Bűncselekmény elkövetésével vádolják?

Nemzetközileg védett személy elleni erőszak

A Btk. 313. §-a részletezi a nemzetközileg védett személyek elleni erőszak különféle elkövetési magatartásait.

A nemzetközileg védett személyek biztonsága kiemelt jogi és nemzetközi érdek, amelynek védelmét a Büntető Törvénykönyv (Btk.) részletesen szabályozza.

Miért kiemelten fontos a nemzetközileg védett személyek biztonsága?

A nemzetközileg védett személyek (például diplomaták, magas rangú külföldi hivatalos személyek) mentességgel és különleges védelemmel rendelkeznek a nemzetközi jog alapján.

E mögött az a szándék húzódik, hogy a külföldi képviseletet ellátó személyek biztonsága zavartalan maradjon, és ne érhesse őket támadás vagy bántalmazás állomáshelyükön.

Egy ilyen támadás ugyanis nem csak a személyes sértettséget jelenti, hanem diplomáciai konfliktushoz és a nemzetközi kapcsolatok súlyos megromlásához is vezethet.

A magyar Btk. ezért emel fokozott védelem alá minden olyan külföldi hivatalos személyt, akinek mentességét és sérthetetlenségét a vonatkozó nemzetközi szerződések kimondják.

Melyik jogszabály rendezi a nemzetközileg védett személy elleni erőszakot?

A Btk. 313. §-a sorolja fel az ide tartozó bűncselekményeket és büntetési tételeket. A szabályozás szerint három fő elkövetési cselekmény (bántalmazás, személyi szabadságtól megfosztás, veszélyeztetés) és a fenyegetés, illetve az előkészületi magatartás is büntetendő:

  1. Bántalmazás:
    A nemzetközileg védett személy testét érintő, szándékos és jogellenes támadás. Ide tartozik például az ütés, rúgás, egyéb fizikai erőszak vagy akár a becsületet sértő tettleges megalázás.

  2. Személyi szabadságtól megfosztás:
    Amikor az elkövető akarata ellenére tartja fogva a védett személyt, vagy bármiképpen megakadályozza, hogy szabadon mozoghasson. Már a rövid ideig tartó bezárás vagy fogvatartás is megalapozhatja a bűncselekmény megvalósulását.

  3. Veszélyeztetés:
    Olyan tevékenység vagy mulasztás, amely reálisan lehetőséget teremt arra, hogy a védett személy testi épsége sérüljön vagy biztonsága veszélybe kerüljön. Nem kell tehát tényleges károsodásnak bekövetkeznie, elegendő, ha a magatartás alkalmas a veszély előidézésére.

  4. Fenyegetés:
    Ha valaki a fenti bűncselekmények (bántalmazás, szabadságtól megfosztás, veszélyeztetés) elkövetésével fenyegeti meg a védett személyt, és ez alkalmas komoly félelem kiváltására. A törvény itt enyhébb büntetési tétellel számol, de mégis egyértelműen bűncselekménynek minősíti a cselekményt.

  5. Előkészület:
    Büntetendő már a tervezés, felkészülés, megszervezés is, amely konkrétan a nemzetközileg védett személy elleni erőszakra irányul. Bár az ilyen előkészületi magatartást a törvény enyhébb mértékben bünteti, az állam szempontjából fontos, hogy már a kezdeti szakaszban is fellépjen a támadásokkal szemben.

A nemzetközileg védett személy elleni erőszak Btk. szerinti törvényi tényállása

Paragrafus jel
Nemzetközileg védett személy elleni erőszak Btk. 313. §
A Büntető Törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvény szerint a Nemzetközileg védett személy elleni erőszak Btk. 313.§ törvényi tényállása

Kit illet meg a „nemzetközileg védett” státusz?

A nemzetközileg védett személy fogalmába azok a külföldi hivatalos személyek tartoznak, akik a nemzetközi jogból fakadóan mentességet élveznek, például a diplomáciai képviseletek tagjai, nagykövetek, konzulok, illetve az ilyen személyek kíséretét alkotó családtagok, testőrök.

Magyarországon a vonatkozó nemzetközi egyezmények (mint például a Bécsi Egyezmény a diplomáciai kapcsolatokról) határozzák meg részletesen, kiket véd a diplomáciai és konzuli mentesség.

Fontos megemlíteni, hogy nem minden külföldi hivatalos személy kap automatikusan ilyen státuszt: kizárólag azok, akiket nemzetközi szerződés, egyezmény kifejezetten védettként ismer el.

Tehát egy másik állam közhatalmi jogokat gyakorló személye csak akkor tartozik ebbe a körbe, ha a vonatkozó jogi feltételek fennállnak.

