A kényszervallatás bűncselekményének lényege, hogy egy hivatalos személy erőszakkal, fenyegetéssel vagy más hasonló módszerrel próbál rábírni valakit arra, hogy vallomást vagy nyilatkozatot tegyen vagy ne tegyen.
A kényszervallatás büntetendővé tételének oka, hogy súlyosan sérti az emberi méltóságot, a hivatalos eljárások tisztaságát, és aláássa a jogállamiságba vetett bizalmat.
A kényszervallatás alapvetően hivatalos személy által elkövethető bűncselekmény, melynek lényege, hogy az elkövető erőszakkal, fenyegetéssel vagy ahhoz hasonló módszerrel igyekszik vallomást vagy nyilatkozatot kicsikarni.
A Büntető Törvénykönyv (Btk.) 303. § (1) bekezdése szerint az a hivatalos személy, aki ilyen eszközökhöz folyamodik, bűntett miatt egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
Amennyiben a kényszervallatás csoportosan valósul meg, a törvény szigorúbban ítéli meg a cselekményt, és a büntetés két évtől nyolc évig terjedhet.
Ugyancsak büntetendő a kényszervallatásra irányuló előkészület is, amely vétségnek minősül és két évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
Ha azonban a csoportosan elkövetett bűncselekmény részleteit a vádemelés előtt a hatóságok előtt feltárja valaki, büntetése korlátlanul enyhíthető.
A kényszervallatás jogi tárgya többrétű: védelmezi a hivatali szervezet működésébe vetett közbizalmat, az igazságszolgáltatás tisztaságát, valamint az emberi méltóságot és a nyilatkozattételi szabadságot.
Passzív alanya az a személy, aki vallomásra vagy nyilatkozattételre kötelezett (például egy hivatalos eljárás alanya), illetve akit megfosztanak attól a lehetőségtől, hogy szabadon nyilatkozzon vagy éppen ne nyilatkozzon.
A vallomás hivatalos eljárásban tett, alakszerű formához kötött közlés, amely tényekre vagy eseményekre vonatkozik.
A nyilatkozat általában véve tényekkel kapcsolatos vélemény, közlés, indítvány, amely jellemzően nem igényel különleges, kötött formát.
A bírói gyakorlat szerint nem tartoznak ide a homályos, konkrét tartalom nélküli, általános kérdésekre adott válaszok.
A kényszervallatás elkövethető erőszak, fenyegetés vagy más, ahhoz hasonló módszer útján.
Az erőszak magában foglalja a sértett testére irányuló fizikai ráhatást, a fenyegetés pedig olyan súlyos hátrány kilátásba helyezését, amely komoly félelmet kelthet.
Ugyanakkor fontos elkülöníteni azokat a helyzeteket, amikor a hivatalos személy egyszerűen csak tájékoztat valakit egy jogszerű hátrány bekövetkezéséről – ez önmagában nem valósítja meg a kényszervallatás tényállását.
A „más hasonló módszer” kitétel alatt minden olyan ráhatás értendő, amely képes befolyásolni a sértett nyilatkozattételi szabadságát.
A kényszervallatás nem csak büntető eljárásban valósulhat meg, hanem bármilyen egyéb hivatalos eljárás során, ha a hivatalos személy az említett módszerekkel próbál meg vallomást vagy nyilatkozatot kikényszeríteni.
Kényszervallatás bűncselekménye speciális alanyiságot kíván meg.
Ez annyit tesz, hogy annak elkövetője csak hivatalos személy lehet, aki jogosult más személyt vallomásra vagy nyilatkozat tételére felhívni.
Ha a hivatalos személy magánügyben, szolgálaton kívül, hétköznapi vita során kísérel meg valakit rábírni egy nyilatkozatra, az nem esik a kényszervallatás kategóriájába.
A bűnrészesek köre ennél tágabb: bárki lehet bűnrészes, aki segíti az elkövetőt.
A kényszervallatás minden esetben csak szándékosan és egyenes szándékkal, hiszen az elkövető kifejezetten arra törekszik, hogy valamilyen kijelentést kikényszerítsen, vagy éppen megakadályozza annak megtételét.
Ha a kényszervallatást csoportosan követik el, akkor a büntetés két évtől nyolc évig terjedhet.
Csoportos elkövetés során is kizárólag hivatalos személy lehet a tettes vagy a társtettes, de a bűnsegéd bárki lehet, aki részt vesz a cselekményben.
A Btk. szerint a csoportosan elkövetett kényszervallatás azon elkövetőjének büntetése korlátlanul enyhíthető, aki a vádemelés előtt feltárja a hatóság előtt a bűncselekmény körülményeit.
A kényszervallatás szigorúan tiltott magatartás, amely súlyos következményekkel jár a hivatalos személyek számára, akik visszaélnek hivatali jogkörükkel.
A törvény részletesen meghatározza a büntetési tételeket, és arra is lehetőséget ad, hogy a csoportosan elkövetett kényszervallatásnál bizonyos csoporttagok büntetése enyhébb legyen, ha együttműködnek a hatóságokkal.
Ha egy hivatalos személy jogellenesen kényszerít ki vallomást egy gyanúsítottól vagy tanútól, az nem csupán az adott ügy igazságos elbírálását veszélyezteti, hanem az egész igazságszolgáltatási rendszerbe vetett bizalmat is rombolja.
Egy jogállamban elengedhetetlen, hogy minden bizonyíték és vallomás önkéntes és jogszerű módon keletkezzen, különben a bírósági ítéletek és határozatok megalapozottsága kérdőjeleződik meg.