Bűncselekmény elkövetésével vádolják?

Orvvadászat

Az orvvadászat – a vadászatnak az a formája, amikor valaki jogosultság nélkül, tiltott módszerekkel vagy időszakban ejti el a vadat – komoly károkat okozhat a természetes vadállományban és a jogszerű vadgazdálkodásban.

Nem véletlen, hogy a Büntető Törvénykönyv (Btk.) 245. §-a kiemelt figyelemmel rendelkezik e magatartás büntetőjogi megítéléséről.

Cikkünkben bemutatjuk, hogy mitől számít egy vadászati tevékenység orvvadászatnak, mi a bűncselekmény elkövetési tárgya, kik az elkövetők, és milyen büntetésekre lehet számítani.

Az orvvadászat Btk. szerinti törvényi tényállása

Paragrafus jel
Orvvadászat Btk. 245. §
A Büntető Törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvény szerint az Orvvadászat Btk. 245.§ törvényi tényállása

Miért olyan veszélyes az orvvadászat?

Az orvvadászat első pillantásra „csupán” engedély nélküli vadászatnak tűnhet, ám valójában ennél súlyosabb következményekkel jár.

A vadállomány csökkenése, a védett fajok pusztítása és a természetes élőhelyek egyensúlyának felborulása mind olyan problémák, amelyek kihatnak a biodiverzitásra és a fenntarthatóságra.

Emellett a jogellenes eljárás aláássa azt a társadalmi és jogi rendet, amely a hivatásos vagy hobbi-vadászok számára kijelöli a kereteket.

A vadgazdálkodási szabályok azért születtek, hogy hosszú távon is megőrizzék a különböző vadfajok állományát, és biztosítsák a felelős vadászatot.

A Btk. 245. § védett jogi tárgya – többrétű érdek

A Büntető Törvénykönyv orvvadászatot szabályozó 245. §-a elsősorban a következő érdekeket védi:

  1. Természet és vadállomány védelme: A vadon élő populációk megóvása a fenntarthatóság és a biodiverzitás érdekében.

  2. Vadászati jog rendje: Annak biztosítása, hogy csak az arra feljogosított, engedéllyel rendelkező személyek gyakorolhassák a vadászatot, az előírt módokon és eszközökkel.

  3. Társadalmi érdek: A vadállomány közös erőforrás, megőrzése így nemcsak egyéni, hanem közösségi felelősség is.

Lényeges: Az orvvadászat nem egyszerű „adminisztratív hiba” vagy szabálysértés, hanem egy olyan bűncselekmény, amelyben a közérdek és a természetes ökoszisztéma is sérül.

A bűncselekmény elkövetési tárgya – milyen állatokra terjed ki a védelem?

  1. Vad
    A vadászható állatfajok körét a vad védelméről, a vadgazdálkodásról és a vadászatról szóló 1996. évi LV. törvény (Vtv.) határozza meg. Ide tartoznak például a nagyvadfajok (szarvas, vaddisznó, őz) és az apróvadfajok (nyúl, fácán stb.) is, amelyek a természetben szabadon élnek. Nem minősülnek ide az állatkertekben tartott vagy nem vadászható fajok.

  2. Fokozottan védett vagy védett gerinces állatok
    A Btk. 245. § kiterjed azokra a fajokra is, amelyek valamilyen jogszabály (pl. természetvédelmi rendelkezés) alapján védettek vagy fokozottan védettek. Ha valaki ezen állatokra vadászik (elejti vagy elfogja őket), az különösen káros a biodiverzitásra nézve, és szigorúbban szankcionált.

Az orvvadászat különböző formái

1. Kívülálló orvvadászat (Btk. 245. § a) pont, első fordulat)

Ez az eset akkor áll fenn, ha valaki semmilyen vadászati jogosultsággal nem rendelkezik, mégis belép egy vadászterületre és ott elejt vagy elfog vadat. A kulcs itt az, hogy a személynek semmilyen hivatalos felhatalmazása nincs a vadászat gyakorlására.

2. „Belső” orvvadászat (Btk. 245. § a) pont, második fordulat)

Itt az elkövető ugyan rendelkezik vadászati jogosultsággal (pl. van vadászjegye, fegyvertartási engedélye), de nem az általa használt területen vadászhatna. Magyarán átlépi azt a határt, ami a jogosultságát kijelöli, és engedély nélkül kezd el vadászni egy másik területen. Ez is orvvadászatnak minősül, hiszen a jogosultsága földrajzi és időbeli korlátozásokhoz kötött.

