A magyar büntetőjog ezen a területen is illeszkedik az Európai Unió és más nemzetközi szervezetek törekvéseihez, melyek a nukleáris, vegyi, biológiai, továbbá egyéb, többcélú eszközök szigorú szabályozás útján történő védelmét szolgálják.
A Btk. 330. § kerettényállás, ami azt jelenti, hogy az abban szereplő magatartások jogellenességét alapvetően a vonatkozó uniós és magyar jogszabályok határozzák meg.
A hatályos normaszöveg a 428/2009/EK rendeletet említi hivatkozási alapként, azonban időközben hatályba lépett a (EU) 2021/821 rendelet, amely újraszabályozza a kettős felhasználású termékek kivitelét, transzferjét, brókertevékenységét és tranzitját.
A magyar kormányrendeletek – mint például a 13/2011. (II. 22.) Korm. rendelet – szintén tartalmaznak engedélyezési eljárásra vonatkozó részletes szabályokat.
Mindezek a normák a Btk. 330. §-át kiegészítve írják elő, mikor szükséges engedély a kettős felhasználású termékek forgalmazásához, valamint milyen keretek között használhatók fel a már megszerzett eszközök.
A 330. § védett jogi tárgya az állami monopólium, amely a kettős felhasználású termékekkel kapcsolatos tevékenységeket szigorúan engedélyhez köti.
Így a társadalom számára kiemelt érdek, hogy például a katonai célra is alkalmas berendezések, szoftverek vagy anyagok ne kerülhessenek illetéktelen kezekbe.
Az elkövetési tárgy maga a kettős felhasználású termék, amely, ahogyan az (EU) 2021/821 rendelet is meghatározza, minden olyan eszközt (ideértve a szoftvert és a technológiát) magában foglal, amely polgári és katonai célokra egyaránt felhasználható.
A bűncselekmény alapesetét a Btk. 330. § (1) bekezdése határozza meg:
A külkereskedelmi forgalomba hozatal fogalmába beletartozik a kivitel, a behozatal, illetve a tranzit is.
A hangsúly azon van, hogy az említett folyamatok mindegyikéhez szükséges a kompetens hatóság engedélye.
Amennyiben a kereskedő vagy felhasználó nem tartja be az engedélyezett mennyiségi vagy felhasználási feltételeket, már akkor is megvalósulhat a bűncselekmény.
A kettős felhasználású termékkel visszaélés minősített eseteit a Btk. 330. § (2) bekezdése rögzíti. Ilyenkor két évtől nyolc évig terjedő szabadságvesztés szabható ki, ha:
Ezek a szabályok érthető módon jóval szigorúbbak, hiszen a vegyifegyverek, illetve nukleáris fegyverek fejlesztésére alkalmas termékek fokozott veszélyt jelentenek.
Ezért a jogalkotó komolyabb büntetést tart szükségesnek, ha valaki az ilyen jellegű anyagok vagy termékek forgalmazásában – legyen az import, export vagy bármilyen átadás – engedély nélkül vagy a kapott engedélytől eltérően vesz részt.
A kettős felhasználású termékek olyan eszközök és anyagok, amelyek polgári és katonai célokra egyaránt felhasználhatók, így különösen szigorú ellenőrzés alá esnek.
Ilyen termékek lehetnek például bizonyos elektronikai eszközök, vegyszerek vagy speciális ipari gépek, amelyek egyaránt alkalmazhatók békés és katonai célokra is.
Az ellenőrizetlen kereskedelem és terjesztés ezekkel az anyagokkal komoly fenyegetést jelenthet, hiszen akár fegyverkezési programok vagy illegális katonai fejlesztések kiszolgálására is alkalmasak lehetnek.