A jogalkotó ezzel felismerte, hogy egy zárt, bizalmi vagy rokoni viszonyban elkövetett rendszeres bántalmazás, megalázás vagy akár anyagi elnyomás fokozottan káros lehet, mivel az áldozat gyakran függőségi helyzetben van, nehezen menekül a mindennapi terror elől.
Ez a bűncselekmény megoldást kíván nyújtani a jog számára olyan helyzetekre, amikor valaki saját szülője, volt házastársa vagy gondnoka által, hosszabb időn keresztül szenved testi, lelki vagy anyagi sérelmet.
A kapcsolati erőszak legfőbb célja, hogy a szoros családi vagy hozzátartozói viszonyban élő személyek testi, lelki és anyagi biztonságát megóvja. A jogszabály azokra a közeli kapcsolatokra tér ki, mint például:
A passzív alany az elkövető rokonai, hozzátartozói, illetve a felsoroltak közül bármelyik lehet, ha közöttük tényleges, személyes kapcsolat áll fenn vagy állt fenn korábban.
A törvény így biztosítja, hogy ne csak a jelenlegi, hanem a korábbi szoros kapcsolatban elkövetett erőszak se maradjon büntetlen.
Az alapesethez kétféle típusú elkövetési magatartás tartozik:
Rendszeresség: az, hogy „legalább két alkalommal” ismétlődik, hasonló módon.
Egyetlen egyszeri tett (például egy egyszeri pofon vagy egyszeri vagyonelvonás) önmagában még nem teszi ki a kapcsolati erőszak tényállását – ilyenkor lehet szó testi sértésről, zaklatásról, vagyona elleni bűncselekményről stb.
Ha a kapcsolati erőszak keretében:
Ezek a cselekmények már kifejezetten veszélyes helyzetet mutatnak: a fizikai és lelki terror olyan fokát, amely súlyos traumát okoz a sértettnek.
A törvény (212/A. § (3) bekezdés) feljogosítja a bíróságot, hogy kitiltást rendeljen el.
Ez azt jelenti, hogy az elkövetőt meghatározott területről – városból, megyéből, országrészből – távol tarthatják, ha a közérdek vagy a sértett védelme ezt indokolja.
Fontos eszköz lehet a bántalmazott családtag biztonságának növelésére.
Az alapeset (Btk. 212/A. § (1) bekezdés) magánindítványra büntethető. Ez azt jelenti, hogy a sértettnek (vagy törvényes képviselőjének) kérnie kell a büntetőeljárás megindítását, különben az állam hivatalból nem jár el.
A kapcsolati erőszak (Btk. 212/A. §) a magyar büntetőjog egyik legfontosabb eszköze a zárt családi kapcsolatokban elkövetett, tartósan fennálló bántalmazás elleni fellépésre.
Az áldozatok gyakran sehol másutt nem élveznek olyan fokú veszélyt, mint saját otthonukban, ráadásul érzelmi és gazdasági függőség is akadályozhatja a menekülést. A törvény:
Az erőszakmentes, biztonságos családi környezet megteremtése alapvető társadalmi érdek, ezért a büntetőjog szigorúan fellép a tartós, ismétlődő erőszakos viselkedésekkel szemben.
Ha valaki úgy érzi, hogy kapcsolati erőszak áldozatává vált, érdemes mielőbb jogi tanácsot kérni, mivel a megfelelő eljárás elindítása komoly segítséget jelenthet a bántalmazó helyzet leküzdésében.
A fenti összefoglaló általános tájékoztatást nyújt a kapcsolati erőszak (Btk. 212/A. §) szabályozásáról, és nem alkalmas arra, hogy minden egyedi körülményre választ adjon.
Konkrét ügyével forduljon tapasztalt ügyvédhez, aki a bántalmazás jellegét, a bizonyítékokat és a jogi lehetőségeket alaposan megvizsgálja, és személyre szabott segítséget nyújt.