A kegyeletsértés a Büntető Törvénykönyv (Btk.) 228. §-ában kapott helyet, és olyan cselekményekre vonatkozik, amelyek megsértik a halott iránti tiszteletet vagy az elhunyt emlékét.
Lényegében ez azt jelenti, hogy aki a halott személyt vagy annak emlékét a rágalmazás vagy a becsületsértés szabályai szerinti módon „meggyalázza”, bűncselekményt követ el.
A törvény a halál után is oltalmat nyújt az embernek, hiszen egy közösség morális rendjét súlyosan sértheti, ha a halottal szemben nem tanúsítanak megfelelő tiszteletet.
A kegyelet az elhunyt személyiségének, tetteinek, az egyéni és társadalmi tudatban tovább élő hatását, emlékének tiszta megőrzését jelenti.
Az elhunyt emlékének megőrzését személyéhez fűződő jogainak komplex védelme szolgálja.
Ebbe a körbe tartozik például a jó hírnévhez való jog, az elhunyt nevének védelme, a képmás és a hangfelvétel védelme, valamint a személyes adatok és személyes titkok védelméhez való jog is.
Mindenkinek tiszteletben kell tartani az elhunyt magánéletét, becsületét és emberi méltóságát.
Az emberi méltóság az egyént akkor is megilleti, ha a róla kialakult társadalmi értékítélet kedvezőtlen.
A kegyeleti jognak van egy másik oldala is, ez pedig a halálhoz, a végtisztesség megadásához, a halott földi maradványainak tiszteletben tartásához kötődik.
A jogalkotó célja, hogy a halott maradványai, illetve az elhunyt személyének emléke ne váljon gúny vagy bántó megnyilvánulások tárgyává.
A kegyeletsértés különlegessége, hogy – szemben más bűncselekményekkel – nincs passzív alanya.
Ennek az a magyarázata, hogy emberi méltósága csak az élő embernek lehet, a kegyeletsértés az elhunytnak az őt életében megillető társadalmi megbecsülését védi.
Azzal, hogy a törvény a kegyeletsértést büntetni rendeli, tulajdonképpen a halott emlékéhez kapcsolódó társadalmi megbecsülést, ezen keresztül pedig a hozzátartozók kegyeletérzését védi.
Ennek megfelelően a bűncselekmény elkövetési tárgyaként jelenik meg egyrészt a halott teteme, másrészt pedig minden olyan kegyeleti tárgy (például a sírhely, síremlék, urnafülke vagy emlékmű), amely az elhunyt fizikai maradványaihoz vagy emlékéhez kötődik.
Az általános erkölcsi felfogás szerint azt, aki meghalt, annak halálának ténye, korábbi emberi mivolta okán megilleti, hogy a törvényes mértéken túl ne érje háborgatás.
Ennek a társadalmi elvárásnak megfelelően jogszabályok biztosítják, hogy az elhunyt tetemének szállítása és a temetés is a kegyeleti feltételeknek megfelelően történjen.
Ha például a boncolás elengedhetetlen, az csak az erre irányadó szabályok szerint, orvosi titoktartási kötelezettség mellett történhet.
Az elhalálozás körülményeire, a halál okára vonatkozó adat is az elhunyt jogilag védett legszemélyesebb adatai közé tartozik
A törvény a „meggyalázás” fogalmával írja le azokat a magatartásokat, amelyek a halott vagy a halott emléke ellen irányulnak, s egyúttal megfelelnek a rágalmazás vagy a becsületsértés törvényi tényállásainak.
Alapvetően a meggyalázás olyan cselekmény, amely súlyosan sérti a társadalmi közfelfogás szerint a halott méltóságát és tiszteletét.
A Btk. 226. és 227. §-ában meghatározott módon (tehát rágalmazás vagy becsületsértés formájában) megvalósított támadó kijelentések, írásbeli megnyilvánulások, képek vagy akár tettleges cselekmények egyaránt ide tartozhatnak.
Ezen túl minden olyan viselkedés, amely – bármilyen csekélynek tűnő módon is – a halott nevét, emlékét vagy a vele kapcsolatos tárgyi emlékeket (például sírkövet, urnát) gyalázza, kegyeletsértőnek minősülhet.
Az ilyen cselekményekkel szemben a büntetőjog egyértelműen fellép, kimondva, hogy a halál utáni tisztelet megsértése is erkölcsileg kifogásolható és jogilag büntetendő.
A kegyeletsértés csak magánindítványra büntethető, amelyet az elhalt hozzátartozója vagy örököse terjeszthet elő, meghatározott időn belül.
Ez a rendelkezés egyfajta egyensúlyt teremt a személyes érintettség és a közérdek között, hiszen a társadalom erkölcsi rendjét ugyan sérti a kegyeletsértés, azonban az egyéni mérlegelés is fontos szer
A magánindítványt attól a naptól számított egy hónapon belül kell előterjeszteni, amelyen a magánindítványra jogosult a bűncselekményről tudomást szerzett.
A határidő elmulasztása miatt igazolásnak akkor van helye, ha a bűncselekmény közvádra üldözendő.
Ha úgy érezzük, hogy kegyeleti jogaink sérültek, bírósághoz fordulhatunk, hogy a bíróság állapítsa meg a jogsértést. Követelhetjük a sérelmes helyzet megszüntetését, elégtételt, vagy akár kártérítést is.
A kegyeletsértésre vonatkozó szabályozás nem csupán jogi, hanem erkölcsi kérdéseket is felvet, hiszen közvetlenül érinti azt a módot, ahogy egy közösség viszonyul a halál tényéhez és a szeretteik elvesztéséhez.
Ahol a kegyeletsértést nem tartják súlyos vétségnek, ott a társadalom kulturális értékei is csorbát szenvedhetnek, hiszen a gyász tisztelete és a halottak megemlékezése a legtöbb kultúrában meghatározó szereppel bír.
Éppen ezért lényeges, hogy mindenki tisztában legyen azzal: a kegyeleti jogok megsértése büntetőjogi következményekkel járhat, védve ezzel az elhunyt emlékét és az élők gyászát.
Ez a közösségi gondolkodás formálódását, a méltóságteljes emlékezés fennmaradását és a halál feldolgozásának kulturált módját is segíti.