A határzár tiltott átlépése (Btk. 352/A. §) a magyar büntetőjog egyik olyan tényállása, amelyet 2015-ben vezettek be, válaszul az Európai Unió több tagállamát, így Magyarországot is érintő fokozott illegális bevándorlási hullámra.
A Btk. 352/A. § (1) bekezdése kimondja, hogy három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő az, aki az államhatár rendjét biztosító létesítmény által védett területen, a létesítményt átlépve jogosulatlanul lép be Magyarországra.
A határzár tiltott átlépése súlyosabban minősül, és egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő, ha fegyveresen (Btk. 459. § (1) bekezdés 5. pont) vagy felfegyverkezve (Btk. 459. § (1) bekezdés 6. pont), illetve tömegzavargás résztvevőjeként követik el.
Ha ez a három minősítő körülmény egyszerre valósul meg, akkor a büntetési tétel már két évtől nyolc évig terjed.
A 352/A. § (4) bekezdése szerint, ha a (2) vagy (3) bekezdés szerinti – tehát a minősített eset szerinti – bűncselekmény halált okoz, akkor a büntetés öt évtől tíz évig terjedő szabadságvesztés.
Ilyenkor a halálos eredményre csak gondatlanság terjedhet ki, vagyis nem arról van szó, hogy az elkövető eleve emberölésre irányuló szándékkal járt volna el.
A határzár tiltott átlépése a közrend és a határbiztonság kiemelt védelme érdekében került be a Büntető Törvénykönyvbe.
A jogalkotó szándéka egyértelmű: a fokozódó illegális migráció és a határátkelések megnövekedett száma miatt olyan büntetőjogi válaszra volt szükség, amely a korábbi szabálysértési szankcióknál nagyobb visszatartó erővel bír.
Ezzel kívánták jelezni, hogy az állam szuverenitásához és határainak védelméhez kapcsolódó érdekek elsődlegesek, ugyanakkor a törvény fenntartja a lehetőséget arra is, hogy a csekélyebb súlyú (például a létesítményt megkerülő) határátlépés csupán szabálysértési felelősséget vonjon maga után.
Az új tényállás alapján szigorúbb büntetést kap, aki fegyveresen, felfegyverkezve vagy tömegzavargás részeként jut át a határzáron, hiszen ezek a körülmények még inkább veszélyeztetik a közbiztonságot és a hatóságok eredményes fellépését.