési joggal visszaélés is büntetendő cselekmény.

Az egyesülési joggal visszaélés olyan bűncselekmény, amely a közbizalom és a demokratikus társadalmi szerveződés elveit sérti.

Az egyesülési jog biztosítja, hogy az emberek különböző szervezeteket, egyesületeket és politikai mozgalmakat hozhassanak létre és működtethessenek.

Ha azonban valaki visszaél ezzel a joggal, például tiltott célokra használja a szervezetet vagy megtévesztő módon működteti azt, az nemcsak az érintett személyek érdekeit sértheti, hanem a társadalom egészének működését is megzavarhatja.

Paragrafus jel
Egyesülési joggal visszaélés Btk. 351. §
A Büntető Törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvény szerint a Egyesülési joggal visszaélés Btk. 351. § törvényi tényállása

A közbiztonsági tevékenység jogellenes szervezése

A közbiztonság fenntartása érdekében az állam szigorúan szabályozza azokat a tevékenységeket, amelyek közvetlen veszélyt jelenthetnek a társadalomra. Ilyen például a közbiztonsági tevékenység jogellenes szervezése, amely az állami szervek által fenntartott rendvédelmi rendszer működését veszélyeztetheti.

Az államnak kizárólagos joga van arra, hogy közbiztonsági és rendvédelmi feladatokat szervezzen és lásson el, ezért ha egy magánszervezet vagy személy jogosulatlanul szervez ilyen tevékenységet, az nemcsak a rend fenntartását veszélyeztetheti, hanem a társadalmi stabilitást is alááshatja.

Paragrafus jel
Közbiztonsági tevékenység jogellenes szervezése Btk. 352. §
A Büntető Törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvény szerint a Közbiztonsági tevékenység jogellenes szervezése Btk. 352.§ törvényi tényállása

Határzár tiltott átlépése

Határzár tiltott átlépése

Az illegális határátlépések számának drasztikus emelkedése, az illegális bevándorlás okozta válsághelyzet megfelelő kezelése tette szükségessé a módosítást.

Ezért a leginkább érintett határszakaszok mentén tranzitzónák kialakítására, a nemzetközi határforgalom szigorítására, illetve az állam határainak komolyabb létesítmények, eszközök telepítésével történő megvédésére volt szükség.

Az államhatárról szóló 2007. évi LXXXIX. törvénynek az államhatár átlépésének feltételeiről szóló 11. §-a szerint az államhatárt nemzetközi szerződésben és törvényben meghatározott feltételekkel - ha nemzetközi szerződés vagy az Európai Unió közvetlenül alkalmazandó jogi aktusa kivételt nem tesz - a forgalom számára megnyitott, a forgalom jellegének megfelelő közúti, vasúti, vízi vagy légi határátkelőhelyen vagy a határátlépési ponton, ellenőrzés mellett szabad átlépni.

Paragrafus jel
Határzár tiltott átlépése Btk. 352/A. §
A Büntető Törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvény szerint a Határzár tiltott átlépése Btk. 352/A.§ törvényi tényállása

Határzár megrongálása

Az államhatár védelmét szolgáló berendezés megrongálásának bűncselekménye az államhatár rendjének és a védelmet biztosító létesítmények épségének védelmét szolgálja.

Az elkövetési magatartás a berendezés megrongálása vagy megsemmisítése, amely a létesítmény állagának károsodását vagy teljes fizikai elpusztítását jelenti.

A bűncselekményt bárki elkövetheti, kizárólag szándékosan, gondatlanságból nem valósítható meg.

A cselekmény befejezetté válik a kár bekövetkeztével, azonban már kísérletként is büntetendő, ha a rongálás vagy megsemmisítés szándéka megnyilvánul, de tényleges kár nem keletkezik.

A tényállás szubszidiárius, tehát csak akkor büntethető önállóan, ha az elkövető nem valósított meg súlyosabb bűncselekményt.

Az alapeset büntetési tétele egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztés.

