A szabályozás célja, hogy a náci és kommunista diktatúrák jelképeit ne lehessen a köznyugalom zavarására, az erőszakos hatalomátvétel vagy faji, ideológiai alapon álló erőszak népszerűsítésére felhasználni.
A törvény e bűncselekményt vétségként rendeli büntetni, és elzárást helyez kilátásba.
Az önkényuralmi jelkép használatának büntetendővé tételének közvetlen célja a „fenyegetésmentes nyugodt közélet” védelme.
A törvényalkotó szerint az önkényuralmi jelképek nyilvános megjelenítése főszabályként az erőszakos, népirtó ideológiákhoz való kötődést fejezi ki, s ezzel sérti a társadalom nyugalmát, az áldozatok méltóságát, valamint sokak kegyeleti jogát.
Ha azonban valaki e jelképeket éppen hogy a diktatórikus eszmék elítélésére, „megvetendőségének” hangsúlyozására használja, a köznyugalom veszélyeztetése hiányozhat.
Ezért csak akkor valósul meg bűncselekmény, ha a használat a köznyugalom megzavarására alkalmas módon történik.
A törvény tételesen sorolja fel azt az öt szimbólumot, amelyeknek terjesztése, használata vagy közszemlére tétele tilalmazott, ha az alkalmas a köznyugalom megzavarására. Ilyen a horogkereszt, az SS jelvény, a nyilaskereszt, a sarló-kalapács és az ötágú csillag.
Ezek a diktatórikus berendezkedések emblémáiként rögzültek a közvéleményben. A felsoroltakhoz hasonló, azokat ábrázoló jelképek is a tiltás hatálya alá esnek.
A törvényi tényállás három elkövetési magatartást különböztet meg:
Az előírás további eleme, hogy mindhárom esetben az elkövetőnek oly módon kell használnia a jelképeket, hogy az alkalmas legyen a köznyugalom megzavarására.
A törvény nevesítetten ilyennek tekinti az áldozatok emberi méltóságát vagy kegyeleti jogát sértő módot.
A bűncselekmény tetteseként, társtetteseként vagy bármely segítőtársként (felbujtó, bűnsegéd) bárki felelhet, aki tudatosan használja, forgalmazza, állítja ki a tiltott szimbólumokat.
Szándékosság elegendő lehet eshetőleges formában is, ha az elkövető belenyugszik abba, hogy ezzel megzavarhatja a köznyugalmat, illetve sértheti az áldozatok emberi méltóságát vagy kegyeleti jogát.
Ugyanakkor az Alkotmánybíróság álláspontja (14/2000. (V. 12.) AB határozat) szerint leggyakrabban egyenes szándék áll a cselekmény mögött, amikor a tettes azonosul vagy szimpátiát fejez ki egy önkényuralmi, erőszakos ideológia iránt.
Az önkényuralmi jelkép használata (Btk. 335. §) egy olyan vétség, amelynek büntetése elzárás lehet.
A tiltás azokra a jelképekre terjed ki, amelyek szorosan kötődnek a 20. századi totalitárius, diktatórikus rendszerekhez (horogkereszt, SS-jelvény, nyilaskereszt, sarló-kalapács, vörös csillag).
A nyilvános használat, terjesztés vagy közszemlére tétel akkor minősül bűncselekménynek, ha alkalmas a társadalom nyugalmának megzavarására vagy az áldozatok emberi méltóságának, kegyeleti jogának megsértésére.
E szabályozás alóli kivételt jelenthet, ha a jelkép célja éppen ezen ideológiák elítélése vagy történelmi-tudományos feldolgozása, s így hiányzik a köznyugalom veszélyeztetése.
A szabályozás célja, hogy elejét vegye a szélsőséges eszmék közterületen történő népszerűsítésének, és védje a demokratikus értékekkel összeegyeztethetetlen, terrorisztikus vagy népirtó hatalmi rendszerek áldozatainak méltóságát.