Bűncselekmény elkövetésével vádolják?

Igazságszolgáltatás elleni bűncselekmények

Az igazságszolgáltatás elleni bűncselekmények közül a hamis vád és a hamis tanúzás bűncselekményeket külön oldalon mutatjuk be, amelyet az alábbi gombokra kattintva érhet el. A többi igazságszolgáltatás elleni bűncselekményt ezen az oldalon ismertetjük.
Paragrafus jel
Hamis tanúzás
Paragrafus jel
Hamis vád

Az igazságszolgáltatás elleni bűncselekmények jelentősége

Az igazságszolgáltatás elleni bűncselekmények kulcsszerepet játszanak a jogrendszer stabilitásának és hitelességének fenntartásában, hiszen ezek a cselekmények közvetlenül sértik vagy veszélyeztetik a bíróságok, ügyészségek, hatóságok és más eljárásban részt vevő szervek jogszerű működését.

Az igazságszolgáltatás zavartalan, tisztességes és befolyásmentes működése elengedhetetlen a társadalom igazságérzetének fenntartásához, az állampolgárok jogainak érvényesüléséhez, valamint a bűnüldöző szervek és a bíróságok iránti közbizalom megőrzéséhez.

Éppen ezért az igazságszolgáltatás rendjének védelme kiemelt jelentőséggel bír és a büntető törvénykönyv szigorúan szankcionálja azokat a cselekményeket, amelyek ezt a rendszert akadályozzák, torzítják vagy meghiúsítják.

Kényszerítés hatósági eljárásban

A büntetőeljárások során gyakran fordul elő, hogy az érintettek különböző módon próbálják akadályozni az eljárás tisztaságát vagy megfélemlíteni az eljárás szereplőit.

Ennek egyik formája a kényszerítés hatósági eljárásban, amely magában foglalja a tanúk, bírák, ügyészek vagy más hatósági személyek fenyegetését, megvesztegetését vagy más módon történő befolyásolását.

Az igazságszolgáltatás egyik alapvető értéke a hatóságok függetlensége és a befolyásmentes döntéshozatal, ezért minden ilyen típusú kényszerítési kísérlet komoly büntetőjogi következményekkel járhat.

Paragrafus jel
Kényszerítés hatósági eljárásban Btk. 278. §
A Büntető Törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvény szerint a Kényszerítés hatósági eljárásban Btk. 278.§ törvényi tényállása

Hatóság eljárásának megzavarása


Az eljárások zavartalan lefolytatása érdekében a törvény külön tényállásként kezeli a hatóság eljárásának megzavarását, amely a bírósági vagy hatósági intézkedések akadályozására, félrevezetésére vagy szándékos késleltetésére irányul.

Paragrafus jel
Hatósági eljárás megzavarása Btk. 279. §
A Büntető Törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvény szerint a Hatósági eljárás megzavarása Btk. 279.§ törvényi tényállása

Igazságszolgáltatással összefüggő titoksértés

Az igazságszolgáltatással összefüggő titoksértés, például a bírói, ügyészi vagy hatósági eljárásokkal kapcsolatos bizalmas információk jogosulatlan nyilvánosságra hozatalát jelenti.

Ha ilyen adatok idő előtt vagy illetéktelen személyekhez kerülnek, az súlyosan veszélyeztetheti az eljárások tisztaságát és a résztvevők biztonságát.

Paragrafus jel
Igazságszolgáltatással összefüggő titoksértés Btk. 280. §
A Büntető Törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvény szerint az Igazságszolgáltatással összefüggő titoksértés Btk. 280.§ törvényi tényállása

A bűnpártolás és a mentő körülmény elhallgatása

A bűnpártolás egy olyan bűncselekmény, amely során valaki tudatosan segíti az elkövetőt a hatóságok előli menekülésben, a bűncselekmény nyomainak eltüntetésében vagy az eljárás megakadályozásában.

Ez magában foglalhatja például a bizonyítékok megsemmisítését, az elkövető bújtatását vagy az eljárás akadályozását célzó más cselekményeket.

Egy másik hasonló bűncselekmény a mentő körülmény elhallgatása, amely akkor valósul meg, ha valaki tudomással bír olyan információkról, amelyek az eljárásban szereplő személy javára szólnának, de azokat szándékosan eltitkolja.