Paragrafus jel
Határzár megrongálása Btk. 352/B. §
A Büntető Törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvény szerint a Határzár megrongálása Btk. 352/B.§ törvényi tényállása

Határzárral kapcsolatos építési munka akadályozása

A bűncselekmény védett jogtárgya az államhatár rendje.

Elkövetési magatartása az államhatár védelmére szolgáló létesítménnyel kapcsolatos munkavégzés - akár annak létesítése, akár annak karbantartása - akadályozása.

Paragrafus jel
Határzárral kapcsolatos építési munka akadályozása Btk. 352/C. §
A Büntető Törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvény szerint a Határzárral kapcsolatos építési munka akadályozása Btk. 352/C.§ törvényi tényállása

Jogellenes tartózkodás elősegítése


A közigazgatás rendjének súlyos megsértése a jogellenes tartózkodás elősegítése is, amelyek az állam bevándorlásra és idegenrendészetre vonatkozó szabályait sértik.

A jogellenes tartózkodás elősegítése sérti a közigazgatás rendjét, mivel az állami szabályok és ellenőrzési rendszerek megkerülésére irányul.

Paragrafus jel
Jogellenes tartózkodás elősegítése Btk. 354. §
A Büntető Törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvény szerint a Jogellenes tartózkodás elősegítése Btk. 354.§ törvényi tényállása
Paragrafus jel
Jogellenes bevándorlás elősegítése, támogatása Btk. 353/A. §
A Büntető Törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvény szerint a Jogellenes bevándorlás elősegítése, támogatása Btk. 353/A.§ törvényi tényállása

A családi kapcsolatokkal való visszaélés és a jogellenes foglalkoztatás

A közigazgatási rendszer működéséhez kapcsolódó másik visszaélési forma a családi kapcsolatok létesítésével visszaélés, amely olyan esetekben fordul elő, amikor valaki hamis vagy megtévesztő módon hoz létre családi kapcsolatokat, például bevándorlási előnyök megszerzése érdekében.

Hasonló módon veszélyezteti az állam működését a harmadik országbeli állampolgár jogellenes foglalkoztatása, amely az idegenrendészeti és munkaügyi szabályok kijátszását jelenti.

Ezek a bűncselekmények nemcsak az érintett állampolgárok jogait és érdekeit sértik, hanem a munkaerőpiac egyensúlyát és az állam gazdasági szabályozását is megzavarhatják.

Paragrafus jel
Családi kapcsolatok létesítésével visszaélés Btk. 355. §
A Büntető Törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvény szerint a Családi kapcsolatok létesítésével visszaélés Btk. 355. § törvényi tényállása
Paragrafus jel
Harmadik országbeli állampolgár jogellenes foglalkoztatása Btk. 356. §
A Büntető Törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvény szerint a Harmadik országbeli állampolgár jogellenes foglalkoztatása Btk. 356. § törvényi tényállása

A kulturális örökség védelme

A közigazgatási jogszabályok betartása a kulturális örökség védelmében is fontos szerepet játszik.

Ennek érdekében a törvény büntetni rendeli a műemlék vagy védett kulturális javak megrongálását, valamint a védett kulturális javakkal való visszaélést.

Ezek a bűncselekmények különösen súlyosak lehetnek, hiszen a kulturális örökség és a műemlékek megóvása nemcsak az adott ország, hanem az egész emberiség közös érdeke.

Paragrafus jel
Védett kulturális javakkal visszaélés Btk. 358. §
A Büntető Törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvény szerint a Védett kulturális javakkal visszaélés Btk. 358.§ törvényi tényállása

A veszélyes állatok tartásának szabályozása

A közbiztonság fenntartása érdekében az állam szigorú előírásokat alkotott az állattartásra vonatkozóan is.

A veszélyes állat vagy veszélyes eb tartásával kapcsolatos kötelezettségek megszegése olyan bűncselekmény, amely közvetlen veszélyt jelenthet az emberek és a közösségek számára.

A felelőtlen állattartás súlyos sérülésekhez és közbiztonsági problémákhoz vezethet, ezért ennek büntetőjogi szankcionálása is kiemelten fontos.

