A hamisított tabletták, kapszulák, oldatok gyakran nemcsak hatástalanok lehetnek, hanem valóságos kockázatot jelentenek a szervezetre, hiszen a bennük lévő anyagok hatásmechanizmusa ismeretlen, vagy éppen mérgező.
Nemzetközi szabályozás is létezik erre a területre: a Medicrime Egyezmény (amit Magyarország a 2013. évi CCVIII. törvénnyel hirdetett ki) szigorúan tiltja a hamis gyógyszerek gyártását és forgalmazását, mivel ezek közvetlen veszélyt jelentenek a betegbiztonságra és aláássák a közbizalmat az egészségügyi rendszerben.
A gyógyszerhamisítás Btk. szerinti törvényi tényállása
Gyógyszerhamisítás
Btk. 185/A. §
A Büntető Törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvény szerint a Gyógyszerhamisítás Btk. 185/A.§ törvényi tényállása
A Btk. 185/A. § célja kettős védelem nyújtása:
- Az emberek és állatok egészségvédelme: A hamis, engedély nélküli vagy meghamisított készítmények komoly egészségügyi kockázatot jelentenek, hiszen a betegek olyan anyagokat szedhetnek be, amelyek nem a deklarált hatóanyagot, vagy rossz minőségű, esetleg szennyezett komponenseket tartalmaznak.
- A gyógyszerpiac és az állatgyógyászat hitelessége: A rendszerbe vetett bizalom megőrzése kulcsfontosságú. Ha elterjednek a hamisítványok, akkor sérül a gyógyszerellátás biztonsága, és a betegek orvosi terápiája is megkérdőjelezhetővé válhat.
A bűncselekmény védett jogi tárgya – Milyen termékekre vonatkozik a bűncselekmény?
A bűncselekmény csak gyógyszerre vagy állatgyógyászati készítményre irányulhat. A 2005. évi XCV. törvény és a 2008. évi XLVI. törvény (az élelmiszerláncról) alapján ide tartoznak azok a készítmények,
- amelyek betegségek megelőzésére, kezelésére vagy diagnosztizálására szolgálnak,
- és farmakológiai, immunológiai vagy metabolikus hatás révén fejtik ki a hatásukat.
Tehát nem elég, hogy valamilyen termék egészségmegőrzést ígér: gyógyszernek vagy állatgyógyászati készítménynek kell minősülnie ahhoz, hogy a Btk. 185/A. § alá essen.
Az elkövetési magatartások köre (Btk. 185/A. § (1) bekezdés)
A törvény hatféle, tiltott tevékenységet nevesít:
- Meghamisítás vagy hamis termék készítése: például egy meglévő, engedélyezett gyógyszert átcsomagolnak, hígítanak, kicserélnek benne hatóanyagot.
- Hamis, meghamisított vagy Magyarországon nem engedélyezett készítmény forgalomba hozatala, kereskedelme vagy indokolatlan mennyiségben való kínálása, átadása: tehát a tényleges árusítás vagy terjesztés, amely veszélyeztetheti a felhasználók egészségét.
- Hamis vagy meghamisított gyógyszer (készítmény) behozatala, kivitele, átszállítása, illetve indokolatlan mennyiségű megszerzése vagy tartása: ha valaki importál vagy exportál engedély nélküli készítményt, vagy megszerez olyan mennyiséget, amelyből egyértelmű, hogy nem saját célra történik.
- Magyarországon nem engedélyezett gyógyszer vagy állatgyógyászati készítmény indokolatlan mennyiségben megszerzése, tartása, az ország területére behozatala, onnan kivitele vagy átszállítása.
- Gyógyszerhez vagy állatgyógyászati készítményhez kapcsolódó eredeti dokumentum (például engedély, bizonyítvány) rendeltetéstől eltérő, kereskedelmi célú felhasználása.
- Olyan gyógyszert, állatgyógyászati készítményt, amelynél a gyógyszerellátásra vonatkozó szabályok megszegése miatt az ellátási lánc folytonossága nem igazolható, a jogszerű ellátási láncban forgalomba hoz vagy azzal kereskedik.
