Bűncselekmény elkövetésével vádolják?

Kábítószer birtoklása a büntetőjogban

A kábítószer birtoklása (Btk. 178. §) a kábítószerekkel kapcsolatos bűncselekmények közül a leggyakrabban előforduló bűncselekmény. A Btk. szigorúan bünteti a kábítószernek minősülő különböző anyagokkal történő visszaéléseket.

A vonatkozó szabályozás – többek között a Büntető Törvénykönyv (Btk.) 178–180. §-ában – szigorúan meghatározza, mely magatartások minősülnek bűncselekménynek, így a termesztés, az előállítás, a megszerzés, az ország területére történő behozatal céljából megrendelés, a tartás vagy éppen a szállítás (behozatal, kivitel, átszállítás) is büntetendő lehet.

A cél, hogy a társadalom tagjait megóvják a pszichoaktív szerek káros hatásaitól, ugyanakkor a törvény lehetőséget is biztosít bizonyos kedvezőbb elbírálásokra, ha az elkövető együttműködik vagy teljesíti a jogszabályban meghatározott feltételeket.

A kábítószer birtoklása tényállása

Paragrafus jel
Kábítószer birtoklása Btk. 178. §
A Büntető Törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvény szerint a Kábítószer birtoklása Btk. 178. § törvényi tényállása

Kábítószer birtoklása fiatalkorú terhelt esetén

Paragrafus jel
Kábítószer birtoklása fiatalkorú terhelt esetén Btk. 179. §
A Büntető Törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvény szerint a Kábítószer birtoklása Btk. 179. § tényállása a fiatalkorú terheltekkel kapcsolatban

Elterelés kábítószer birtoklása esetén

Paragrafus jel
Elterelés kábítószer birtoklása esetén Btk. 180. §
A Büntető Törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvény szerint az Elterelés kábítószer birtoklása esetén aBtk. 180. §-a szerint

A kábítószer birtoklásával kapcsolatos bírói gyakorlat:

BH kisokos - Kábítószer birtoklása a büntetőjogban
A(z) Kábítószer birtoklása a büntetőjogban döntvények gyűjteménye
Az egyes ügyek pontos feltárásához szükséges a megfelelő Bírói határozatok áttekintése és a felkészülésben felhasználásuk a bíróságon. Az alábbi listában megtalálja az összes döntvényt az adott üggyel kapcsolatban.
Kábítószer birtoklása a büntetőjogban. Kérje konzultációnkat.
A hét minden napján -24/7 személyesen vagy online
Konzultáció

Mi számít kábítószernek?

A kábítószereknek számos típusa is ismert: ópium, ópiumszármazékok, kokain, hasis, hallucinogének, a pszichotróp anyagok (nyugtatók, altatók és egyéb gyógyszerek), stb. Kábítószernek csak kifejezetten azok az anyagok, szerek számítanak, amelyek jogilag is kábítószernek minősülnek.

A büntető tényállás elkövetési tárgya tehát bármely olyan anyag lehet, amelyet a büntető törvény, annak is az értelmező rendelkezése [Btk. 459. § (1) bek. (1a) pont] első mondata kábítószernek minősít. 

Eszerint a kábítószer birtoklása szempontjából kábítószer a 78/2022. (XII. 28.) BM rendelet 1. mellékletében a kábítószerek 1. vagy 2. jegyzékén szereplő anyag, 2. mellékletében a pszichotróp anyagok 1. vagy 2. jegyzékén szereplő anyag, valamint 3. mellékletében meghatározott anyag.

A „tudatmódosító anyaggal visszaélés” tényállása, továbbá a Btk-ban meghatározott 9 további bűncselekmény vonatkozásában kábítószernek minősülnek a fentieken túlmenően a bódult állapot előidézésére alkalmas, nem emberi fogyasztásra szánt egyéb tudatmódosító anyagok is (csavarlazító, hígító, stb.). 

Kabitoszer birtoklasa Btk 178 3
A mennyiségi besorolás (csekély, jelentős, különösen jelentős) és a minősítő körülmények (bűnszövetség, üzletszerűség, fiatalkorú bevonása stb.) kritikusak a büntetési tétel meghatározásakor.

Milyen magatartások tartoznak a „kábítószer birtoklása” körébe?

A kábítószer birtoklása gyűjtőfogalomként több fogyasztói magatartást foglal magába. A Btk. 178. § (1) bekezdése részletezi, hogy a termesztés, előállítás, megszerzés, tartás, az ország területére történő behozatal céljából történő megrendelés, az ország területére behozatal, onnan kivitel és az országon történő átszállítás mind ebbe a körbe tartozhat. Ide értendő az is, ha valaki anyagi eszközöket szolgáltat a fent említett cselekményekhez.

  • Termesztés: akkor valósul meg, ha a kábítószerként felhasználható növény már önállóan fejlődik. Ha a növényt további feldolgozás nélkül lehet fogyasztásra alkalmassá tenni, már befejezett bűncselekményről beszélünk.

