A Büntető Törvénykönyv (Btk.) 398. §-a ezért szigorúan szankcionálja, ha valaki engedély nélkül vagy a jogszabályok megszegésével gyárt, szerez meg, tart vagy forgalomba hoz jövedéki termék előállítására alkalmas eszközöket, berendezéseket, alapanyagokat, illetve jogellenesen kezeli a zárjegyeket.
A Btk. egyfelől a költségvetés megbízható működését védi, hiszen a jövedéki adó elmaradása vagy kijátszása komoly károkat okozhat az államháztartásnak.
Másfelől a társadalom érdekét is szolgálja az ilyen termékek engedély nélküli előállításának vagy illegális forgalmazásának tiltásával.
A Btk. 398. §-a a jövedéki törvény (Jöt.) és annak felhatalmazása alapján kiadott jogszabályok által meghatározott berendezésekre, készülékekre, eszközökre, alapanyagokra és zárjegyekre fókuszál.
A bűncselekmény akkor valósul meg, ha valaki engedély nélkül vagy a jogszabályban előírt feltételek megsértésével
Az a lényeg, hogy a jövedéki termék gyártásához vagy az annak jelölésére, adózására szolgáló zárjegyhez kapcsolódó folyamatot jogellenesen segítse, ezzel megsértve a jövedéki adószabályokat.
A Btk. 398. § (2) bekezdése értelmében háromévi szabadságvesztésig terjedő büntetés szabható ki, ha:
Ez az ún. veszélyeztető bűncselekmény már a jogszabályi tilalom megsértésének pillanatában befejezetté válik.
Nem szükséges a tényleges adókijátszás vagy költségvetési kár bekövetkezése.
Az elkövetőnek tudnia kell, hogy az adott eszköz, alapanyag vagy zárjegy jövedéki termék előállítására, forgalomba hozatalára szolgál, és tisztában kell lennie az engedélykötelezettségekkel, valamint azok hiányával vagy megszegésével.
A jövedékkel visszaélés elősegítésének bűncselekménye a Btk. 398. §-a alapján elsősorban a jövedéki adómegkerülés megelőzését célozza.
Bünteti a jövedéki termék előállításához, ellenőrizetlen forgalomba hozatalához szükséges eszközök, alapanyagok vagy zárjegyek engedély nélküli vagy szabálytalan kezelését, függetlenül attól, hogy ezzel végül konkrét adókijátszás megvalósul-e.