Nem véletlen, hogy a Büntető Törvénykönyv (Btk.) 245. §-a kiemelt figyelemmel rendelkezik e magatartás büntetőjogi megítéléséről.
Cikkünkben bemutatjuk, hogy mitől számít egy vadászati tevékenység orvvadászatnak, mi a bűncselekmény elkövetési tárgya, kik az elkövetők, és milyen büntetésekre lehet számítani.
Az orvvadászat első pillantásra „csupán” engedély nélküli vadászatnak tűnhet, ám valójában ennél súlyosabb következményekkel jár.
A vadállomány csökkenése, a védett fajok pusztítása és a természetes élőhelyek egyensúlyának felborulása mind olyan problémák, amelyek kihatnak a biodiverzitásra és a fenntarthatóságra.
Emellett a jogellenes eljárás aláássa azt a társadalmi és jogi rendet, amely a hivatásos vagy hobbi-vadászok számára kijelöli a kereteket.
A vadgazdálkodási szabályok azért születtek, hogy hosszú távon is megőrizzék a különböző vadfajok állományát, és biztosítsák a felelős vadászatot.
A Büntető Törvénykönyv orvvadászatot szabályozó 245. §-a elsősorban a következő érdekeket védi:
Lényeges: Az orvvadászat nem egyszerű „adminisztratív hiba” vagy szabálysértés, hanem egy olyan bűncselekmény, amelyben a közérdek és a természetes ökoszisztéma is sérül.
Ez az eset akkor áll fenn, ha valaki semmilyen vadászati jogosultsággal nem rendelkezik, mégis belép egy vadászterületre és ott elejt vagy elfog vadat. A kulcs itt az, hogy a személynek semmilyen hivatalos felhatalmazása nincs a vadászat gyakorlására.
Itt az elkövető ugyan rendelkezik vadászati jogosultsággal (pl. van vadászjegye, fegyvertartási engedélye), de nem az általa használt területen vadászhatna. Magyarán átlépi azt a határt, ami a jogosultságát kijelöli, és engedély nélkül kezd el vadászni egy másik területen. Ez is orvvadászatnak minősül, hiszen a jogosultsága földrajzi és időbeli korlátozásokhoz kötött.
Ha egy adott vadfajra vagy annak teljes populációjára vonatkozóan tilalmi időszakot rendel el a jogszabály (pl. szaporodási időszakban), akkor semmilyen körülmények között nem lehet rá vadászni. Aki ezt megszegi, szintén orvvadászatot követ el.
A Vtv. 37. § tételesen felsorolja, mely eszközök és módszerek tiltottak (pl. mérgezett csalétek, hurkos csapda, robbanófejű nyílvessző). Ugyanígy jogsértő, ha valaki kíméleti területen vadászik, ahol a vadaknak békében kell lenniük (nyugalmi vagy szaporodási okból). E szabályok figyelmen kívül hagyása szintén orvvadászatot valósít meg.
A Büntető Törvénykönyv részletesen szabályozza a szankciókat az orvvadászat különböző formáira. Általánosságban elmondható, hogy a bíróság a következő tényezőket mérlegeli:
A kiszabott büntetés széles skálán mozoghat a pénzbüntetéstől a szabadságvesztésig, és akár a fegyvertartási jogosultság elvesztése vagy a vadászat gyakorlásának hosszabb távú megtiltása is szóba kerülhet.
Az orvvadászat nem csupán a vadászokra vagy természetvédőkre tartozó probléma: mindenkit érint, aki fontosnak tartja az egészséges, fenntartható ökoszisztéma megőrzését. A Btk. 245. §-ában meghatározott jogkövetkezmények rámutatnak arra, hogy az ilyen bűncselekmények felszámolása közös érdek, hiszen a vadállomány védelme hosszú távon szolgálja a társadalom jólétét.
A jogi normák betartása nemcsak a hivatásos vadászok vagy az erdőgazdálkodók felelőssége, hanem mindenkié, aki kapcsolatba kerül a természettel és annak élőlényeivel. A szándékos szabálysértés tehát nem pusztán anyagi vagy adminisztratív joghátrányt von maga után, hanem olyan következményeket is, amelyek az egész ökológiai rendszerre hatnak.
Ha kérdése merül fel az orvvadászat jogi vonatkozásaival kapcsolatban, vagy védelemre, esetleg jogi képviseletre van szüksége, forduljon bizalommal ügyvédi irodánkhoz. Segítünk megismerni a lehetőségeket és hatékony jogi stratégiát kidolgozni.
A jelen cikk általános információkat szolgáltat, nem helyettesíti a személyre szabott jogi tanácsadást.
Minden eset egyedi, ezért kérjük, forduljon szakképzett ügyvédhez a konkrét jogi kérdéseivel!