  • Előállítás: olyan művelet, melynek közvetlen eredménye maga a fogyasztható kábítószer. Az előkészületi szakasz (nyersanyag, eszközök beszerzése) külön büntetendő lehet.

  • Megszerezés: a kábítószer birtokba vételét jelenti. Ez történhet ingyenes, visszterhes vagy akár jogellenes úton is (pl. lopás).

  • Tartás: folyamatos birtoklás, amely lehetővé teszi a fogyasztást vagy egyéb rendelkezést a kábítószer felett.

  • Szállítás az országba (behozatal, kivitel, átszállítás): csak akkor értékelhető a „kábítószer birtoklása” körében, ha a szállítás személyes célokat (fogyasztást) szolgál; egyéb esetekben a kábítószer-kereskedelem körébe tartozhat.

  • Az ország területére történő behozatal céljából történő megrendelés: egyre gyakoribb elkövetési mód ugyanis az, amikor különböző külföldi weboldalakról, online rendelés útján szerzik be a kábítószert. 
Kabitoszer birtoklasa Btk 178 1
A magyar büntetőjog szigorúan kezeli a kábítószer birtoklását, mivel e bűncselekmény közvetlenül sérti a társadalom egészsége iránti alapvető érdeket.

Hogyan működik az elterelés és a kezelés mint büntethetőséget megszüntető ok?

A Btk. 180. § (1) bekezdése lehetővé teszi, hogy ne büntessék azt, aki csekély mennyiségű kábítószert saját használatra termeszt, szerez meg vagy tart, illetve fogyaszt, ha:

  1. Beismeri a bűncselekmény elkövetését, és
  2. Az elsőfokú ügydöntő határozat meghozataláig okirattal igazolja, hogy legalább hat hónapig részt vett kábítószer-függőséget gyógyító kezelésben vagy megelőző-felvilágosító szolgáltatáson,
  3. a vádemelésig az elkövetés körülményeit feltárja, illetve lehetővé teszi a kábítószert értékesítő személy kilétének a megállapítását.

Ez a rendelkezés tükrözi a jogalkotó azon szándékát, hogy a társadalom számára kevésbé veszélyes, személyes használatra korlátozódó cselekmények ne feltétlenül büntetőjogi eszközökkel kerüljenek szankcionálásra, hanem inkább a gyógyulás, megelőzés legyen a cél.

Csekély mennyiség, jelentős mennyiség, különösen jelentős mennyiség: mi a különbség?

A kábítószerek mennyiség szerinti minősítése kulcsfontosságú.

A csekély mennyiség alsó határait a Btk. és az ahhoz kapcsolódó rendeletek határozzák meg (általában a hatóanyag-tartalom alapján).

A jelentős mennyiség az adott kábítószer csekély mennyiségének felső határát hússzorosan, a különösen jelentős mennyiség pedig kétszázszorosan meghaladó mennyiséget jelenti.

Ha valaki olyan kábítószert birtokol, amely nincs felsorolva a jogszabályban rögzített listákon, akkor a tiszta hatóanyag-tartalomból kiindulva határozzák meg, hogy csekély, jelentős vagy különösen jelentős mennyiségről van-e szó.

Ezek az értékhatárok kihatnak a kiszabható büntetés mértékére, így a védekezés során is meghatározó szerepet játszanak.

A kábítószer csekély, jelentős és különösen jelentős mennyiségének határa

Feketepiaci kábítószerek hatóanyag-tartalma
Feketepiaci kábítószerek hatóanyag-tartalma

Milyen büntetési tételekre számíthat a gyanúsított?

A kábítószer birtoklásának alapesete – például ha a mennyiség nem kiemelkedően nagy, és nincs semmilyen súlyosbító körülmény (pl. üzletszerűség vagy bűnszövetség) – 1 évtől 5 évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.

Ha azonban csekély mennyiségről van szó, legfeljebb két évig terjedő szabadságvesztés szabható ki, ebben az esetben vétségnek minősül a bűncselekmény.

Ezzel szemben a jelentős mennyiségű kábítószer már súlyosabb, 5-től 10 évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.

Különösen jelentős mennyiség pedig még szigorúbb büntetési tételt jelenthet, akár 5 évtől 15 évig.

Kabitoszer birtoklasa Btk 178 2
A kábítószer birtoklása bűncselekményének megítélése sok tényezőtől függ, ezért minden eset egyedi mérlegelést igényel.

Mikor enyhébb a büntetés? – A privilegizált esetek

A törvény több könnyítést, ún. privilegizált esetet is meghatároz.

Például csekély mennyiségű kábítószer birtoklása esetén (Btk. 178. § (5)–(6) bekezdés) a kiszabható szabadságvesztés alsó és felső határa általában enyhébb.

A fogyasztás önállóan két évig terjedő szabadságvesztéssel fenyegetett, és ez a rendelkezés szubszidiárius jellegű: ha valaki például kábítószer-kereskedelmi bűncselekményt is megvalósít, a fogyasztás büntetését „elnyeli” a súlyosabb vétség vagy bűntett.

