A Büntető Törvénykönyv (Btk.) bizonyos bűncselekményeknél nemcsak a veszélyes cselekmények elkövetését, hanem azok feljelentésének elmulasztását is büntetni rendeli.
Erre azért van szükség, mert egyes, különösen súlyos társadalmi vagy gazdasági veszélyt hordozó magatartások – például a terrorcselekmény, az emberrablás vagy éppen a nemzetközi gazdasági tilalom megszegése – megkövetelik, hogy a róluk hitelt érdemlő tudomással bíró személyek minél előbb jelentsék a hatóságoknak a készülő vagy már elkövetett jogsértést.
A nemzetközi gazdasági tilalom megszegése feljelentésének elmulasztása ugyanazt a jogi tárgyat védi, mint maga a nemzetközi gazdasági tilalom megszegése: a Magyarország és az Európai Unió jogrendje által megkívánt, nemzetközi szerződésekkel összhangban álló gazdasági korlátozások és embargók érvényesülését.
A jogalkotó abból indul ki, hogy ha valaki megbízhatóan értesül e tilalom megsértéséről, vagy annak előkészületéről, akkor köteles a hatóságokat haladéktalanul tájékoztatni, nehogy a bűncselekmény befejeződhessen, vagy elkerülje a hatóság figyelmét.
A Btk. 328. § (1) bekezdése szerint az követ el vétséget, aki hitelt érdemlő tudomást szerez arról, hogy nemzetközi gazdasági tilalom megszegése készül, vagy hogy már el is követték, de még nem jutott a hatóság tudomására, és ennek ellenére nem tesz feljelentést.
A nemzetközi gazdasági tilalom megszegése feljelentésének elmulasztása klasszikus mulasztásos deliktum, vagyis a bűncselekmény nem valamilyen aktív tevékenységgel, hanem éppen annak hiányával valósul meg.
Fontos hangsúlyozni, hogy csak az követi el ezt a vétséget, aki nem maga vesz részt a nemzetközi gazdasági tilalom megszegésében (mert ő már eleve más bűncselekményt valósít meg), és nem tartozik az elkövető hozzátartozói körébe.
A Btk. 328. § (2) bekezdése szerint a nemzetközi gazdasági tilalom megszegése feljelentésének elmulasztása miatt az elkövető hozzátartozója nem büntethető.
Magyarán, ha a családtag vagy hozzátartozó szerez tudomást a készülő vagy végrehajtott bűncselekményről, akkor a jogalkotó nem kényszeríti őt arra, hogy a saját hozzátartozóját feljelentse.
A hozzátartozó fogalmát a Btk. 459. § (1) bekezdés 14. pontja részletezi, ebbe beletartozik például a házastárs, élettárs, testvér és más közel álló rokonok.
A nemzetközi gazdasági tilalommal kapcsolatos felelősség nemcsak azokra vonatkozik, akik aktívan megszegik a tilalmat, hanem azokra is, akik erről tudomást szereznek, de nem jelentik a hatóságoknak.
A nemzetközi gazdasági tilalom megszegése feljelentésének elmulasztása bűncselekménye annak felismeréséből fakad, hogy a tilalmak betartatása csak akkor lehet hatékony, ha a jogellenes tevékenységekről a hatóságok időben értesülnek.
Ezért azok, akik tisztában vannak egy ilyen jogsértéssel, kötelesek azt bejelenteni, különben ők is büntetőjogi felelősséggel tartoznak.