20+
év büntetőjogi tapasztalat
több, mint
2000
büntető ügy.
Büntető ügyvédre van szüksége?
+ 36 70 947 9950
Hívjon akár
hétvégén is!
Ügyvédi iroda
1054 Budapest Honvéd utca 40. 4. emelet 6. Kapucsengő: 51
Hétköznap személyesen
Konzultáció
Konzultáció
+36 70 947 9950
Menü
in english
Büntető ügy menete
Büntető ügyek
Családjogi ügyek
Gyakori kérdések
Kapcsolat
Büntető ügy menete
Büntető ügyek
Családjogi ügyek
Gyakori kérdések
Kapcsolat
Főoldal
Garázdaság döntvényei
Ha bajban van, Nem hagyjuk cserben!
Garázdaság döntvények
Garázdaság
A garázdaság vétségének tényállásszerűségéhez megkívánt kihívó közösségellenességet megvalósítja az elkövetőnek időben elhúzódó olyan erőszakos magatartása, amelyet a város belterületén, kifejezetten forgalmas helyen, pláza előtt, munkaidő után a délutáni órákban tanúsít, függetlenül a cselekmény személyes motivációjától. Nem veszélyes azonban a társadalomra a magatartás, ha az elkövető jogos védelmi helyzetben cselekszik, mert az őt ért becsületsértést követően a vele vitatkozó személy még meg is lökte, s ezáltal egy jogtalan támadással szemben fejtett ki jogszerű elhárító cselekményt, amikor támadóját arcul ütötte, s ezért őt az ellene garázdaság vétsége miatt emelt vád alól büntethetőséget kizáró okból kellett felmenteni [Btk. 22. § (1) bek., 339. § (1) bek.; Be. 566. § (1) bek. d) pont].
Büntető jogegységi határozat a garázdaság bűncselekménye társas elkövetésének kérdéseiről
Garázdaság megállapítása más személynek nyilvános helyen történő megdobálása miatt 1. Más személynek sérülés okozására tipikusan nem alkalmas tárggyal (pl. tojással) megdobása tettleges becsületsértést [2012. évi C. törvény 227. § (2) bekezdés] valósíthat meg. 2. A nyilvános helyen elkövetett tettleges becsületsértés - ha az elkövetés módja folytán kihívóan közösségellenes - garázdaság [2012. évi C. törvény 339. §] megállapítására lehet alkalmas, ezért vizsgálni kell, hogy e bűncselekmény konjunktív feltételei (kihívóan közösségellenes, erőszakos, megbotránkoztatásra, illetve riadalomkeltésre alkalmas) hiánytalanul megvalósultak-e. 3. A garázdaság bűncselekményi alakzatához tényállási elemként megkívánt "erőszakos magatartást tanúsít" fordulata megvalósul a más személyre gyakorolt támadó jellegű fizikai ráhatással, abban az esetben is, ha az nem alkalmas testi sérülés okozására [2012. évi C. törvény 459. § (1) bekezdés 4. pont].
A garázdaság halmazati kérdéseiről Bűnhalmazat létesül, ha az elkövető egy cselekménnyel a garázdaság, valamint a testi sértés vagy a rongálás törvényi tényállását is megvalósítja, feltéve, hogy a testi sértés vagy a rongálás törvényi büntetési tétele nem súlyosabb, mint a garázdaságé.
I. Amennyiben a másodfokú bíróság a vádlott egy cselekményével elkövetett garázdaság bűntettével valóságos alaki halmazatban álló rongálás vétsége miatt magánindítvány hiányában szünteti meg a büntetőeljárást, a fellebbezés a törvényben kizárt [Btk. 30. §, 339. § (1) bek. és (2) bek. a) és d) pont, 371. § (1) bek. és (2) bek. a) pont, 382. § 2. fordulat; 34. BK vélemény; Be. 567. § (2) bek. b) pont, 615. § (2) bek. b) pont, (3) és (5) bek.]. II. A törvény határozza meg a fellebbezési jog kereteit, ezért a bíróság által tévesen biztosított fellebbezési jog nem teremt felülbírálati kötelezettséget [Be. 588. § (1) bek., 597. § (1) bek.].
