Bűncselekmény elkövetésével vádolják?

Egyedi azonosító jellel visszaélés

A szabályozás célja, hogy a jogszabályok által engedélyköteles dolgok (például járművek, fegyverek) nyomon követhetőségét és azonosíthatóságát ne lehessen jogellenes módszerekkel kijátszani.

Az egyedi azonosító jellel visszaélés a Büntető Törvénykönyv 347. §-a alapján bűncselekménynek minősül, ha valaki a hatóság vagy a gyártó által kiadott, a dolog beazonosítására szolgáló számot, jelzést eltávolítja, meghamisítja, illetve ha ilyen azonosító jellel nem vagy hamisan rendelkező tárgyat birtokol, használ, vagy arról bármilyen módon rendelkezik.

Az egyedi azonosító jellel visszaélés Btk. szerinti törvényi tényállása

Paragrafus jel
Egyedi azonosító jellel visszaélés Btk. 347. §
A Büntető Törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvény szerint az Egyedi azonosító jellel visszaélés Btk. 347. § törvényi tényállása

A bűncselekmény jogi tárgya, elkövetési tárgya, az elkövetési magatartások

Az egyedi azonosító jellel visszaélés bűncselekménye

A jogszabály célja az egyedi azonosításra szolgáló jelölések valódiságába vetett közbizalom védelme. A hatósági regisztráció a dolgok jogszerű birtoklásának és forgalmának ellenőrzését szolgálja, és közokirati formában testesül meg.

A bűncselekmény jogi tárgya

  • A hatósági regisztráció alapját képező egyedi azonosító jel valódisága.

Elkövetési tárgy

  • Egyedi azonosító jel, amely lehet hatóság vagy gyártó által alkalmazott azonosító jelölés.

  • Nemcsak gépjárművekre vonatkozik, hanem minden olyan tárgyra, amelynek azonosítását a jogszabály regisztrációhoz köti.

Elkövetési magatartások

  • Eltávolítás: például az azonosító szám átütése.

  • Hamis, hamisított vagy eltávolított azonosító jelű dolog

    • megszerzése,

    • felhasználása,

    • arról való rendelkezés.

A bűncselekmény alanya

  • Bárki lehet, állampolgárságtól és foglalkozástól függetlenül.

Ez a szabályozás kiemelten fontos a gépkocsi-lopások elleni fellépés szempontjából, de más egyedi azonosítást igénylő tárgyakra is kiterjed.

Összefoglaló

A bűncselekmény tényállása több magatartást foglal magában: az egyedi jel eltávolítása vagy meghamisítása, valamint olyan eszközök megszerzése, felhasználása, amelyekre már felkerült egy hamisított vagy eltávolított azonosító jel.

Az alapeset három évig terjedő szabadságvesztéssel fenyeget, de a büntetés súlyosabb (egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztés), ha a cselekményt üzletszerűen vagy bűnszövetségben követik el.

Az elkövető bárki lehet, aki szándékosan úgy jár el, hogy a dolgot jogellenesen teszi azonosíthatatlanná vagy az ilyen állapotú tárgyat birtokolja, használja.

A szankció célja biztosítani, hogy az állami vagy gyártói jelölések megbízhatóan segítsék a nyilvántartást és a forgalom nyomon követhetőségét.

dr. Lőrik József
dr. Lőrik József
20+ év szakmai tapasztalat, 2000+ büntetőügyben látta el védői feladatait, ÜDE egyesületi tag, Ügyvéd podcast házigazdája.
dr. Lőrik József önéletrajz
Büntető ügyvédet keres?