Bűncselekmény elkövetésével vádolják?

Méreggel visszaélés

Tudnivalók a méreggel visszaélés bűncselekményéről, a Btk. 188. § alapján. Hogyan határozza meg a törvény a „méreg” fogalmát, milyen tevékenységek büntethetők és miért fontosak a biztonsági előírások?

A Btk. 188. §-a büntetni rendeli a méreggel visszaélést, vagyis azokat a cselekményeket, amelyek során veszélyes anyagok (mérgek) jogellenes módon kerülnek előállításra, birtoklásra, felhasználásra vagy éppen forgalomba.

A jogalkotó szigorúan lép fel mind a jogosulatlan tevékenységekkel, mind a biztonsági előírásokat megszegő magatartásokkal szemben.

Ennek célja a közbiztonság és a közegészség védelme, illetve annak megelőzése, hogy a potenciálisan életveszélyes anyagok felelőtlen vagy szándékosan káros célú felhasználást eredményezzenek.

A méreggel visszaélés Btk. szerinti törvényi tényállása

Paragrafus jel
Méreggel visszaélés Btk. 188. §
A Büntető Törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvény szerint a Méreggel visszaélés Btk. 188.§ törvényi tényállása

Miért fontos a „méreggel visszaélés” büntetése?

A jogalkotó a méreggel visszaélés védett jogi tárgyának tekinti a társadalom érdekeit abban, hogy a veszélyes anyagok kezelése szabályozott, kontrollált és engedélyezett körülmények között történjen.

Mivel a mérgek már kis mennyiségben is súlyos egészségkárosodást vagy akár halált okozhatnak, az állam a szigorú előírások és engedélyezési eljárások révén kívánja kizárni a felelőtlen felhasználást vagy illetéktelen hozzáférést.

A „méreg” fogalma a Btk. 188. § szerint

A törvény szerint mérgek olyan anyagok vagy keverékek, amelyek toxin-, illetve egészségkárosító tulajdonságaik alapján belégzésük, lenyelésük vagy bőrön át történő felszívódásuk esetén súlyos egészségkárosodást vagy akár életveszélyt idézhetnek elő.

A fogalmat kiegészíti a kémiai biztonságról szóló jogszabályi környezet (különösen a 2000. évi XXV. törvény), mely részletesen körülírja, mely anyagok/keverékek tartoznak ide.

Elkövetési magatartások

A méreggel visszaélés többféleképpen történhet:

  1. Jogosulatlan készítés

    • Engedély nélküli előállítás vagy kikeverés.

  2. Jogosulatlan tartás

    • Engedély, nyilvántartási kötelezettség vagy biztonsági előírások hiányában történő birtoklás, tárolás.

  3. Jogosulatlan felhasználás

    • Ha valaki mérgeket használ (pl. kártevőirtásra), de nem rendelkezik a szükséges szakértelemmel, engedéllyel vagy nem tartja be a törvényes korlátozásokat.

  4. Jogosulatlan forgalomba hozatal

    • Amikor a méreg értékesítése, piaci bevezetése, illetve más módon történő áruba bocsátása törvényi alap nélkül történik.

  5. Biztonsági intézkedések elmulasztása

    • Ha valakinek jogszerűen volna lehetősége mérget kezelni, de nem gondoskodik róla, hogy azt megfelelően elzárja, jelölje, vagy egyéb biztonsági előírást betartson.

Az elkövető és a szándék

A méreggel visszaélés alapesetben vétség, melyet a törvény elzárással sújthat. Ennek megfelelően elkövető lehet:

  • bárki, aki sem engedéllyel, sem megfelelő hozzáféréssel nem rendelkezik, mégis magához vesz vagy kezel ilyen anyagokat,

  • illetve az is, akinek jogosultsága lenne (pl. vegyipari cég munkatársa), de a biztonsági intézkedéseket tudatosan elmulasztja.

A cselekmény csak szándékosan történhet, hiszen az elkövetőnek tisztában kell lennie a jogellenes helyzettel (pl. engedély hiánya vagy veszélyes anyagokra vonatkozó szabályok megszegése).

Büntetési tételek és halmazatok

Maga a méreggel visszaélés önmagában vétség, de ha a méreg ténylegesen felhasználásra kerül más, súlyosabb bűncselekmény (pl. testi sértés, emberölés, emberölési kísérlet) elkövetésére, akkor az elkövető az utóbbiakért felel (halmazati formában vagy mint eszközcselekmény).

Ilyen esetekben a büntetés is jóval szigorúbb lehet.

Összegzés

A Btk. 188. § célja, hogy az életveszélyt vagy súlyos egészségkárosodást okozni képes mérgek szigorú kontroll alatt maradjanak.

A jogszabály védi a köz- és egészségbiztonságot, egyértelműen meghatározva, milyen feltételekkel készíthető, tárolható, forgalmazható vagy használható egy adott veszélyes anyag.

Aki ezeket a szabályokat megszegi – legyen szó jogosulatlan készítésről, tartásról vagy akár a biztonsági előírások elmulasztásáról –, vétséget követ el.

Kiemelt fontosságú: Ha a méreggel visszaélés során élet- vagy testi épség elleni cselekmény is megvalósul, a tettes további, akár büntetendő bűncselekményekért is felelhet, és a büntetés szigorodik.

Ha valakit méreggel visszaélés gyanújával vádolnak, mindenképp javasolt jogi szakember segítségét kérni.

A törvényi feltételek alapos ismerete elengedhetetlen ahhoz, hogy a védekezés a szükséges dokumentumok (engedélyek, szakvélemények) és a pontos tények bemutatásával rendeződjön.

Figyelmeztetés

A jelen ismertetés kizárólag általános tájékoztatási célt szolgál, és nem helyettesíti a személyre szabott jogi tanácsadást.

Ha konkrét ügyben érintett, forduljon szakképzett ügyvédhez vagy jogi tanácsadóhoz, aki a részletes tényállás alapján segíthet a lehetséges jogi lépések kidolgozásában.

dr. Lőrik József
dr. Lőrik József
20+ év szakmai tapasztalat, 2000+ büntetőügyben látta el védői feladatait, ÜDE egyesületi tag, Ügyvéd podcast házigazdája.
dr. Lőrik József önéletrajz
Büntető ügyvédet keres?