Kabitoszer birtoklasa Btk 178 4
A kábítószer birtoklása széles körű tevékenységcsoportot fed le, a fogyasztástól a szállításig.

Mikor minősül súlyosabban a kábítószer birtoklása?

A Btk. olyan körülményeket sorol fel, amelyek mellett súlyosabb büntetés alkalmazható.

Ilyen lehet, ha valaki üzletszerűen követi el a bűncselekményt, vagy bűnszövetségben (többen, előre megszervezve) dolgozik össze.

Szintén súlyosabban minősül a cselekmény, ha hivatalos személy vagy közfeladatot ellátó személy követi el, e minőségét felhasználva.

A mennyiség is fontos szempont: jelentős vagy különösen jelentős mennyiség esetén a törvényi minimum és maximum büntetési tétel is lényegesen magasabb.

Így például a kábítószer birtoklása esetén jelentős mennyiségnél 5–10 év a büntetés, különösen jelentős mennyiségnél pedig akár 5–15 év szabadságvesztés is szóba kerülhet.

Milyen eltérő szabályok vonatkoznak a fiatalkorúak érintettségére?

Ha a bűncselekményt 18. életévét betöltött személy követi el, és 18 év alattiakat von be a cselekménybe, vagy az oktatási, nevelési intézmények területén vagy közvetlen közelében valósítja meg a kábítószer birtoklását (Btk. 179. §), máris szigorúbb büntetési tételekre lehet számítani. I

lyenkor két évtől nyolc évig, bizonyos súlyosabb esetekben pedig akár öt évtől húsz évig vagy életfogytig tartó szabadságvesztés is kiszabható, ha nagy mennyiségről van szó vagy bűnszervezetben valósul meg a cselekmény.

Kabitoszer birtoklasa Btk 178 5
Ha a bűncselekményt felnőtt követi el, és 18 év alattiakat von be a cselekménybe, vagy az oktatási, nevelési intézmények területén vagy közvetlen közelében valósítja meg a kábítószer birtoklását , máris szigorúbb büntetési tételekre lehet számítani.

Tényleg jól járhat, aki megnevezi a dílerét?

Valóban van egy olyan szabály, hogy korlátlan enyhítésre ad lehetőséget a Btk. egyes esetekben, ha az terhelt a vádemelésig lehetővé teszi a kábítószert értékesítő személy kilétének megállapítását.

A 180. § (3) bekezdése egy másik fontos enyhítő szabályt tartalmaz.

Eszerint a bíróság korlátlanul enyhítheti a büntetést, ha az elkövető (aki nem jogosult elterelésre, vagy az elterelés feltételei nála nem állnak fenn) még a vádemelésig lehetővé teszi a kábítószert értékesítő személy kilétének megállapítását.

Ezt a lehetőséget azonban nem lehet alkalmazni, ha a bűncselekményt bűnszervezetben követték el. A jogalkotó ezzel is ösztönzi a fogyasztókat, hogy közreműködjenek a kábítószer-kereskedelem felszámolásában.

Mielőtt élne ezzel a lehetőséggel, érdemes kikérni büntetőügyvéd tanácsát.

Kábítószer birtoklása
Kábítószer birtoklása

Miért ennyire összetett a kábítószer birtoklása jogi szabályozása?

A kábítószer birtoklása többféle magatartást ölel fel, és nagyon különböző súlyú esetek fordulhatnak elő: az egyszerű, személyes fogyasztástól egészen a kiterjedt bűnszervezeti tevékenységig.

A jogszabályok ezért részletesen taglalják, milyen mennyiségnél, milyen körülmények között, kinek a bevonásával és milyen célból történik az adott cselekmény.

A büntetőeljárás során gyakran mérlegeli a bíróság, hogy a cselekmény valóban kizárólag személyes szükségletekre korlátozódott-e, és hogy az elkövető együttműködő magatartást tanúsít-e.

Kabitoszer birtoklasa Btk 178 6
A kábítószer birtoklása többféle magatartást ölel fel, és nagyon különböző súlyú esetek fordulhatnak elő.

Összefoglalás

A fenti szabályozási rendszerben tehát számos tényező befolyásolja, milyen büntetés várható, ha kábítószer birtoklása miatt indul büntetőeljárás.

A mennyiség, a körülmények, a korábbi büntetőjogi előélet, valamint az együttműködés mértéke mind meghatározó.

A büntetőjog sajátossága, hogy szigorú kereteket határoz meg, ám a tényleges ítélet meghozatala során az egyedi körülmények komolyan számítanak.

Figyelmeztetés

Jelen cikk kizárólag általános tájékoztatást nyújt, és nem minősül személyre szabott jogi tanácsadásnak. 

dr. Lőrik József
dr. Lőrik József
Büntetőjogra szakosodott védőügyvéd, 20+ éves gyakorlati tapasztalattal, 2000 feletti lezárt üggyel.
dr. Lőrik József önéletrajz
Büntető ügyvédet keres?