Ezek a tilalmak a legtöbb esetben a béke és a biztonság fenntartásához, illetve az emberi jogok érvényesítéséhez járulnak hozzá: például egyes áruk, pénzeszközök vagy források mozgásának korlátozása sokszor megelőzheti a nemzetközi konfliktusok, emberi jogi visszaélések vagy akár tömeges emberi szenvedés további elterjedését.
A Btk. 327. § (1) bekezdésének értelmében bűncselekményt követ el, aki megszegi Magyarország nemzetközi jogi kötelezettsége alapján kihirdetett, továbbá az Európai Unió (EU) jogszabályai – különösen az Európai Unió Működéséről szóló Szerződés 75. és 215. cikke, illetve az EU-t létrehozó szerződés 29. cikke alapján elfogadott rendeletekben és határozatokban elrendelt gazdasági tilalmakat.
Ezek a tilalmak lehetnek:
A védett jogi tárgy tehát nemcsak az egyes tilalmak betartása, hanem tágabban Magyarország és az Európai Unió – illetve adott esetben más nemzetközi szervezetek, például az ENSZ – gazdasági és politikai érdekének, nemzetközi kötelezettségvállalásainak érvényesülése.
A tilalom megszegése esetén a törvény egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztést ír elő.
A nemzetközi gazdasági tilalom megszegésének bűncselekményét bárki elkövetheti, a magyar és a nem magyar állampolgárokat egyaránt felelősségre vonhatják.
A megvalósítás kizárólag szándékosan történhet, ennek formája lehet egyenes vagy eshetőleges szándék.
A lényeg, hogy az elkövető tudatában legyen a tilalom tényének és szándékosan szegje meg a szabályt, például tudva azt, hogy az adott termék vagy pénzeszköz tiltott célországba jut, vagy olyan szervezethez, amely a nemzetközi embargó hatálya alatt áll.
Két évtől nyolc évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő a bűncselekmény, ha
Hivatalos személyként teszi valaki.
Öt évtől tíz évig terjedő szabadságvesztéssel jár a nemzetközi gazdasági tilalom megszegése, ha:
Ezek az esetek – az érintett eszközök kivételesen veszélyes természete, illetve az összehangolt bűnözői tevékenység miatt – már eleve olyan körülményeket teremtenek, amelyek még magasabb fokú társadalmi kockázatot jelentenek.
Nem csupán gazdasági vagy vagyoni érdeket veszélyeztetnek, hanem bizonyos esetekben emberek életét, a közrendet, sőt, akár a nemzetközi békét is.
A Btk. 327. § (4) bekezdése a kiemelkedő társadalmi veszélyesség miatt az előkészületi magatartást is büntetni rendeli, ami legfeljebb három évig terjedő szabadságvesztéssel sújtható.
Ez azt jelenti, hogy már az a személy is felelősségre vonható, aki a tiltott kereskedelem vagy a zárolt pénzeszközök illegális felhasználása érdekében szervezkedik, megállapodást köt, vagy más módon szándékosan előkészíti a bűncselekményt.
A nemzetközi gazdasági tilalom megszegése olyan jogellenes tevékenységeket foglal magában, amelyek során egy gazdasági szereplő figyelmen kívül hagyja azokat a kereskedelmi korlátozásokat, amelyeket nemzetközi szerződések vagy uniós jogszabályok állapítottak meg.
Ezek a korlátozások gyakran embargók vagy szankciók formájában jelennek meg, amelyeket azzal a céllal vezetnek be, hogy egy adott államot vagy szervezetet rákényszerítsenek bizonyos politikai vagy emberi jogi normák betartására.
A gazdasági tilalom megszegése nemcsak az adott állam külpolitikai hitelességét csorbítja, hanem olyan gazdasági előnyök megszerzését is lehetővé teheti, amelyek az igazságtalan verseny révén károsítják a jogkövető gazdasági szereplőket.