A Btk. 289. § alapján a társadalom érdeke, hogy az Egyesült Nemzetek Biztonsági Tanácsa kötelező határozatával létrehozott nemzetközi büntetőbíróság, valamint az Európai Unió Bírósága vagy törvénnyel kihirdetett nemzetközi szerződés alapján működő egyéb nemzetközi bíróság előtt se lehessen akadályozni, félrevezetni vagy egyéb módon megzavarni az igazságszolgáltatást.
A jogi tárgy tehát változatlan: a bírósági eljárások tisztaságának és hatékonyságának garantálása.
A törvényi tényállás specialitása, hogy az igazságszolgáltatás elleni bűncselekményre akkor kerül sor, ha azt kifejezetten nemzetközi szinten, például az Európai Unió Bíróságán vagy más, nemzetközi szerződés alapján létrehozott fórumon követik el.
Ebbe beletartozik mind a folyamatban lévő eljárás, mind az azzal közvetlenül összefüggő cselekmények.
A Btk. 289. § utal a Btk. 268–282. § szerint büntetendő magatartásokra.
Ide tartozik többek között a hamis vád, a hatóság félrevezetése, a hamis tanúzás, a tanúvallomás jogosulatlan megtagadása, a kényszerítés hatósági eljárásban, valamint a bűnpártolás.
A lényeg, hogy ugyanazon cselekmények minősülnek büntetendőnek akkor is, ha nem magyar, hanem nemzetközi bírói fórumon sértik a tisztességes eljárást.
Az elkövetői kör és a szankcionálás ugyanazokra az elvekre épül, mint a belső jogi rendelkezéseknél, csak épp a helyszín és az eljárás nemzetközi jellege adja a többletet.
A bűnösség megállapításánál továbbra is az adott cselekmény (például hamis tanúzás) törvényi leírása lesz irányadó, azaz ugyanúgy szándékos vagy célzatos tevékenységről kell beszélnünk, mint a hazai eljárásoknál.
A nemzetközi bíróság előtt elkövetett igazságszolgáltatás elleni bűncselekmény biztosítja, hogy a nemzetközi fórumok – akárcsak a magyar bíróságok – védelmet kapjanak minden olyan kísérlettel szemben, amely az eljárás tisztaságát és pártatlanságát sértené.
A jogalkotó célja, hogy a hazai és a nemzetközi igazságszolgáltatás egyaránt megbízhatóan és zökkenőmentesen működjön, garantálva az ügyfelek, tanúk és egyéb érintettek jogainak maradéktalan érvényesülését.