A Büntető Törvénykönyv (Btk.) önálló fejezetben szabályozza a szellemi tulajdonjog elleni bűncselekményeket, amelyek sajátos jogi tárggyal rendelkeznek a büntetőjog rendszerében.
Ezek a bűncselekmények nemcsak a vagyoni viszonyokat érintik, hanem a szellemi teljesítmények védelméhez és elismeréséhez kapcsolódó társadalmi érdekeket is sértik.
Az ilyen jogsértések hatással vannak a gazdasági életre, az innovációs környezetre és az alkotói közösségekre, ezért a jogalkotó külön fejezetben biztosít számukra büntetőjogi védelmet.
A szellemi tulajdonjog védelme kiemelt jelentőségű a modern gazdaságban, hiszen az alkotások, találmányok és védjegyek fontos szerepet töltenek be a vállalkozások versenyképességében és a kreatív iparágak fejlődésében.
E jogsértések elkövetése esetén nem pusztán vagyoni károkozás történik, hanem a társadalom szélesebb értelemben vett érdekei is sérülnek.
A szellemi teljesítmények védelmének célja, hogy ösztönözze az alkotókat, biztosítsa munkájuk elismerését, és fenntartsa a gazdaságban a tisztességes versenyt.
A technológiai fejlődés és a digitalizáció következtében a szellemi tulajdonjogok megsértése egyre összetettebb problémává válik.
Az internetes platformokon elkövetett jogsértések – például az illegális film- és zeneletöltések, szoftverkalózkodás, hamis márkatermékek online értékesítése – új kihívások elé állítják a jogalkalmazókat.
Emiatt a jogalkotónak folyamatosan figyelemmel kell kísérnie a változó technológiai környezetet, és ennek megfelelően kell módosítania a jogszabályokat, hogy azok hatékony védelmet nyújtsanak a szellemi tulajdon számára.
A szellemi tulajdonjogok megsértése és a klasszikus vagyon elleni bűncselekmények között van egy alapvető közös pont: mindkettő a vagyoni jogokat sérti.
Ugyanakkor a szellemi tulajdonjog elleni bűncselekmények sajátos jellege miatt eltérnek a klasszikus vagyon elleni bűncselekményektől.
Míg például a lopás vagy a csalás közvetlen anyagi kárt okoz, a szellemi tulajdonjog megsértése inkább a jogszerűtlen felhasználásból fakadó vagyoni hátrányt, illetve piaci veszteséget eredményezhet.
Eltérés mutatkozik a szabályozás módjában is, hiszen a szellemi tulajdonjog elleni bűncselekmények tényállásai gyakran keretdiszpozíciók, amelyek konkrét tartalmát az egyes ágazati jogszabályok határozzák meg.