3. Vadászati tilalmi idő megsértése (Btk. 245. § b) pont)

Ha egy adott vadfajra vagy annak teljes populációjára vonatkozóan tilalmi időszakot rendel el a jogszabály (pl. szaporodási időszakban), akkor semmilyen körülmények között nem lehet rá vadászni. Aki ezt megszegi, szintén orvvadászatot követ el.

4. Tiltott eszközök, módszerek és kíméleti terület (Btk. 245. § c) pont)

A Vtv. 37. § tételesen felsorolja, mely eszközök és módszerek tiltottak (pl. mérgezett csalétek, hurkos csapda, robbanófejű nyílvessző). Ugyanígy jogsértő, ha valaki kíméleti területen vadászik, ahol a vadaknak békében kell lenniük (nyugalmi vagy szaporodási okból). E szabályok figyelmen kívül hagyása szintén orvvadászatot valósít meg.

Kik lehetnek az elkövetők, és milyen szándék kell hozzá?

  • Általános elkövetői kör
    A Btk. 245. § a) és c) pontjai szerint bárki tettes lehet, aki engedély nélkül vagy tiltott módon vadászik.

  • Speciális elkövető
    Az a) pont második fordulata szerinti „belső orvvadászat” esetén a bűncselekmény tetteséül csak az minősül, akinek van vadászati jogosultsága, de azt nem a megfelelő területen vagy körülmények között gyakorolja.

  • Szándékos elkövetés
    Az orvvadászat kizárólag szándékosan követhető el. Ez azt jelenti, hogy az elkövető tudja, hogy nincsenek meg a megfelelő engedélyei, vagy tisztában van vele, hogy tiltott eszközt használ, tiltott időszakban vagy kíméleti területen vadászik. A szándék lehet egyenes (amikor kifejezetten azért indul el, hogy illegálisan vadásszon) vagy eshetőleges (amikor legalább belenyugszik abba, hogy amit tesz, az jogellenes).

Milyen következményekkel jár az orvvadászat?

A Büntető Törvénykönyv részletesen szabályozza a szankciókat az orvvadászat különböző formáira. Általánosságban elmondható, hogy a bíróság a következő tényezőket mérlegeli:

  • Az elkövetés módja (például tiltott eszközök használata, kíméleti területen való vadászat),

  • Az okozott kár nagysága (pl. mennyi állatot ejtett el vagy mekkora értékű vadat pusztított el),

  • A védett vagy fokozottan védett fajok érintettsége (ez még súlyosabbá teheti a cselekményt),

  • Az elkövető személyes körülményei (visszaeső-e, hivatásos vadász-e, volt-e korábbi fegyelmi ügye stb.).

A kiszabott büntetés széles skálán mozoghat a pénzbüntetéstől a szabadságvesztésig, és akár a fegyvertartási jogosultság elvesztése vagy a vadászat gyakorlásának hosszabb távú megtiltása is szóba kerülhet.

Összegzés – miért kell komolyan venni az orvvadászatot?

Az orvvadászat nem csupán a vadászokra vagy természetvédőkre tartozó probléma: mindenkit érint, aki fontosnak tartja az egészséges, fenntartható ökoszisztéma megőrzését. A Btk. 245. §-ában meghatározott jogkövetkezmények rámutatnak arra, hogy az ilyen bűncselekmények felszámolása közös érdek, hiszen a vadállomány védelme hosszú távon szolgálja a társadalom jólétét.

A jogi normák betartása nemcsak a hivatásos vadászok vagy az erdőgazdálkodók felelőssége, hanem mindenkié, aki kapcsolatba kerül a természettel és annak élőlényeivel. A szándékos szabálysértés tehát nem pusztán anyagi vagy adminisztratív joghátrányt von maga után, hanem olyan következményeket is, amelyek az egész ökológiai rendszerre hatnak.

Ha kérdése merül fel az orvvadászat jogi vonatkozásaival kapcsolatban, vagy védelemre, esetleg jogi képviseletre van szüksége, forduljon bizalommal ügyvédi irodánkhoz. Segítünk megismerni a lehetőségeket és hatékony jogi stratégiát kidolgozni.

Figyelmeztetés

A jelen cikk általános információkat szolgáltat, nem helyettesíti a személyre szabott jogi tanácsadást.

Minden eset egyedi, ezért kérjük, forduljon szakképzett ügyvédhez a konkrét jogi kérdéseivel!

dr. Lőrik József
dr. Lőrik József
20+ év szakmai tapasztalat, 2000+ büntetőügyben látta el védői feladatait, ÜDE egyesületi tag, Ügyvéd podcast házigazdája.
dr. Lőrik József önéletrajz
Büntető ügyvédet keres?