Bűncselekmény elkövetésével vádolják?

Az élet, a testi épség elleni bűncselekmények

Az emberölés, az erős felindulásban elkövetett emberölés, az öngyilkosságban közreműködés, a testi sértés és a foglalkozás körében elkövetett veszélyeztetés bűncselekményeket külön oldalon olvashatja az alábbi gombokra kattintva. A fejezetbe tartozó többi bűncselekményt ezen az oldalon ismertetjük.
Paragrafus jel
Emberölés
Paragrafus jel
Erős felindulásban elkövetett emberölés
Paragrafus jel
Öngyilkosságban közreműködés
Paragrafus jel
Segítségnyújtás elmulasztása
Paragrafus jel
Testi sértés
Paragrafus jel
Foglalkozás körében elkövetett veszélyeztetés

Az Alaptörvény szerint minden embernek joga van az élethez és az emberi méltósághoz, és ezt a jogot a törvények szigorúan védik. Az élethez való jog elidegeníthetetlen, és ennek biztosítása az állam egyik legfontosabb feladata.

A Büntető Törvénykönyv részletes szabályokat határoz meg arra az esetre, ha valaki szándékosan vagy gondatlanságból sérti vagy veszélyezteti ezeket az alapvető jogokat. 

A törvény szigorúan bünteti azokat a cselekményeket, amelyek az emberi élet ellen irányulnak, ideértve az emberölést, a segítségnyújtás elmulasztását, az életveszélyes helyzetek előidézését és az egészség károsítását.

„AZ EMBER sérthetetlen és elidegeníthetetlen alapvető jogait tiszteletben kell tartani. Védelmük az állam elsőrendű kötelezettsége.”

„Az emberi méltóság sérthetetlen. Minden embernek joga van az élethez és az emberi méltósághoz, a magzat életét a fogantatástól kezdve védelem illeti meg.”

A magzat életének védelme

 A magzat életének védelme szintén fontos szerepet kap a magyar jogban, hiszen az Alaptörvény szerint a magzatot a fogantatástól védelem illeti meg. 

A magzatelhajtás (abortusz) alapvetően bűncselekménynek minősül, kivéve azokat az eseteket, amikor az anya élete vagy egészsége veszélyben van, vagy ha a terhesség nemi erőszak következménye. 

A törvény biztosítja, hogy az ilyen eljárások csak szigorú feltételek mellett, ellenőrzött orvosi körülmények között történhessenek meg. 

A szabályozás célja az élet védelme mellett az, hogy az anya egészsége is biztonságban legyen.

Paragrafus jel
Magzatelhajtás Btk. 163. §
A Büntető Törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvény szerint a Magzatelhajtás Btk. 163.§ törvényi tényállása

Gondozási kötelezettség megszegése

A gondozási kötelezettség megszegése ugyancsak büntetőjogi következményekkel járhat, különösen akkor, ha az elhanyagolás súlyos egészségkárosodást vagy halált okoz. 

Ez leggyakrabban gyermekek, idősek vagy fogyatékkal élők esetében fordul elő, amikor egy felelős személy – például szülő, gondnok vagy egészségügyi dolgozó – nem biztosítja a szükséges ellátást. 

Ha például egy idősotthon ápolója nem gondoskodik megfelelően a betegekről, és emiatt az ellátott állapota romlik, az bűncselekménynek minősül. 

Ugyanez vonatkozik azokra a szülőkre is, akik nem biztosítják a gyermekük számára az alapvető szükségleteket.

Paragrafus jel
Gondozási kötelezettség elmulasztása Btk. 167. §
A Büntető Törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvény szerint a Gondozási kötelezettség elmulasztása Btk. 167.§ törvényi tényállása

Összegzés

A magyar jogrendszer tehát kiemelten védi az emberi életet, testi épséget és egészséget, és határozottan fellép az ilyen jogokat sértő bűncselekmények ellen. 

Az igazságszolgáltatás célja, hogy az emberek biztonságban élhessenek, és az állam garantálja a jogsértések megfelelő szankcionálását. 

A törvények szigorú betartása és az elkövetők felelősségre vonása segít fenntartani a társadalmi rendet és az emberi méltóság védelmét.

dr. Lőrik József
dr. Lőrik József
20+ év szakmai tapasztalat, 2000+ büntetőügyben látta el védői feladatait, ÜDE egyesületi tag, Ügyvéd podcast házigazdája.
dr. Lőrik József önéletrajz
Büntető ügyvédet keres?