Bűncselekmény elkövetésével vádolják?

Hulladékgazdálkodás rendjének megsértése

A környezet védelme és az emberi egészség megóvása a 21. században kulcsfontosságú. A hulladék megfelelő kezelése nélkülözhetetlen ahhoz, hogy elkerüljük a talaj, a víz és a levegő szennyeződését.

Nem véletlen, hogy a Büntető Törvénykönyv (Btk.) 248. §-a a hulladékgazdálkodás szabályainak súlyos megsértését bűncselekménnyé nyilvánítja – a jogalkotó egyértelműen jelzi, hogy sem a szándékos, sem a gondatlan környezetszennyezés nem maradhat következmények nélkül.

Cikkünk összefoglalja, mikor valósul meg a hulladékgazdálkodás rendjének megsértése, mi a „veszélyes hulladék”, és milyen büntetésre számíthat, aki megszegi a szabályokat.

A hulladékgazdálkodás rendjének megsértése Btk. szerinti törvényi tényállása

Paragrafus jel
A hulladékgazdálkodás rendjének megsértése Btk. 248. §
A Büntető Törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvény szerint a hulladékgazdálkodás rendjének megsértése Btk. 248.§ törvényi tényállása

Mit takar a hulladékgazdálkodás rendjének megsértése?

A Btk. 248. §-a szerint bűncselekménynek minősül, ha valaki

  • engedély, bejelentés vagy nyilvántartásba vétel nélkül,

  • a hatóság által meghatározott kereteken túl, vagy

  • jogellenes tevékenységgel, ami alkalmas az emberi élet, a testi épség vagy a környezet (föld, víz, levegő) veszélyeztetésére

folytat bármilyen hulladékgazdálkodási tevékenységet. Ebbe beletartozik többek között a gyűjtés, a szállítás, a tárolás, a kezelés, az ártalmatlanítás, a hasznosítás, valamint a kereskedői vagy közvetítői eljárások.

A jogszabályi keret jelentős részét a 2012. évi CLXXXV. törvény (Ht.) és a vonatkozó kormányrendeletek adják meg. A Btk. 248. § valójában egy keretdiszpozíció, amely e részletes szabályok megsértése esetére rendeli büntetni a jogellenes magatartást.

Miért fontos a szabályozás?

A bűncselekmény védett jogi tárgya a környezet és a természeti erőforrások védelme, valamint az emberek életének, egészségének biztosítása.

Az illegális hulladékelhelyezés rövid távon is komoly szennyeződést okozhat, hosszabb távon pedig a talaj, a felszín alatti vizek és a levegő minőségét ronthatja visszafordíthatatlanul.

A környezetkárosítás megelőzése érdekében szigorú engedélyezési rendszer működik, amelyet a Ht. és a végrehajtási rendeletek szabnak meg. Aki ezt figyelmen kívül hagyja, büntetőjogi felelősségre számíthat, függetlenül attól, hogy szándékosan vagy akár gondatlanságból járt el.

Mit értünk hulladék alatt?

A hulladék fogalmát a Ht. definiálja: minden olyan anyag vagy tárgy, amelytől a birtokosa megválik, megválni szándékozik vagy megválni köteles. A törvény különbséget tesz:

  • Hulladék: háztartási szemét, ipari melléktermékek, építési törmelék stb.

  • Veszélyes hulladék: olyan anyag, amely a jogszabály szerint veszélyességi jellemzőkkel bír (pl. maró, gyúlékony, fertőző, mérgező).

A veszélyes hulladékra még szigorúbb előírások vonatkoznak, hiszen ezek a környezetre és az emberi egészségre kiemelten kockázatosak lehetnek.

Milyen elkövetési magatartások büntetendők?

Engedély nélküli hulladékgazdálkodás

A törvény tiltja, hogy valaki nyilvántartásba vétel vagy bejelentés nélkül folytasson hulladékgazdálkodási tevékenységet. Ha valaki bármilyen formában gyűjt, szállít, kezel, hasznosít vagy ártalmatlanít hulladékot anélkül, hogy erre a hatóság (jellemzően a katasztrófavédelmi hatóság) engedélyt adott volna, már megalapozhatja a bűncselekményt. Példa erre:

  • engedély nélkül üzemeltetett hulladéklerakó,

  • nagy mennyiségű építési törmelék telephelyen történő jogellenes tárolása,

  • veszélyes vegyi anyag hordókban tartása vagy mozgatása érvényes engedély hiányában.