A „indokolatlan mennyiség” azt jelenti, hogy a terméket valószínűleg nem személyes vagy szokásos állatgyógyászati szükséglet fedezésére szerzi be valaki, hanem kereskedelmi (üzleti, továbbértékesítési) célokra vagy felhalmozásra.
Minősített esetek – (2)–(6) bekezdés
A törvény meghatároz olyan körülményeket, amelyek a gyógyszerhamisítás elkövetését még súlyosabban szankcionálják:
- Pszichotróp anyag tartalmú gyógyszer: Ha a készítmény a 78/2022. (XII. 28.) BM rendelet 2. mellékletének 3. vagy 4. jegyzékén szereplő pszichotróp anyagot tartalmaz, akkor az elkövető akár egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztéssel is büntethető.
- Maradandó fogyatékosság vagy súlyos egészségromlás: Ha a hamisított szer okozza, akkor a büntetés egy évtől öt évig (alapesetben), de két évtől nyolc évig is terjedhet, ha pszichotróp anyagot is tartalmaz.
- Halálos eredmény: Két évtől nyolc évig, illetve pszichotróp esetén öt évtől tíz évig terjedhet a szabadságvesztés.
- Elkövetői minőség: Ha az elkövető egészségügyi dolgozó, vagy gyártásra/forgalmazásra engedéllyel rendelkező szervezet alkalmazottja, illetve bűnszövetségben követik el, szintén szigorúbb büntetések várhatók.
- Széles körű elérhetőség: Ha a készítmény internetes úton, piacokon tömegesen kerül a fogyasztók elé, az szintén súlyosbító tényező.
Miért fontos a gyógyszerhamisítás elleni küzdelem?
- Egészségügyi kockázatok: A betegek sokszor abban bíznak, hogy a megvásárolt készítmény eredeti hatóanyagot tartalmaz, de egy hamisítvány nemcsak hatástalan lehet, hanem mérgező összetevőket is rejthet.
- Közbizalom megrendülése: Ha nem lehetünk biztosak abban, hogy a piacon kapható gyógyszerek megfelelően ellenőrzöttek, akkor az orvosi ellátás, a patikák és az egészségügyi rendszer hitelessége csorbul.
- Terrorcselekmények és szervezett bűnözés: A hamis gyógyszerek kereskedelmének jelentős része mögött nemzetközi bűnszervezetek állhatnak, amelyek a profitot drogkereskedelemhez, fegyverbeszerzésekhez vagy akár terrorfinanszírozáshoz is felhasználhatják.
Összegzés – A Btk. 185/A. § lényege
A gyógyszerhamisítás bűncselekménye (Btk. 185/A. §) szigorúan bünteti a hamis vagy meghamisított gyógyszerek, állatgyógyászati készítmények előállítását, forgalmazását, engedély nélküli behozatalát vagy átszállítását, illetve az ezekkel kapcsolatos dokumentumok hamis felhasználását. A szankciók már alapesetben is súlyosak, de fokozódnak, ha:
- pszichotróp anyagot tartalmaz a szer,
- maradandó egészségkárosodást vagy halált okoz,
- egészségügyi dolgozóként követik el,
- bűnszövetségben történik a cselekmény,
- vagy széles körben teszik elérhetővé a hamis készítményt (például internetes forgalmazás).
Az emberek és állatok egészségének védelme, valamint a törvényes gyógyszerpiac biztonsága elsődleges közérdek, ezért a jogalkotó súlyosan szankcionálja mindazokat, akik visszaélnek a betegek bizalmával, és veszélyes, rossz minőségű „gyógyszereket” dobnak a piacra.
Fontos figyelmeztetés
A fentiek általános ismertetést adnak a gyógyszerhamisítás (Btk. 185/A. §) bűncselekményéről és annak szabályozásáról.
Konkrét jogi kérdésével mindig forduljon jogi szakértőhöz vagy ügyvédhez, mert a részletek jelentősen befolyásolhatják a büntetőeljárás kimenetelét.
dr. Lőrik József
20+ év szakmai tapasztalat, 2000+ büntetőügyben látta el védői feladatait, ÜDE
egyesületi tag, Ügyvéd podcast házigazdája.
dr. Lőrik József önéletrajz