A kényszergyógykezelés elrendelését nem alapozhatja meg a garázdaság bűncselekményének az elkövetése még akkor sem, ha az személy elleni erőszakos magatartással történik [Btk. 78. §, 459. § (1) bek. 26. pont].
I. Garázdaság vétségének tényállásszerűségéhez megkívánt kihívó közösségellenesség nem azonos a minden bűncselekményben felismerhető társadalomra veszélyességgel, a közösség elvárásaival történő szembehelyezkedéssel, vagy ezeknek az elvárásoknak a semmibevételével. A garázdaság bűncselekményi alakzatának megvalósulásához szükséges erőszakos magatartás akkor kihívóan közösségellenes, ha közvetlenül és durván sérti vagy sértheti a közösség nyugalmát, mert az elkövető cselekményét az utóbbihoz fűződő érdek gátlástalan, nyílt semmibevételével hajtja végre. Ha az erőszakos magatartás a kihívó közösségellenességet nélkülözi, garázdaság megállapítására nem kerülhet sor [Btk. 339. § (1) bek.; BH 2015.52.]. II. A garázdaság bűncselekményének jogi tárgya a köznyugalom, amely nem tértől és időtől elvonatkoztatott fogalomrendszer, hanem egy ország törvényes rendje, amely polgárainak jogos érdekét védi. Ennek a rendnek helyhez és időhöz kötött megbontása vagy arra alkalmassága valósíthat meg tényállásszerű magatartást, tehát bűncselekményt. A magatartás megbotránkozásra vagy riadalomkeltésre alkalmasságának pedig az elkövetés - a magatartás tanúsításának - időpontjában nyomban kell észlelhetőnek lennie, nem pedig utólag. A bűncselekmény megvalósulásához ezért az szükséges, hogy az elkövetett cselekmény válthassa ki a megbotránkozást vagy riadalmat, nem pedig a róla szóló tudósítás esetleges hatása [Btk. 339. § (1) bek.].
I. Kihívó közösségellenesség hiányában nem valósít meg garázdaságot egy lakóház zárt lépcsőházában két terhelt között szerelemféltésből kialakult az a konfliktus, amelynek során a II. r. terhelt az őt kis méretű zsebkéssel fenyegető I. r. terheltet a folyosó ajtajának löki, s annak üvegablaka betörik [Btk. 339. § (1) bek.]. II. A jogos védelem mint büntethetőséget kizáró ok vizsgálata szükségtelen, ha a vád tárgyává tett magatartás nem valósít meg bűncselekményt. A büntethetőséget kizáró ok vizsgálatát ugyanis mindig megelőzi a tényállásszerűség vizsgálata, s ha tényállási elem hiányában a bűncselekmény nem állapítható meg, úgy felmentő ítéletet kell hozni [Btk. 4. §, 22. § (1) bek., Be. 566. (1) bek. a) pont].
Garázdaság vétségét követi el, aki nyilvános szórakozóhelyen poharakat vagdos a földhöz és a személyzetet szidalmazza. Ez a viselkedés dolog elleni erőszakkal járt, ezért erőszakos természetű, s olyan öntörvényű, kötekedő magatartás, amely a közösségi együtt-tartózkodás szabályainak nyílt semmibevételét fejezi ki, tehát kihívóan közösségellenes is. A megbotránkozást, riadalmat kiváltó magatartás rendőri intézkedést tett szükségessé. A garázdaság bűncselekményi (vétségi) alakzatának minden fogalmi ismérve hiánytalanul megvalósult [1978. évi IV. tv. 271. § (1) bek.].
