Bűncselekmény elkövetésével vádolják?

Jármű hatalomba kerítése

A Büntető Törvénykönyv (Btk.) 320. §-a egyértelműen büntetni rendeli azt a személyt, aki légi jármű, tömegközlekedési vagy tömeges áruszállításra alkalmas jármű feletti ellenőrzést erőszakkal, fenyegetéssel, illetve másnak öntudatlan vagy védekezésre képtelen állapotát előidézve megszerzi.

A jármű hatalomba kerítésének büntetendővé tételének célja, hogy megvédje a közlekedés résztvevőinek, valamint az általuk szállított vagyontárgyaknak a biztonságát.

A jogalkotói szándék azért ilyen szigorú, mert az ilyen cselekmények akár széles körű veszélyhelyzetet teremthetnek, és jelentős személyi, illetve vagyoni károkhoz vezethetnek.

Jármű hatalomba kerítése Btk. szerinti törvényi tényállása

Paragrafus jel
Jármű hatalomba kerítése Btk. 320. §
A Büntető Törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvény szerint a Jármű hatalomba kerítése Btk. 320.§ törvényi tényállása

A bűncselekmény védett jogi tárgya

A jármű hatalomba kerítése a közlekedésben részt vevőknek, illetve a járműveken szállított vagyontárgyaknak a biztonságát veszélyezteti.

Bár elsőre úgy tűnhet, hogy a közlekedési rend is sérül, a Btk. mégis a személyek és a vagyon védelme érdekében rendeli büntetni ezt a magatartást.

A jármű vezetőjének vagy személyzetének kényszerítése, illetve kiszorítása az ellenőrzésből olyan közvetlen fenyegetést jelenthet, amely sok emberre egyszerre terjed ki.

Elkövetési tárgy: mely járművek tartoznak ide?

A törvény többféle jármű ellenőrzésének jogellenes megszerzését rendeli büntetni:

  • Légi jármű: például repülőgépek, helikopterek vagy léghajók, függetlenül attól, hogy katonai, polgári vagy teherszállító járműről van-e szó.

  • Tömegközlekedési jármű: ide tartoznak a vasúti, vízi és közúti járművek, ha azok a nagyközönség által igénybe vehető személyszállításra szolgálnak (például vonat, autóbusz, menetrend szerinti hajójárat).

  • Tömeges áruszállításra alkalmas jármű: olyan tehergépjárművek, hajók vagy vonatok, amelyek nagy mennyiségű áruszállítást végeznek.

A lényeg, hogy a jármű legyen alkalmas nagyobb számú személy vagy nagy mennyiségű áru szállítására. Nem számít, kinek a tulajdonában van, vagy hogy pontosan milyen motorikus meghajtással rendelkezik.

Az elkövetés módjai

 A Btk. 320. § (1) bekezdése szerint a jármű hatalomba kerítése megvalósulhat

  1. Erőszakkal: amikor az elkövető fizikai kényszert alkalmaz például a jármű vezetőjével szemben, így átvéve felette az irányítást.

  2. Fenyegetéssel: ha súlyos hátrány kilátásba helyezésével arra kényszeríti a vezetőt vagy a személyzetet, hogy változtasson az eredeti útirányon, megálljon, vagy a járművet a kívánsága szerint irányítsa.

  3. Más öntudatlan vagy védekezésre képtelen állapotba hozásával: például altató, kábító anyag beadásával, aminek következtében az áldozat nem tud ellenállni vagy akarata már nem érvényesíthető.

A cselekmény sikeres befejezéséhez az elkövetőnek ténylegesen meg kell szereznie a jármű feletti ellenőrzést, akár úgy, hogy ő maga vezeti, a

Minősített eset: ha halál következik be

A 320. § (2) bekezdése szerint tíz évtől húsz évig, sőt életfogytig tartó szabadságvesztés is kiszabható, ha a jármű hatalomba kerítésének eredményeként haláleset történik.

A jogalkotó itt a gondatlanságból bekövetkező halálos eredményt egységbe foglalja magával a jármű hatalomba kerítésével.

Ha azonban az elkövető szándéka már eleve az emberölésre is kiterjed, akkor a jármű hatalomba kerítése és az emberölés halmazatba kerülhet, és így akár még súlyosabb megítélést vonhat maga után.

Korlátlan enyhítési lehetőség

A 320. § (4) bekezdése ugyanakkor rugalmasabb szankcionálási megoldást kínál: ha az elkövető időben felhagy a cselekménnyel, mielőtt abból súlyos következmény – például személyi sérülés, haláleset, nagyobb kár – származna, a bíróság korlátlanul enyhítheti a büntetését.

Ezzel a törvényalkotó lehetőséget ad arra, hogy az elkövető „visszalépjen” a veszélyes helyzetből, és megakadályozza a tragikus kimenetelt.

Összegzés

A járművek hatalomba kerítése,  különösen a légi, vízi vagy tömegközlekedési járművek esetében jelenthet súlyos fenyegetettséget.

Az ilyen típusú bűncselekmények nemcsak az adott járművön tartózkodók életét veszélyeztetik, hanem gyakran nemzetközi kihatással is bírnak, például egy repülőgép eltérítése esetén.

A közlekedésbiztonság megsértése és az ilyen jellegű bűncselekmények elkövetése jelentős társadalmi kockázatot jelent, hiszen ezek a cselekmények kiszámíthatatlan helyzeteket eredményezhetnek, és akár nagyobb embercsoportokat is közvetlen életveszélybe sodorhatnak.

dr. Lőrik József
dr. Lőrik József
20+ év szakmai tapasztalat, 2000+ büntetőügyben látta el védői feladatait, ÜDE egyesületi tag, Ügyvéd podcast házigazdája.
dr. Lőrik József önéletrajz
Büntető ügyvédet keres?