A bűncselekmény védett jogi tárgya

A nemzetközileg védett személy elleni erőszak esetében a jogalkotó két alapvető érdeket óv:

  1. A sértett testi épsége és szabadsága:
    A különleges védelem elsődlegesen a személyi sérthetetlenséget célozza.

  2. A nemzetközi kapcsolatok zavartalan működése:
    Egy támadás diplomáciai válsághoz, esetleges retorziókhoz vezethet. A cél tehát az, hogy a nemzetközi szervek és képviseletek elláthassák a feladataikat.

Ha valaki megszegi ezt, azzal valójában a nemzetközi egyezmények alapján kialakított bizalmi rendszer lényegét, a diplomáciai kapcsolatok biztonságát is veszélyezteti.

Büntetési tételek és a törvény szigora

A Btk. 313. § (1) bekezdése szerint már az a személy is egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztéssel sújtható, aki nemzetközileg védett személyt bántalmaz, személyi szabadságától megfosztja vagy veszélyezteti.

A fenyegetés – ami önmagában „csak” a bűncselekmény kilátásba helyezése – három évig terjedő szabadságvesztést vonhat maga után.

További súlyosítást eredményezhet, ha a cselekmény súlyos testi sérüléssel jár, illetve ha esetlegesen szándékosan okoz életveszélyt a védett személynek.

Már az előkészület is büntetendő, mégpedig egy évig terjedő szabadságvesztéssel.

Ezzel a törvény elejét kívánja venni a tényleges erőszakos cselekményeknek, hiszen gyakran a diplomáciai bűncselekményeknél már a kezdeti lépések is komoly fenyegetést hordozhatnak magukban.

Ki lehet a bűncselekmény elkövetője?

A bűncselekmény elkövetője bárki lehet, aki:

  • Tisztában van azzal, hogy a sértett nemzetközileg védett személy,

  • Ennek ellenére szándékosan bántalmazza, fosztja meg a szabadságától, veszélyezteti vagy legalábbis ezzel fenyeget,

  • A cselekményt Magyarország területén követi el, illetve a védett személy épp belföldön tartózkodik.

Általában egyenes szándékot tételez fel a törvény: az elkövető tudja, hogy védett személlyel szemben jár el, és célja a kár okozása vagy a fenyegetés.

Ha az elkövető ezt az információt nem ismerte, és tévedésben volt a sértett státuszával kapcsolatban (pl. nem tudta, hogy diplomata), ez hatással lehet a felelősség megállapítására.

Az elkövetés helye: csak belföldön?

A Btk. 313. § csak a belföldön tartózkodó nemzetközileg védett személyek védelmét említi.

Tehát a magyar büntetőjog abban az esetben alkalmazható, ha a cselekmény hazai joghatóság alá tartozik, vagyis Magyarország területén követték el a támadást.

Ettől függetlenül nemzetközi jogi egyezmények alapján más országok is bírálhatnak el hasonló cselekményeket, ha például a magyar állampolgár külföldön követi el a bűncselekményt, de erre már a nemzetközi büntetőjogi együttműködés szabályai vonatkoznak.

Összegzés – miért fontos a szakember segítsége?

A nemzetközileg védett személy elleni erőszak bűncselekménye a diplomáciai kapcsolatok és a nemzetközi együttműködés védelmére szolgál.

Aki ilyen cselekmény gyanújába keveredik, komoly büntetőeljárásra számíthat, ami akár szabadságvesztéssel is végződhet.

Már az előkészületi magatartás is büntetendő, és a törvény a fenyegetést külön is nevesíti.

Ha Ön ellen ilyen vagy ehhez hasonló bűncselekmény miatt indul eljárás, alapvető fontosságú, hogy mielőbb szakértő büntetőjogász segítségét kérje.

Egy megfelelően felkészült ügyvéd segítségével tisztázhatók az eset körülményei, és elkerülhető, hogy egy téves megítélés vagy félreértés súlyosabb jogkövetkezményekhez vezessen.

Forduljon irodánkhoz bizalommal, ha kérdése van az eljárás menetéről, a bizonyítási elvárásokról vagy a lehetséges védekezési stratégiákról!

Figyelmeztetés

A jelen cikk általános tájékoztatási célt szolgál, és nem helyettesíti a személyre szabott jogi tanácsadást. Kérjük, konkrét ügyekben minden esetben konzultáljon büntetőjogi szakemberrel!

dr. Lőrik József
dr. Lőrik József
20+ év szakmai tapasztalat, 2000+ büntetőügyben látta el védői feladatait, ÜDE egyesületi tag, Ügyvéd podcast házigazdája.
dr. Lőrik József önéletrajz
Büntető ügyvédet keres?