Engedély kereteinek túllépése

Lehet, hogy a cég vagy magánszemély rendelkezik valamilyen hulladékkezelési engedéllyel, de azt jelentősen meghaladja: például a hatóság 500 tonna tárolását engedélyezte, ő pedig 800 tonnát halmoz fel. Ez szintén bűncselekménynek minősül, mivel a jogalkotó a környezetvédelmi kockázatok minimalizálása érdekében határozza meg a pontos kapacitási és technológiai feltételeket.

Jogellenes tevékenység, veszélyeztetés

Ha valaki olyan módon kezeli vagy helyezi el a hulladékot, amely alkalmas az emberi élet, egészség vagy a környezeti elemek (talaj, víz, levegő) veszélyeztetésére, akkor a (1) bekezdés b) pontja alapján is megvalósulhat a bűncselekmény. Ez gyakran szakértői kérdés: milyen a hulladék összetétele, mennyire kockázatos a szabadba kerülve?

Mi a helyzet az engedély nélküli lerakással?

A (2) bekezdés külön szabályozza azt a helyzetet, amikor valaki engedély nélkül helyez el emberi életre vagy a környezetre veszélyes hulladékot, vagy jelentős mennyiségű (1000 kg vagy 10 köbméter feletti) hulladékot.

Klasszikus példája: „zöldterületi vagy erdőszéli lerakás”, ahol a lakossági, ipari, építési törmelék nagy mennyiségben engedély nélkül kerül a környezetbe.

Mik a minősített esetek?

A Btk. 248. § (3) és (4) bekezdései súlyosabb büntetést rónak arra, aki:

  1. Veszélyes hulladékkal követi el a cselekményt, vagy

  2. Különösen nagy mennyiségű (az 1000 kg vagy 10 köbméter tízszeresét meghaladó) hulladékkal jár el,

  3. Különös visszaeső (már korábban is hasonló bűncselekményt követett el).

Legsúlyosabb esetben, ha veszélyes hulladékot különösen nagy mennyiségben helyeznek el vagy kezelnek jogellenesen, a büntetési tétel akár két évtől nyolc évig terjedő szabadságvesztés is lehet.

Ez rávilágít arra, hogy a jogalkotó a környezetet és az emberi egészséget veszélyeztető, kiemelkedően kockázatos magatartásokat a legsúlyosabb bűncselekmények közé sorolja.

Gondatlanság és szándék

A Btk. a szándékos elkövetés mellett a gondatlanság esetén is büntetendőnek minősíti a hulladékgazdálkodás rendjének megsértését.

Ez azt jelenti, hogy ha valaki nem volt tisztában a tevékenység engedélykötelezettségével, vagy nem mérte fel kellőképpen, milyen mennyiségben és veszélyességgel jár a hulladék tárolása, attól még felelősségre vonható.

Összegzés

A hulladékgazdálkodás rendjének megsértése (Btk. 248. §) az egyik legfontosabb eszköz a környezet büntetőjogi védelmében.

A jogszabály átfogóan rendezi a hulladékok gyűjtését, szállítását, tárolását, ártalmatlanítását és hasznosítását, miközben a szankciók súlyát a közösség (talaj, víz, levegő) és az emberi egészség védelmének fontossága indokolja.

Az engedélykötelezettség megkerülése, a veszélyes hulladék rossz kezekbe kerülése, vagy a nagy mennyiségű jogellenes lerakás komoly kockázatokat hordoz a természet és az emberek számára, ezért a jogalkotó szigorú büntetőjogi választ ad rá.

Amennyiben valaki hulladékgazdálkodási tevékenységbe kezdene, vagy ilyen ügyben érintett, mindenképp érdemes előzetesen körültekintően tájékozódni a vonatkozó jogszabályi előírásokról, és szükség esetén szakértői jogi tanácsot kérni.

Figyelmeztetés

A fent ismertetett tájékoztatás általános jellegű, és nem minősül jogi tanácsadásnak.

Ha konkrét ügyben érintett, célszerű mielőbb felkeresni egy büntetőjogban, illetve nukleáris jogban jártas ügyvédet, aki a körülmények alapos ismeretében adhat személyre szabott iránymutatást.

dr. Lőrik József
dr. Lőrik József
20+ év szakmai tapasztalat, 2000+ büntetőügyben látta el védői feladatait, ÜDE egyesületi tag, Ügyvéd podcast házigazdája.
dr. Lőrik József önéletrajz
Büntető ügyvédet keres?