A jármű hatalomba kerítésének büntetendővé tételének célja, hogy megvédje a közlekedés résztvevőinek, valamint az általuk szállított vagyontárgyaknak a biztonságát.
A jogalkotói szándék azért ilyen szigorú, mert az ilyen cselekmények akár széles körű veszélyhelyzetet teremthetnek, és jelentős személyi, illetve vagyoni károkhoz vezethetnek.
A jármű hatalomba kerítése a közlekedésben részt vevőknek, illetve a járműveken szállított vagyontárgyaknak a biztonságát veszélyezteti.
Bár elsőre úgy tűnhet, hogy a közlekedési rend is sérül, a Btk. mégis a személyek és a vagyon védelme érdekében rendeli büntetni ezt a magatartást.
A jármű vezetőjének vagy személyzetének kényszerítése, illetve kiszorítása az ellenőrzésből olyan közvetlen fenyegetést jelenthet, amely sok emberre egyszerre terjed ki.
A törvény többféle jármű ellenőrzésének jogellenes megszerzését rendeli büntetni:
A lényeg, hogy a jármű legyen alkalmas nagyobb számú személy vagy nagy mennyiségű áru szállítására. Nem számít, kinek a tulajdonában van, vagy hogy pontosan milyen motorikus meghajtással rendelkezik.
A Btk. 320. § (1) bekezdése szerint a jármű hatalomba kerítése megvalósulhat
A cselekmény sikeres befejezéséhez az elkövetőnek ténylegesen meg kell szereznie a jármű feletti ellenőrzést, akár úgy, hogy ő maga vezeti, a
A 320. § (2) bekezdése szerint tíz évtől húsz évig, sőt életfogytig tartó szabadságvesztés is kiszabható, ha a jármű hatalomba kerítésének eredményeként haláleset történik.
A jogalkotó itt a gondatlanságból bekövetkező halálos eredményt egységbe foglalja magával a jármű hatalomba kerítésével.
Ha azonban az elkövető szándéka már eleve az emberölésre is kiterjed, akkor a jármű hatalomba kerítése és az emberölés halmazatba kerülhet, és így akár még súlyosabb megítélést vonhat maga után.
A 320. § (4) bekezdése ugyanakkor rugalmasabb szankcionálási megoldást kínál: ha az elkövető időben felhagy a cselekménnyel, mielőtt abból súlyos következmény – például személyi sérülés, haláleset, nagyobb kár – származna, a bíróság korlátlanul enyhítheti a büntetését.
Ezzel a törvényalkotó lehetőséget ad arra, hogy az elkövető „visszalépjen” a veszélyes helyzetből, és megakadályozza a tragikus kimenetelt.
A járművek hatalomba kerítése, különösen a légi, vízi vagy tömegközlekedési járművek esetében jelenthet súlyos fenyegetettséget.
Az ilyen típusú bűncselekmények nemcsak az adott járművön tartózkodók életét veszélyeztetik, hanem gyakran nemzetközi kihatással is bírnak, például egy repülőgép eltérítése esetén.
A közlekedésbiztonság megsértése és az ilyen jellegű bűncselekmények elkövetése jelentős társadalmi kockázatot jelent, hiszen ezek a cselekmények kiszámíthatatlan helyzeteket eredményezhetnek, és akár nagyobb embercsoportokat is közvetlen életveszélybe sodorhatnak.