A közösség elleni uszítás közvetlenül a Magyarországon élő különböző népek, etnikai és vallási közösségek, valamint egyéb, sajátos ismérvekkel rendelkező társadalmi csoportok békés együttélését védi.
A gyűlölet és erőszak szításának tiltása tehát a demokratikus társadalom védelmét.
A bűncselekmény bűntett, és három évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető.
A védett jogi tárgy a különféle csoportok (pl. nemzetiségek, etnikai, vallási közösségek) békés egymás mellett élésének társadalmi rendje.
A törvény ezzel igyekszik megakadályozni, hogy a csoportokat vagy azok tagjait sértő, gyűlöletkeltő beszéd aktív erőszakhoz, zavargásokhoz vagy a társadalmi nyugalom megbontásához vezessen.
A 332. § a következő csoportokat említi, mint a védelem tárgyait:
Fontos, hogy a felsorolás tág teret ad, nem kizárólag az Alaptörvényben nevesített kisebbségekre korlátozódik.
A védelem kiterjed a csoporthoz tartozó egyénekre is.
Az uszítás azt jelenti, hogy az elkövető valamilyen módon (szóban, írásban, akár digitális eszközökkel) másokat aktív, tevékeny gyűlöletre vagy erőszak alkalmazására buzdít a felsorolt csoportokkal szemben.
A magyar bírói gyakorlat szerint az erőszakra uszítás a testi bántalmazásra, illetve az erőszakos cselekmények végzésére való határozott felhívást jelenti.
Míg a gyűlöletre uszítás olyan szélsőséges feszültségkeltést jelent, amelyben az elkövető a csoport ellenségképét fokozza olyannyira, hogy reális lehetőség nyílhat a megutált csoport vagy egyén elleni erőszak aktív, spontán kitörésére is.
A bűncselekmény akkor áll fenn, ha a felszólítás objektíve alkalmas a széles körű ellenséges hangulat kialakítására.
Nem elég, hogy a sértett csoportot „hangulatkeltő” vagy „meghökkentő” kifejezésekkel illetik, a kijelentésnek olyan tartalommal kell bírnia, amely a közönséget valóban cselekvésre (erőszakra, gyűlöletre) ingerelheti.
A közösség elleni uszításban bárki lehet tettes, függetlenül attól, hogy maga melyik csoporthoz tartozik.
A bűncselekmény szándékosan követhető csak el, de nincs szükség kifejezetten célzatosságra.
Elég az eshetőleges szándék: az elkövető belenyugszik, hogy kijelentései erőszak vagy gyűlölet fellángolására alkalmasak.
A közösség elleni uszítás bűntettét a Btk. 332. §-a szabályozza, a magyar nemzet, nemzetiségek, etnikai, faji, vallási, szexuális vagy egyéb társadalmi csoportok védelme érdekében.
Ha valaki nagy nyilvánosság előtt aktívan buzdít erőszakra vagy gyűlöletre ezen csoportok ellen, akkor – függetlenül attól, hogy az uszító beszédből fakad-e tényleges agresszió – bűntettet követ el, és három évig terjedő szabadságvesztéssel sújtható.
A szabályozás a demokratikus, pluralista társadalom védekezésének egyik módja: a különböző csoportokat érintő szélsőséges indulatoknak nem ad teret még a szabad véleménynyilvánítás keretein belül sem, amennyiben a megnyilatkozás alkalmas komoly veszélyhelyzet kialakítására.