A Büntető Törvénykönyv (Btk.) 427. §-a kimondja, hogy az a hadköteles, aki a katonai szolgálat teljesítését megtagadja, öt évtől tizenöt évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
E szabályozás célja, hogy kiemelje a hadkötelezettségen alapuló szolgálat fontosságát, illetve hangsúlyozza a nemzetvédelemben való kötelező részvétel társadalmi és jogi jelentőségét.
A törvény szerint a katonai szolgálat olyan kötelezettség, amely hadiállapot idején kötelező érvényű mindazokra a magyar állampolgár férfiakra, akik elérik a nagykorúságot és Magyarországon bejelentett lakóhellyel rendelkeznek.
Mivel e szolgálat megtagadása alapvetően megkérdőjelezi a honvédelem hatékonyságát, a jogalkotó magas büntetési tétel mellett igyekszik elejét venni a behívás és bevonulás szándékos kijátszásának.
A katonai szolgálat megtagadása bűncselekményének jogi tárgya az a társadalmi érdek, amely a hadkötelezettségen alapuló szolgálati feladatok teljesítéséhez kapcsolódik.
A honvédelem a nemzetbiztonság egyik alapköve, így a fegyveres erők felállítása és fenntartása a közjó érdekében mindenkor kiemelt prioritás.
Ha egy hadköteles vállalt kötelezettsége ellenére nyíltan és kifejezetten közli, hogy nem hajlandó bevonulni, vagy engedelmeskedni a katonai igazgatási szerv rendelkezésének, azzal aláássa a hadiállapot idején szükséges mozgósítási tervek végrehajtását.
A büntetőjogi felelősség megállapításához két lényeges tényező szükséges.
Egyrészt az, hogy a hadköteles ténylegesen kapjon behívóparancsot, tehát konkrét szolgálatteljesítési kötelezettsége jöjjön létre.
Másrészt a megtagadásnak a megfelelő fórumon – általában a katonai igazgatási szervnél vagy képviselőjénél – kell elhangoznia.
Amennyiben a behívóparanccsal rendelkező illető a katonaság által megjelölt helyett más hatóságnál (például a rendőrségen vagy az ügyészségen) nyilatkozik arról, hogy nem hajlandó bevonulni, a törvényi tényállás szintén megvalósul, mert ekkor is egyértelműen kifejezi a szolgálat teljesítésének szándékos elutasítását.
Nem feltétel, hogy a megtagadás többször vagy hivatalos írásban történjék; már az egyszeri, világos nyilatkozat is bűncselekménynek minősül.
Hadiállapot fennállása: A törvényi előírás szerint a megtagadás kizárólag hadiállapot idején értelmezhető bűncselekményként.
Behívóparancs megléte: A hadkötelesnek konkrét, névre szóló behívót kell kapnia, ami megjelöli a bevonulás helyét és idejét. Ha valaki előre kijelenti, hogy „úgysem vonul be”, ám nem kapott hivatalos felhívást, akkor az nem minősül a Btk. 427. § szerinti bűncselekménynek – bár fegyelmi vagy más jellegű szankció még felmerülhet.
Szándékos megtagadó nyilatkozat: A katonai szolgálat megtagadása mindenképpen tudatos, kifejezett elutasítást feltételez. A lényeg, hogy a hadköteles egyértelművé tegye: nem hajlandó a rá háruló katonai szolgálati kötelezettség teljesítésére.
A katonai szolgálat megtagadásának bűncselekményét tettesként csak az követte el, aki ténylegesen hadköteles, vagyis magyar állampolgárságú, nagykorú férfi, bejelentett magyarországi lakóhellyel, és a hadiállapot idején a törvény szerint behívható.
A katonai szolgálat megtagadása szigorú büntetést von maga után a magyar jogrendben, hiszen ez az aktus ellentétes a honvédelem alapvető érdekével, különösen hadiállapot idején.
A törvény logikája alapján, ha valaki a kötelességét már a behívóparancsot követően nyíltan elutasítja, akkor a nemzet védelmének ügyét kockáztatja.
Mivel a hadsereg megfelelő működéséhez elengedhetetlen a behívott katonák együttműködése, a jog a megtagadókkal szemben szigorúan lép fel.