20+
év büntetőjogi tapasztalat
több, mint
2000
büntető ügy.
Büntető ügyvédre van szüksége?
+ 36 70 947 9950
Hívjon akár
hétvégén is!
Ügyvédi iroda
1054 Budapest Honvéd utca 40. 4. emelet 6. Kapucsengő: 51
Hétköznap személyesen
Konzultáció
Konzultáció
+36 70 947 9950
Menü
in english
Büntető ügy menete
Büntető ügyek
Családjogi ügyek
Gyakori kérdések
Kapcsolat
Büntető ügy menete
Büntető ügyek
Családjogi ügyek
Gyakori kérdések
Kapcsolat
Főoldal
Rablás döntvényei
Ha bajban van, Nem hagyjuk cserben!
Rablás döntvények
Rablás
Nem zsarolás, hanem rablás, ha a terhelt pénzt követel a sértettől, és miután a sértett ezt megtagadja, azonnal erőszakot alkalmaz, és elveszi a sértett pénztárcáját [Btk. 365. § (2) bek., 367. § (1) bek., (2) bek. b) pont].
A csoportos elkövetés minősítő körülményét bármilyen elkövetői alakzatban, de csak a tettesi elkövetési magatartás kifejtésének helyszínén vagy annak közelében, azzal egy időben vagy egybefüggően tanúsított magatartások alapozhatják meg. A rablás nem minősül csoportosan elkövetettnek, ha a bűnsegéd a rablás helyszínére csalja a sértettet, de még a tettesi magatartás kifejtését megelőzően onnan eltávozik és azalatt végig folyamatosan távolodik a helyszíntől [Btk. 365. § (1) bek. a) pont és (3) bek. c) pont, 459. § (1) bek. 3. pont; 2/2000. BJE.].
Ha tényállásban foglalt primer (a külvilágban megnyilvánuló), illetve szekunder (tudati) tények között nincs ellentmondás, akkor a tényállás nem hordoz magában olyan ellentmondást, ami a büntetőjogi felelősség vagy a cselekmény törvényes minősítésének megállapítását lehetetlenné tenné és ekként anyagi jogi sérelmet eredményezne. Ebben az esetben a terhelt cselekményének motívumára vont ténybeli (és nem jogi) következtetés a felülvizsgálati eljárásban nem vonható kétségbe. Így amennyiben az ekként megállapított irányadó tényállás szerint a terhelt a személy elleni erőszakot jogtalan eltulajdonítás célzatával fejtette ki, cselekményének rabláskénti minősítése törvényes [Btk. 339. § (1) bek., 365. § (1) bek. a) pont; Be. 659. § (1) bek.].
I. Amennyiben a rablás elkövetése során a sértett megkötözésének célja kizárólag az volt, hogy az idegen dolog elvételét megkönnyítse és ezért része volt az akaratot megtörő erőszaknak, a rablás és a személyi szabadság megsértése bűncselekményének (alaki) halmazata látszólagos, az utóbbi bűncselekmény megállapításának nincs helye. II. Abban az esetben azonban, ha a rablás befejezését követően az elkövetők úgy távoznak a bűncselekmény helyszínéről, hogy az egyik sértettet összekötözve hagyják ott, a rablás és a személyi szabadság megsértésének bűntette valóságos anyagi halmazatot alkot. III. Az utóbbi bűncselekményben a bűnösség megállapítását nem zárja ki az a körülmény, hogy az elkövetők csak az egyik sértettet kötözték meg, így távozásuk után lehetősége volt az azonnali szabadulásra. A személyi szabadság megsértésének megvalósulása ugyanis nem függ a megfosztás időtartamától [Btk. 6. § (2) bek., 194. § (1) bek., 365. § (1) bek. a) pont, (3) bek. b) pont].
I. A fegyveresen elkövetett rablás bűntettének kísérletét, nem pedig rablás előkészületét valósítja meg, aki - a gépjármű kipróbálása érdekében - jogszerűen birtokába került indítókulcsot azért nem adja vissza a jármű tulajdonosának, mert időközben a gépkocsi eltulajdonítását határozta el, s ennek érdekében a sértettet lőfegyverutánzattal lelövéssel fenyegeti meg, de a jármű tényleges birtokbavételét a sértett határozott ellenállása, a rendőrség értesítése akadályozza meg [Btk. 365. § (1) bek. a) pont, (3) bek. a) pont]. II. A rablás törvényi tényállásának elkövetési magatartása az erőszak, illetve az élet vagy testi épség elleni közvetlen fenyegetés alkalmazása. Ebben az esetben a terhelt a sértettel szemben élet, illetve testi épség elleni közvetlen fenyegetést valósított meg, amikor őt lelövéssel fenyegette, és ezzel a rablás törvényi tényállásának elkövetési magatartását ténylegesen megkezdte. Az indítókulcs nem az elvétel tárgya, hanem egy másik dolog, a gépkocsi elvételének eszköze volt, s a rablás tényállásszerűségének megvalósulásához nem feltétel a gépjármű motorjának beindítása [Btk. 10-11. §].
