Bűncselekmény elkövetésével vádolják?

Hivatali visszaélés

A hivatali visszaélés olyan bűncselekmény, amelynél elengedhetetlen a hivatalos személy tudatos, célzatos magatartása: a kötelességszegésnek vagy hatásköri túllépésnek kifejezetten jogtalan előny szerzése vagy jogtalan hátrány okozása áll a középpontjában. A törvény védi az állampolgárok és szervezetek jogos érdekeit, valamint a hivatalos szervekbe vetett bizalmat, és e védelem alól a hivatalos személy sem vonhatja ki magát.

A hivatali visszaélés olyan bűncselekmény, amely alapjaiban rengeti meg a közhivatalokba vetett közbizalmat. Ha egy hivatalos személy azért használja fel a beosztását és annak jogkörét, hogy saját magának vagy másnak jogtalan előnyt szerezzen, vagy éppen indokolatlan hátrányt okozzon valakinek, akkor törvényt sért.

A hivatali visszaélés Btk. szerinti törvényi tényállása

Paragrafus jel
Hivatali visszeélés Btk. 305. §
A Büntető Törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvény szerint a Hivatali visszeélés Btk. 305. § törvényi tényállása

A bűncselekmény védett jogi tárgya

A bűncselekmény jogi tárgyát a hivatali szervezetbe vetett közbizalom és a hivatalos szervek szabályszerű működése képezi.

Az embereknek joguk van ahhoz, hogy a közhatalmat gyakorló szervekbe és személyekbe bízhassanak, és elvárják tőlük a törvényes, igazságos, átlátható eljárást.

A bűncselekmény elkövetési magatartásai

A hivatali visszaélés többféle elkövetési magatartással valósulhat meg, amelyek közös vonása, hogy a hivatalos személy a jogkörével visszaélve okoz kárt vagy szerez jogtalan előnyt.

  1. Hivatali Kötelesség Megszegése
    A hivatalos személy kötelessége jogszabályon, belső utasításon vagy a hivatali gyakorlaton alapul. a kötelességszegés megvalósulhat aktív cselekvéssel és mulasztással is.
  2. Hivatali Hatáskör Túllépése
    A hatáskör azt jelenti, hogy a hivatalos személy milyen ügyekben és milyen eszközökkel járhat el. A hatáskört rendszerint jogszabály vagy hivatalos szervezeti szabályok határozzák meg. Ha valaki olyasmiben intézkedik, ami nem tartozik a feladatkörébe, vagy hivatalosan engedélyezett keretein túl megy, hivatali hatáskörét túllépi.
  3. Hivatali Helyzettel Egyébként Való Visszaélés
    Ide tartoznak azok a magatartások, amelyek során a hivatalos személy a hivatalos pozícióját kihasználva, annak tekintélyét vagy jogkörét jogellenesen, sajátos célokra fordítja. 

A bűncselekmény elkövetője

Tettesként kizárólag hivatalos személy vonható felelősségre, vagyis aki a közhatalmat gyakorolja, például rendőr, ügyész, bíró, kormánytisztviselő vagy más közigazgatási feladatot ellátó személy.

Bűnrészes viszont bárki lehet, aki elősegíti vagy rábírja a hivatalos személyt a kötelességszegő magatartásra.

Például az a magánszemély is büntethető, aki “ráveszi” a rendőrt, hogy nézzen meg bizonyos nyilvántartási adatokat szolgálati ok nélkül.

A bűnösség kérdése

A hivatali visszaélés szándékos, célzatos deliktum.

Ez azt jelenti, hogy az elkövetőnek kifejezett célja, hogy jogtalan hátrányt okozzon valakinek, vagy jogtalan előnyt szerezzen magának vagy másnak.

Nem szükséges, hogy a hátrány vagy előny ténylegesen bekövetkezzen, elegendő az erre irányuló akarat.

Az előny lehet anyagi, erkölcsi vagy bármilyen más jellegű, a lényeg, hogy a kötelességszegés következtében másnak vagy az elkövetőnek kedvezőbb helyzetet teremtsen.

dr. Lőrik József
dr. Lőrik József
20+ év szakmai tapasztalat, 2000+ büntetőügyben látta el védői feladatait, ÜDE egyesületi tag, Ügyvéd podcast házigazdája.
dr. Lőrik József önéletrajz
Büntető ügyvédet keres?