Bűncselekmény elkövetésével vádolják?

Pénzhamisítás a büntetőjogban

A pénzhamisítás (Btk. 389.) a modern pénzügyi rendszer egyik legösszetettebb és legszigorúbban szabályozott bűncselekménye. Az állam számára elengedhetetlen a pénz- és értékpapír-forgalom biztonságának fenntartása, hiszen a hamisított fizetőeszközök forgalomba kerülése alapvetően aláássa a közgazdasági stabilitást és a törvényes pénzbe vetett bizalmat.

A pénzhamisítás fogalma és jelentősége


A pénzhamisítás alatt azt értjük, amikor valaki szándékosan, forgalomba hozatal céljából előállít, átalakít vagy utánoz olyan pénzeszközöket, melyek a hivatalosan kibocsátott bankjegyek és érmék utánzását szolgálják.

Ez a cselekmény nem csupán az áruforgalom rendjét veszélyezteti, hanem súlyos gazdasági károkat okozhat, mivel a hamis pénz terjedése alapvetően aláássa a pénzügyi rendszer stabilitását.

A pénzhamisítás elleni küzdelem célja, hogy megvédje mind a hazai, mind a nemzetközi pénzforgalom integritását, elősegítve a közbizalom fenntartását, amely nélkül a gazdasági élet működése lehetetlenné válna.

A pénzhamisítás Btk. szerinti törvényi tényállása

Paragrafus jel
Pénzhamisítás Btk. 389. §
A Büntető Törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvény szerint a Pénzhamisítás Btk. 389.§ törvényi tényállása

A büntetőjogi védelem függetlensége és alkalmazása


A pénzhamisítás elleni fellépés kizárólag a Büntető Törvénykönyv előírásain alapul, függetlenül az aktuális gazdaságpolitikai irányvonalaktól vagy a pénzügyi intézkedések változásától.

A jogalkalmazás során az elsődleges cél a pénzforgalom biztonságának megőrzése, így a szabályozás nem enged teret semmiféle politikai befolyásnak.

Ennek köszönhetően a pénzhamisítás elleni intézkedések minden esetben a törvényes fizetőeszközök hitelességét és a gazdasági stabilitást szolgálják.

Nemzetközi egyezmények és megkülönböztetés nélküli pénzvédelem

A pénzhamisítás elleni fellépés nem csupán hazai szinten érvényesül, hanem nemzetközi egyezmények és megállapodások keretein belül is.

A 1929-ben Genfben kelt egyezmény például kimondja, hogy a külföldi és a hazai pénz ugyanolyan védelmet élvez.

Ez a nemzetközi megközelítés biztosítja, hogy a különböző országok fizetőeszközei esetében egységes eljárás és védelem érvényesüljön, ami nélkülözhetetlen a globális pénzügyi együttműködés, valamint a nemzetközi pénzforgalom biztonságos működéséhez.

Az elkövetési tárgy: készpénz és értékpapírok


A pénzhamisítás tárgya alapvetően két kategóriára osztható.

Az első kategóriát a készpénz – bankjegyek és érmék – alkotja, amelyek utánzásával a bűncselekmény elkövetője a hivatalos fizetőeszközök rendszerét igyekszik megtéveszteni.

A második kategóriába azok az értékpapírok tartoznak, amelyeket jogszabály törvényes fizetőeszköznek minősít, és amelyek esetében a kibocsátott okirat vagy digitális jellegű adat a pénz fogalmával azonos elbírálás alá esik.

Ez a kétirányú szabályozás lehetővé teszi, hogy a pénzhamisítás minden olyan esetére hatékonyan lehessen reagálni, amelyek a pénzforgalom rendjét veszélyeztetik, akár fizikai, akár elektronikus formában történik az utánzás.

A pénz fogalmának jogi meghatározása és a pénzkibocsátás állami monopóliuma

A törvény pontosan definiálja, mi minősül pénznek. Ide tartozik a hivatalosan kibocsátott fizetőeszköz, továbbá az olyan bankjegyek és érmék, melyek jogszabály vagy európai uniós aktus alapján a jövőben, meghatározott időponttól fogva törvényes pénznek minősülnek.

A pénzkibocsátás állami monopóliuma azt jelenti, hogy kizárólag az állam vagy az általa felhatalmazott intézmény jogosult hivatalosan pénzt kibocsátani.

Ez a rendszer nemcsak a forgalomba kerülő pénz minőségi ellenőrzését biztosítja, hanem a hamisítással szembeni védekezés egyik alappillére is.

A Magyar Nemzeti Bank szerepe és a pénzkibocsátás szabályozása

Magyarországon a Magyar Nemzeti Bank (MNB) a pénzkibocsátás kizárólagos illetékese, amely meghatározza a bankjegyek és érmék kibocsátásának feltételeit, címleteit és a forgalomból történő kivonás módját.

Az MNB elnökének rendeletei szabályozzák, hogy miként történik a hivatalos pénzeszközök piacra juttatása, valamint azt is, hogy mikor és hogyan vesztik el az MNB által kibocsátott pénzjegyek és érmék a törvényes fizetőeszköz státuszt.

Ezek a szabályok elősegítik, hogy a pénzforgalom átlátható és biztonságos módon működjön, továbbá megerősítik a közbizalmat a pénzügyi rendszer iránt.

A pénzhamisítás tárgyának korlátozásai és gyakorlati megjelenése

A pénzhamisításra vonatkozó szabályozás kizárólag azokra a pénzeszközökre terjed ki, amelyek valóban léteznek, forgalomban vannak, onnan kivontak, vagy a jövőben hivatalosan kibocsátásra kerülnek.

A valójában nem létező pénz utánzása vagy megváltoztatása nem sérti a pénzforgalom biztonságát, tehát a pénzhamisítás bűncselekményének a védett jogi tárgyát.

Amennyiben a forgalomból kivont pénz utánzásáról van szó, azt gyakran más bűncselekmény, például csalás kategóriájába sorolják. 

Összegzés és záró gondolatok


A fentiek tükrében világos, hogy a pénzhamisítás elleni fellépés nem csupán egy büntetőjogi kérdés, hanem a gazdasági rend és a közbizalom megőrzésének alapvető feltétele is, amely nélkülözhetetlen a modern pénzügyi rendszer stabilitásának érdekében.

dr. Lőrik József
dr. Lőrik József
20+ év szakmai tapasztalat, 2000+ büntetőügyben látta el védői feladatait, ÜDE egyesületi tag, Ügyvéd podcast házigazdája.
dr. Lőrik József önéletrajz
Büntető ügyvédet keres?