Paragrafus jel
Bűnpártolás Btk. 282. §
A Büntető Törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvény szerint a Bűnpártolás Btk. 282. § törvényi tényállása
Paragrafus jel
Mentő körülmény elhallgatása Btk. 281. §
A Büntető Törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvény szerint a Mentő körülmény elhallgatása Btk. 281. § törvényi tényállása

A fogvatartottakhoz kapcsolódó bűncselekmények

A fogvatartottakkal kapcsolatos bűncselekmények közé tartozik a fogolyszökés és a fogolyzendülés, amelyek az igazságszolgáltatás végrehajtási szakaszának akadályozására irányulnak.

A fogolyszökés az elítélt személyek büntetés-végrehajtási intézetből történő szökésére vonatkozik, míg a fogolyzendülés az ilyen intézményekben szervezett lázadás vagy erőszakos cselekmények révén próbálja meghiúsítani a jogerős ítéletek végrehajtását.

Paragrafus jel
Fogolyszökés Btk. 283. §
A Büntető Törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvény szerint a Fogolyszökés Btk. 283. § törvényi tényállása
Paragrafus jel
Fogolyzendülés Btk. 284. §
A Büntető Törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvény szerint a Fogolyzendülés Btk. 284.§ törvényi tényállása

A jogi szakmához kapcsolódó bűncselekmények

A jogi szakmában előforduló visszaélések közé tartozik az ügyvédi visszaélés, amely olyan magatartásokat foglal magában, amikor egy ügyvéd saját ügyfele vagy az igazságszolgáltatás kárára visszaél jogi helyzetével.

A zugírászat pedig olyan személyek által elkövetett bűncselekmény, akik megfelelő jogosultság nélkül nyújtanak jogi szolgáltatásokat vagy jogi eljárásokban járnak el.

Paragrafus jel
Ügyvédi visszaélés Btk. 285. §
A Büntető Törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvény szerint az Ügyvédi visszaélés Btk. 285.§ törvényi tényállása
Paragrafus jel
Zugírászat Btk. 286. §
A Büntető Törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvény szerint a Zugírászat Btk. 286.§ törvényi tényállása

A polgári és gazdasági eljárások akadályozása

A gazdasági és polgári eljárások terén is léteznek igazságszolgáltatást akadályozó bűncselekmények, például a bírósági végrehajtás akadályozása, amely az adósok vagy más érintettek azon magatartását jelenti, amellyel szándékosan megakadályozzák a bíróságok által elrendelt végrehajtási eljárások lefolytatását. Ide tartozhat a vagyontárgyak elrejtése, fiktív szerződésekkel történő vagyonátcsoportosítás vagy más jogellenes trükkök alkalmazása annak érdekében, hogy elkerüljék a jogszerű végrehajtási eljárásokat.

Paragrafus jel
A bírósági végrehajtás akadályozása Btk. 288. §
A Büntető Törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvény szerint A bírósági végrehajtás akadályozása Btk. 288.§ törvényi tényállása
Paragrafus jel
Zártörés Btk. 287. §
A Büntető Törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvény szerint a Zártörés Btk. 287. § törvényi tényállása

A nemzetközi bíróság elleni bűncselekmények

A nemzetközi bíróság előtt elkövetett igazságszolgáltatás elleni bűncselekmények azt biztosítják, hogy Magyarország a nemzetközi jogi kötelezettségeit is betartja, és büntetni rendeli azokat a cselekményeket, amelyek a nemzetközi bíróságok működését akadályozzák vagy veszélyeztetik.

Paragrafus jel
Nemzetközi bíróság előtt elkövetett igazságszolgáltatás elleni bűncselekmény Btk. 289. §
A Büntető Törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvény szerint a Nemzetközi bíróság előtt elkövetett igazságszolgáltatás elleni bűncselekmény Btk. 289.§ törvényi tényállása
dr. Lőrik József
dr. Lőrik József
20+ év szakmai tapasztalat, 2000+ büntetőügyben látta el védői feladatait, ÜDE egyesületi tag, Ügyvéd podcast házigazdája.
dr. Lőrik József önéletrajz
Büntető ügyvédet keres?