A Btk. 188. §-a büntetni rendeli a méreggel visszaélést, vagyis azokat a cselekményeket, amelyek során veszélyes anyagok (mérgek) jogellenes módon kerülnek előállításra, birtoklásra, felhasználásra vagy éppen forgalomba.
A jogalkotó szigorúan lép fel mind a jogosulatlan tevékenységekkel, mind a biztonsági előírásokat megszegő magatartásokkal szemben.
Ennek célja a közbiztonság és a közegészség védelme, illetve annak megelőzése, hogy a potenciálisan életveszélyes anyagok felelőtlen vagy szándékosan káros célú felhasználást eredményezzenek.
A jogalkotó a méreggel visszaélés védett jogi tárgyának tekinti a társadalom érdekeit abban, hogy a veszélyes anyagok kezelése szabályozott, kontrollált és engedélyezett körülmények között történjen.
Mivel a mérgek már kis mennyiségben is súlyos egészségkárosodást vagy akár halált okozhatnak, az állam a szigorú előírások és engedélyezési eljárások révén kívánja kizárni a felelőtlen felhasználást vagy illetéktelen hozzáférést.
A törvény szerint mérgek olyan anyagok vagy keverékek, amelyek toxin-, illetve egészségkárosító tulajdonságaik alapján belégzésük, lenyelésük vagy bőrön át történő felszívódásuk esetén súlyos egészségkárosodást vagy akár életveszélyt idézhetnek elő.
A fogalmat kiegészíti a kémiai biztonságról szóló jogszabályi környezet (különösen a 2000. évi XXV. törvény), mely részletesen körülírja, mely anyagok/keverékek tartoznak ide.
A méreggel visszaélés többféleképpen történhet:
A méreggel visszaélés alapesetben vétség, melyet a törvény elzárással sújthat. Ennek megfelelően elkövető lehet:
A cselekmény csak szándékosan történhet, hiszen az elkövetőnek tisztában kell lennie a jogellenes helyzettel (pl. engedély hiánya vagy veszélyes anyagokra vonatkozó szabályok megszegése).
Maga a méreggel visszaélés önmagában vétség, de ha a méreg ténylegesen felhasználásra kerül más, súlyosabb bűncselekmény (pl. testi sértés, emberölés, emberölési kísérlet) elkövetésére, akkor az elkövető az utóbbiakért felel (halmazati formában vagy mint eszközcselekmény).
Ilyen esetekben a büntetés is jóval szigorúbb lehet.
A Btk. 188. § célja, hogy az életveszélyt vagy súlyos egészségkárosodást okozni képes mérgek szigorú kontroll alatt maradjanak.
A jogszabály védi a köz- és egészségbiztonságot, egyértelműen meghatározva, milyen feltételekkel készíthető, tárolható, forgalmazható vagy használható egy adott veszélyes anyag.
Aki ezeket a szabályokat megszegi – legyen szó jogosulatlan készítésről, tartásról vagy akár a biztonsági előírások elmulasztásáról –, vétséget követ el.
Kiemelt fontosságú: Ha a méreggel visszaélés során élet- vagy testi épség elleni cselekmény is megvalósul, a tettes további, akár büntetendő bűncselekményekért is felelhet, és a büntetés szigorodik.
Ha valakit méreggel visszaélés gyanújával vádolnak, mindenképp javasolt jogi szakember segítségét kérni.
A törvényi feltételek alapos ismerete elengedhetetlen ahhoz, hogy a védekezés a szükséges dokumentumok (engedélyek, szakvélemények) és a pontos tények bemutatásával rendeződjön.
A jelen ismertetés kizárólag általános tájékoztatási célt szolgál, és nem helyettesíti a személyre szabott jogi tanácsadást.
Ha konkrét ügyben érintett, forduljon szakképzett ügyvédhez vagy jogi tanácsadóhoz, aki a részletes tényállás alapján segíthet a lehetséges jogi lépések kidolgozásában.