Bűncselekmény elkövetésével vádolják?

A jogellenes bevándorlás elősegítése, támogatása

Az szabályok célja, hogy jobban fellépjünk a valótlan menekültügyi eljárások ellen. El kell különíteni az önzetlen, humanitárius segítséget a jogellenes bevándorlás támogatásától.

A jogellenes bevándorlás elősegítésének és támogatásának büntetőjogi szabályozása Magyarországon a Büntető Törvénykönyv (Btk.) 353/A. §-ában található, közvetlenül az embercsempészés (Btk.) 353.§ mellett.

Milyen magatartások valósítják meg ezt a bűncselekményt?

A Btk. 353/A. § (1) bekezdésének értelmében vétséget követ el, aki közreműködik abban, hogy más személy, valótlan nyilatkozat vagy valós tény tudatos elhallgatása révén jogellenesen menedékjogot szerezzen, illetve más tartózkodási jogcímhez jusson.

A büntetőjogi felelősség csak akkor állapítható meg, ha nem valósul meg súlyosabb bűncselekmény – azaz a tényállás szubszidiárius.


A törvény két magatartást különböztet meg:

  1. Jogellenes kezdeményezés: amikor valaki közreműködik abban, hogy a kérelmező már eleve megtévesztő adatokkal vagy hiányos információk közlésével indítsa el az eljárást.

  2. Jogellenes részvétel a már folyamatban lévő eljárásban: ha a kérelem hivatalos beadása után nyújtanak olyan támogatást, amely szintén az érdemi körülmények meghamisítását célozza.

A bűncselekmény súlyosabban minősülő esetei

A törvény több minősített esetet is rögzít, amelyeknél a büntetőjogi szankció súlyosabb.

Ha valaki szervezőként vesz részt a jogellenes bevándorlás elősegítésében, egy évig terjedő szabadságvesztésre számíthat.

Ugyanez a büntetési tétel vonatkozik arra is, aki a bűncselekményt:

  • vagyoni haszonszerzés végett,

  • több személynek segítséget nyújtva,

  • vagy anyagi eszközök szolgáltatásával követi el.

A büntethetőséget megszüntető okok

A 353/A. § (6) bekezdése olyan kimentési lehetőségeket tartalmaz, amelyek révén az elkövető elkerülheti a büntetést:

  • ha a valóság feltárásával önmagát vagy hozzátartozóját vádolná bűncselekménnyel,

  • vagy ha a bűncselekményt még azelőtt bejelenti a hatóságnak, hogy az tudomást szerezne róla, és a körülményeket feltárja.

A bűncselekmény célzata

A bűncselekmény célzatos: vagyis csak egyenes szándékkal valósítható meg.

A törvényalkotó és az Alkotmánybíróság is hangsúlyozta, hogy az önzetlen, rászoruló embereknek nyújtott, nem megtévesztésre irányuló segítség nem büntethető.

Ezt támasztja alá a 3/2019. (III. 7.) AB határozat, valamint az Európai Unió Bíróságának álláspontja. 

Összegzés

A Btk. 353/A. §-a a jogellenes bevándorlás elősegítésével és támogatásával szemben nyújt büntetőjogi védelmet, elsősorban a közrend és a közbiztonság megóvása érdekében.

dr. Lőrik József
dr. Lőrik József
20+ év szakmai tapasztalat, 2000+ büntetőügyben látta el védői feladatait, ÜDE egyesületi tag, Ügyvéd podcast házigazdája.
dr. Lőrik József önéletrajz
Büntető ügyvédet keres?