A nemzetközi szerződések egyik alapvető célja a béke és a világ biztonságának fenntartása.
Ennek érdekében egyes, különösen veszélyes eszközöket – például a biológiai, vegyi, lézer- vagy más módon mértéktelen sérülést okozó fegyvereket – kifejezetten tiltanak.
A Btk. 326. § (1) bekezdése szerint a bűncselekmény védett jogi tárgya az a társadalmi érdek, hogy a nemzetközi szerződések által tiltott fegyverek ne kerülhessenek illetéktelen kezekbe, és ne legyen lehetőség ezek engedély nélküli vagy rosszhiszemű kifejlesztésére, gyártására, forgalmazására.
A bűncselekmény elkövetési tárgyát maga a „nemzetközi szerződés által tiltott fegyver” jelenti.
A Btk. 459. § (1) bekezdés 23. pontjában megjelenő felsorolás is ezen fegyverfajtákat tartalmazza.
A nemzetközi egyezmények körében az ilyen fegyverek gyakran vegyi vagy biológiai hatásúak.
A Btk. 326. § (1) bekezdése három csoportba rendezi az elkövetési magatartásokat:
Ezek a cselekmények öt évtől tizenöt évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendők.
A bűncselekmény befejezetté válik már azzal, ha e cselekmények bármelyikét megvalósítják.
A tényállás általános alanyt feltételez, tehát bárki lehet elkövető, és kizárólag szándékosan valósítható meg.
A Btk. 326. § (2) bekezdése a nemzetközi szerződés által tiltott fegyver előállítására alkalmas létesítményekre vonatkozó előírásokat tartalmazza. Büntetendő az ilyen létesítmény
Ez a rendelkezés tulajdonképpen egy speciális „előkészületi” cselekmény: már maga a létesítmény létrehozása vagy átalakítása is a tiltott fegyverek előállítását mozdítja elő, így nagyfokú társadalmi veszélyességgel bír.
Itt is öt évtől tizenöt évig terjedő szabadságvesztés a büntetés, és a bűncselekménynek lehet szándékos, illetve (az idézett 326. § (7) bekezdés alapján) gondatlan alakzata is.
A gondatlan alakzat legfeljebb két évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
A 326. § (3) bekezdése kétféle elkövetési magatartást nevesít, amelyek a fentiekhez képest enyhébb (öt évtől tíz évig terjedő) büntetési tétellel fenyegetettek:
Mindkét esetben a bűncselekmény alanya bárki lehet, de csak szándékosan követhető el.
A Btk. 326. § (4)-(5) bekezdésében találjuk a bűncselekmény minősített eseteit, amelyeknél még súlyosabb a büntetési tétel.
Ilyen minősítő körülmények az üzletszerű elkövetés, a bűnszövetségben történő elkövetés, illetve ha az elkövető hivatalos személy.
Ha az (1) bekezdésben szereplő cselekményt üzletszerűen, bűnszövetségben vagy hivatalos személyként követik el, a büntetés elérheti a tíz évtől húsz évig terjedő vagy akár életfogytig tartó szabadságvesztést is.
A Btk. 326. § (6) bekezdése szerint a nemzetközi szerződés által tiltott fegyverrel való visszaélés előkészülete is büntetendő, mégpedig egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztéssel.
Érdemes megjegyezni, hogy a (2) bekezdésben szereplő bűncselekmény (vagyis a létesítmény engedély nélküli építése, üzemeltetése, átalakítása) gondatlan alakzata is bűncselekmény: a 326. § (7) bekezdése értelmében két évig terjedő szabadságvesztéssel sújtható az, aki gondatlanságból valósítja meg ezt a cselekményt.
A nemzetközi szerződés által tiltott fegyverrel visszaélés, azokat az eseteket foglalja magában, amikor valaki a nemzetközi egyezmények által tiltott fegyvereket gyárt, forgalmaz vagy birtokol.
Az ilyen fegyverek közé tartozhatnak például a vegyi vagy biológiai fegyverek, a nemzetközi jog által tiltott robbanószerkezetek, valamint az olyan katonai eszközök, amelyek fejlesztését és használatát globális egyezmények szabályozzák.
Az ilyen eszközök ellenőrizetlen elterjedése jelentős veszélyt jelenthet a nemzetközi békére, és akár fegyveres konfliktusokhoz vagy terrorista csoportok megerősödéséhez is vezethet.