I. A felfegyverkezve elkövetett rablás bűntette kísérletének társtettesei azok a terheltek, akik közül az I. r. kalapáccsal az ékszerüzlet kirakatát betöri, a II. r. pedig a kirakatból arany ékszereket emel ki és rak egy táskába, majd a cselekményüket észlelő és annak folytatását megakadályozni próbáló sértettet az I. r. terhelt erőteljes kalapácsütésekkel kívánja meghátrálásra kényszeríteni [Btk. 365. § (1) bek. a) pont, (3) bek. b) pont]. II. A rablás bűntettének tényállásszerűségéhez megkívánt erőszak lenyűgöző, akaratot megtörő jellege nem jelenti a védekezés kizártságát, elháríthatatlanságát. A megtámadottnak elvitathatatlan joga a védekezés. A támadás, az erőszak "vis absoluta" jellege nem az ellene kifejtett védekezés eredményességének vagy eredménytelenségének a függvénye, hanem annak, hogy milyen hatást gyakorolhat a megtámadottra. Az élet kioltására alkalmas fémfejű kalapáccsal felső testre célzott ütések kétségtelenül a rablási erőszakhoz megkívánt "vis absoluta" természetűek [Btk. 365. § (1) bek. a) pont]. III. A rablás bűntettének tényállásában összefoglalt vagyon elleni, illetve személy elleni bűncselekmény sértettje eltérhet egymástól, ezért a rablás akkor is tényállásszerű, ha az elkövető az erőszakot nem az eltulajdonítani kívánt dolog tulajdonosával (birtokosával) szemben, hanem harmadik személlyel szemben valósítja meg, melyet a törvényi tényállás a "valaki ellen erőszakot […] alkalmaz" fordulattal fejez ki [Btk. 365. § (1) bek.].
Elköveti társtettesként a rablás bűntettét, aki a társaival szándékegységben cselekedve járó motorral várakozik, és miután a társai a sértettől elvették a táskáját, és a gépkocsiba ugrottak, a táskáját visszaszerezni próbáló, és a gépkocsiba kapaszkodó sértettet a gépkocsival elindulva 30-40 méteren keresztül a földön vonszolja, amíg az a gépkocsit el nem engedi [Btk. 13. §, 365. §].
Elköveti a rablás bűntettét, aki a sértettet a táskája megszerzése érdekében meglöki, majd a táskáját megtartó menekülő sértettet üldözi, és miután utolérte, ismét meglöki, majd a táskáját a sértett kezéből kitépve azzal elszalad [Btk. 365. § (1) bek. a) pont].
A rablási erőszak lenyűgöző jellegét nem zárja ki az, hogy a bűncselekmény befejezettsége a sértett ellenállása miatt marad el. Nem állapítható meg önkéntes elállás abban az esetben, ha a sértett a lakóházába behatoló, őt megtámadó elkövetőt felismeri, nevén szólítja, majd hasba rúgja, és az elkövető ezt követően, ennek a hatására menekül el a helyszínről [Btk. 10. § (4) bek., 365. § (1) bek. a) pont és (3) bek. g) pont].
A rablás bűntettének és a személyi szabadság megsértése bűntettének a halmazata csak látszólagos, ha a személyi szabadság megsértése a rablás során, a dolog elvétele érdekében kifejtett erőszak részeként történik [Btk. 194. §, 365. §].
Az a terhelt, aki arra hívta fel az általa személygépkocsival a helyszínre szállított társait, hogy jelentős összegű készpénz eltulajdonítása céljából törjenek be a sértett házába, és ha kell, alkalmazzanak a sértettel szemben erőszakot, amennyiben szükséges, fogják be a száját, kötözzék meg, nem csupán az idegen dolog jogtalan eltulajdonítására, hanem az elvétel érdekében erőszak kifejtésére, azaz rablásra és emellett a sértett megkötözésével személyi szabadságától való megfosztására bírta rá társait, akik e rábírás keretei között cselekedtek, amikor a sértettel szemben pénzének elvétele érdekében erőszakot alkalmaztak, majd azért, hogy a házat ne tudja elhagyni és ne tudjon segítséget kérni, a sértettet a lakásába bezárva hagyták, és telefonját is elvitték [Btk. 365. § (1) bek. a) pont, (3) bek. c), d) pont, Btk. 194. § (1) bek., (2) bek. b) pont II. fordulat; Btk. 14. § (1) bek.].
A sértett gázspray-vel lefújása alkalmas a rablási erőszak megállapítására [1978. évi IV. tv. 321. §].
Rablás esetén a fenyegetés lenyűgöző erejének az értékelésekor együttesen kell vizsgálni a megfenyegetett személy és az elkövető adottságait, az egymással szembeni erőviszonyokat, és az elkövetés külső tényezőit is [1978. évi IV. tv. 138. §, 321. §].
Rablást követ el, aki az általa elvett mobiltelefont tőle visszakövetelő sértettet szegycsonton üti, majd a helyszínről eltávozik. Az erőszak a rablás e fordulatánál is célzatos, de annak iránya már nem a dolog megszerzése, hanem a megszerzett dolog megtartása. Ebben az esetben ugyanis az idegen dolog már az elkövető birtokában van, az általa alkalmazott erőszak a dolog visszaszerzésére irányuló magatartás leküzdését szolgálja [Btk. 365. § (2) bek.].
Honlapkészítés
:
InteliArt Online Marketing Kft.
Minden jog fenntartva 2025
©
Büntető ügyvédet keres?
+ 36 70 947 9950