A zaklatás Btk. 222. § (1) bekezdésében írt esete szubszidiárius bűncselekmény, ezért ha a zaklató magatartás egyben garázdaságot is megvalósít, csak a garázdaság bűncselekményét kell megállapítani [Btk. 222. § (1) bek., 339. § (1) bek.].
Ha a garázdaságot megvalósító erőszakos magatartás egyes sértetteknél nyolc napon túl gyógyuló, másoknál nyolc napon belüli gyógytartamú sérülést eredményezett, halmazatban csak a testi épség elleni bűncselekmények állhatnak, a garázdaság alapesete azonban nem [Btk. 339. § (1) bek.].
I. Erőszakos magatartásnak minősül a kerékpárnak célzottan más személyre irányított eldobása [1978. évi IV. tv. 270. § (5) bek.]. II. Közterületen tanúsított bármely, a közelben tartózkodó személyek által észlelhető erőszakos magatartás alkalmas megbotránkozás (felháborodás, megütközés, megrökönyödés) vagy riadalom kiváltására. A garázdaság vétségének tényállásszerűségéhez megkívánt kihívó közösségellenesség azt jelenti, hogy a tanúsított magatartás a környezetre gyakorolt hatása révén közvetlenül és durván sérti vagy sértheti a közösség nyugalmát. A garázda magatartást tanúsító elkövető felismeri, hogy cselekménye a közösség nyugalmának megzavarására alkalmas, ám tettét a közösségi érdek leplezetlen semmibevételével hajtja végre. Az elkövető által kifejtett erőszakos magatartás esetleges belső, személyes indítéka a garázdaság megállapíthatóságát nem zárja ki, mert a közösségi érdekkel történő nyílt szembeszegülés a személyes motívumból fakadó cselekményben is megjelenhet [1978. évi IV. tv. 271. § (1) bek.].
Kihívó közösségellenesség hiányában az erőszakos és megbotránkozás vagy riadalom keltésére alkalmas magatartás sem minősíthető garázdaság bűncselekményének [1978. évi IV. tv. 271. §].
A garázdaság bűncselekményéhez megkívánt erőszakos magatartás fizikai ráhatást feltételez. A pusztán fizikai ráhatással fenyegetőzés egyéb feltételek meglétében sem alkalmas a bűncselekmény megállapítására. Amennyiben a fizikai ráhatással fenyegetés a sértettben történő félelemkeltés célzatával történik, a magatartás alkalmas lehet a zaklatás vétségének megállapításához [1978. évi IV. tv. 271. §, 176/A. § (2) bek.].
I. A csoportosan elkövetett garázdaság bűntette csak a szándékegységben cselekvők terhére állapítható meg [Btk. 271. § (1) bek. (2) bek. a) pont]. II. A garázdaság vétsége nem állapítható meg alaki halmazatban a súlyos testi sértés bűntettével [34/2007. BK vélemény 2. pont]. III. Az enyhébb minősítésre hivatkozó felülvizsgálati indítvány csak akkor alapos, ha a törvénysértő minősítés törvénysértő büntetés kiszabását eredményezte [Be. 416. § (1) bek. b) pont].
I. Folyamatos jogtalan támadás esetén a védekezés folyamatossága nem jelenti azt, hogy a védekező a "kölcsönösségre" tekintettel szintén a jogtalanság talajára került volna [Btk. 29. §]. II. A jogos védelem körében kifejtett - formailag a garázdaság bűncselekményének a törvényi tényállásba illeszkedő - cselekménynek nincs társadalomra veszélyessége, az ilyen cselekmény nem bűncselekmény [Btk. 10. §, 29. §, 271. §].
A garázdaság szempontjából erőszakos magatartásnak minősül a dologra gyakorolt támadó jellegű fizikai ráhatás akkor is, ha az bármely okból nem alkalmas állagsérelem okozására [Btk. 271. § (1) bek.].
Honlapkészítés
:
InteliArt Online Marketing Kft.
Minden jog fenntartva 2025
©
Büntető ügyvédet keres?
+ 36 70 947 9950