Paragrafus jel
Veszélyes állat, illetve veszélyes eb tartásával kapcsolatos kötelezettség megszegése Btk. 359. §
A Büntető Törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvény szerint a Veszélyes állat, illetve veszélyes eb tartásával kapcsolatos kötelezettség megszegése Btk. 359. § törvényi tényállása

A tiltott szerencsejáték szervezése

A tiltott szerencsejáték szervezése olyan jogsértés, amely a közigazgatás és a pénzügyi szabályozás megkerülésére irányul.

Az illegális szerencsejáték gyakran kapcsolatba hozható szervezett bűnözéssel, pénzmosással és egyéb gazdasági visszaélésekkel.

Az ilyen tevékenységek megbontják az állami ellenőrzés alatt álló szerencsejáték-rendszert, és olyan pénzügyi kockázatokat teremtenek, amelyek hosszú távon káros hatással lehetnek a gazdaságra.

Paragrafus jel
Tiltott szerencsejáték szervezése Btk. 360. §
A Büntető Törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvény szerint a Tiltott szerencsejáték szervezése Btk. 360. § törvényi tényállása

A közegészségügy védelme

A közigazgatási szabályok megsértése a közegészségügy területén is súlyos következményekkel járhat.

A járványügyi szabályszegés különösen veszélyes, mert a közegészségügyi rendszerek működését és a lakosság biztonságát veszélyeztetheti.

Ha valaki szándékosan vagy gondatlanságból megszegi a járványügyi előírásokat, az fertőzések terjedéséhez és az egészségügyi rendszer túlterheléséhez vezethet, ami komoly társadalmi problémákat okozhat.

Paragrafus jel
Járványügyi szabályszegés Btk. 361. §
A Büntető Törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvény szerint a Járványügyi szabályszegés Btk. 361.§ törvényi tényállása

A géntechnológiai szabályok betartása

Végül, a géntechnológiával módosított növényfajtákkal kapcsolatos kötelezettségek megszegése szintén a közigazgatás rendjét sértő bűncselekmények közé tartozik.

A mezőgazdaság és az élelmiszerbiztonság védelme érdekében az állam szigorúan szabályozza a géntechnológiai eljárásokat, ezért ezek megszegése olyan jogsértés, amely hosszú távon az emberek egészségére és a környezetre is negatív hatással lehet.

Paragrafus jel
Géntechnológiával módosított növényfajtákkal kapcsolatos kötelezettség megszegése Btk. 362. §
A Büntető Törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvény szerint a Géntechnológiával módosított növényfajtákkal kapcsolatos kötelezettség megszegése Btk. 362.§ törvényi tényállása

Számvevőszéki ellenőrzéssel kapcsolatos kötelezettségek megszegése

A közreműködési kötelezettség megszegése az Állami Számvevőszék ellenőrzésének akadályozása esetén minősül bűncselekménynek.

A jogszabály előírja, hogy az ellenőrzött vagy ellenőrizhető szervezet, valamint annak munkavállalói kötelesek együttműködni az ellenőrzési folyamat során.

Ez magában foglalja az adatszolgáltatási kötelezettséget és a szükséges dokumentumok rendelkezésre bocsátását az előírt határidőn belül.

A vétségként szabályozott bűncselekmény eredmény-bűncselekmény, vagyis csak akkor valósul meg, ha a kötelességszegés ténylegesen akadályozza az ellenőrzés lefolytatását.

Az elkövető akár két évig terjedő szabadságvesztéssel is büntethető.

Paragrafus jel
A számvevőszéki ellenőrzéssel kapcsolatos kötelezettségek megszegése Btk. 363. §
A Büntető Törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvény szerint A számvevőszéki ellenőrzéssel kapcsolatos kötelezettségek megszegése Btk. 363.§ törvényi tényállása
dr. Lőrik József
dr. Lőrik József
20+ év szakmai tapasztalat, 2000+ büntetőügyben látta el védői feladatait, ÜDE egyesületi tag, Ügyvéd podcast házigazdája.
dr. Lőrik József önéletrajz
Büntető ügyvédet keres?