A bűncselekmény passzív alanya bárki lehet: a bűncselekménynek nincs célzott, konkrét sértettje, hanem a társadalom széles körében generál veszélyhelyzetet.
A cselekmény tárgyául pedig csak jelentős értékű dolgok szolgálhatnak – mindez arra utal, hogy a törvényalkotó szerint a káros következmények akár emberek életére, testi épségére, illetve nagyobb vagyonelemekre is kiterjedhetnek.
A közveszély egy olyan reális fenyegetettséget jelent, amelynek során az esetlegesen bekövetkező károsodás (személyi sérülés, vagyoni kár) nem korlátozódik egy-egy meghatározott személyre vagy vagyontárgyra.
A közveszély tehát kiterjedhet nagyobb embercsoportra, illetve jelentős értékű ingatlanra vagy ingóságokra is.
A törvény szándékosan nem ad egy merev meghatározást: a modern kor technikai fejlődése ugyanis folyamatosan új anyagokat, eszközöket és módszereket tár elénk, amelyekkel közveszélyt lehet előidézni.
Gyakori példák között szerepelhet a gyújtogatás, a robbantás, a radioaktív anyagokkal való visszaélés, illetve olyan tevékenység is, amely árvíz okozására vagy gázberendezések szándékos megrongálására irányul.
A Btk. 322. § (1) bekezdése szerint a közveszély okozása három fő formában valósulhat meg:
A jogalkotó szigorúbb büntetési tételeket határoz meg akkor, ha a közveszély okozása:
A Btk. 322. § (5) bekezdése szerint, ha valaki gondatlanságból idézi elő a közveszélyt, vétséget követ el, és három évig terjedő szabadságvesztéssel sújtható.
Amennyiben különösen nagy (vagy ezt meghaladó) kár keletkezik, a büntetési tétel egy évtől öt évig, ha pedig halált okoz, akkor két évtől nyolc évig terjedő szabadságvesztés is lehetséges.
A Btk. 322. § (6) bekezdés alapján korlátlan enyhítésre nyílik lehetőség, ha az elkövető a közveszélyt önként szünteti meg, még mielőtt abból káros következmény származna.
Ez motiválja az elkövetőt arra, hogy visszakozzon: például a már megkezdett tűz terjedését maga oltja el, vagy a gát átvágása után azonnal csatornát nyit, ami elvezeti a veszélyes víztömeget.
A közveszély olyan állapotot idéz elő, amelyben emberek életét, testi épségét vagy nagyobb mértékű anyagi javakat fenyeget közvetlen veszély.
Ez bekövetkezhet szándékos gyújtogatás, robbanószerkezetek használata, mérgező anyagok szándékos kibocsátása vagy más olyan tevékenység révén, amely súlyos veszélyt jelent a társadalom egészére nézve.
A közveszélyes cselekmények súlyosságát az is mutatja, hogy ezekben az esetekben nemcsak az egyes emberek, hanem teljes közösségek is érintettek lehetnek, például egy tűzvész vagy ipari katasztrófa esetén.