Géntechnológiával módosított növényfajtákkal kapcsolatos kötelezettség megszegése Btk. szerinti törvényi tényállása
Géntechnológiával módosított növényfajtákkal kapcsolatos kötelezettség megszegése
Btk. 362. §
A Büntető Törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvény szerint a Géntechnológiával módosított növényfajtákkal kapcsolatos kötelezettség megszegése Btk. 362.§ törvényi tényállása
A bűncselekmény jogi tárgya
Az elkövetési tárgy - szaporítóanyag
- Géntechnológiával módosított növényfajta szaporítóanyaga: Ide tartoznak mindazon vetőmagok, vegetatív szaporító alapanyagok és ültetési anyagok, amelyek genetikai állományát mesterségesen módosították.
- Engedélyezés: A Gén tv. 3. § (1) bekezdése szerint e növényfajták behozatalához, forgalmazásához, környezetbe kijuttatásához általában előzetes hatósági engedély szükséges. Ezt a mezőgazdasági és környezetvédelmi géntechnológiai hatóság vagy – uniós szinten – illetékes szervek adják meg.
- Védzáradéki eljárás alá vont szaporítóanyag: Előfordul, hogy bár a géntechnológiával módosított növényfajtát az Európai Unióban engedélyezték, Magyarország a Géntv. alapján védzáradéki eljárást kezdeményez, és a kérdéses fajta szaporítóanyagának behozatalát, tárolását vagy felhasználását ideiglenesen megtiltja.
Az elkövetési magatartások: behozatal, tárolás, szállítás, forgalomba hozatal, kijuttatás
- Jogellenes behozatal: Ha valaki engedély nélkül vagy tilalom ellenére hoz be az ország területére géntechnológiával módosított szaporítóanyagot.
- Jogellenes tárolás, szállítás, forgalomba hozatal: Abban az esetben valósul meg, ha a szaporítóanyag engedély nélkül kerül raktárba, fuvarozásra, illetve piacra vagy termelőnek értékesítésre.
- Jogellenes kijuttatás a környezetbe: Ez kifejezetten a vetés, ültetés, vagy bármely olyan tevékenység, amely a génmódosított anyagot a szabad környezetbe engedi. A törvény külön kiemeli, hogy jogellenes a kijuttatás akkor is, ha ugyan van valamilyen engedély, de az nem terjed ki termesztési célú felhasználásra.
- Védzáradéki eljárás megszegése: Amennyiben az Európai Unióban termesztési célra engedélyezett szaporítóanyagra a magyar agrárminiszter – védzáradéki eljárás idejére – behozatali, előállítási, tárolási vagy felhasználási tilalmat rendel el, e tilalom megsértése is a bűncselekményi tényállás körébe tartozik.
A bűncselekmény megvalósulásának feltételei
- Szándékosság: A cselekmény elkövetéséhez az elkövetőnek tudnia kell arról, hogy a tevékenység (behozatal, tárolás, forgalmazás stb.) engedélyköteles vagy tilalom alatt áll, és ennek ellenére hajtja azt végre.
- Kerettényállás: Mivel a Btk. 362. § kerettényállás, a részletszabályokat a Gén tv. és a Vetőmag tv. tartalmazza. Aki ezeket a rendelkezéseket megsérti, és a cselekménye eléri a társadalomra veszélyesség bűncselekményi szintjét, büntetőjogi felelősségre vonható.
- Jogellenesség kizárása: Ha valakinek megvan a szükséges géntechnológiai és egyéb engedélye (például kísérleti vagy épp forgalmazási célokra), és teljes mértékben megfelel az előírásoknak, nem valósít meg bűncselekményt. A hatósági engedélyhez kötött kötelezettségek azonban szigorúak, és mindenki köteles meggyőződni arról, hogy jogszerűen jár-e el.
Összegzés
A géntechnológiával módosított növényfajtákkal kapcsolatos kötelezettség megszegése (Btk. 362. §) tényállásával a magyar büntetőjogban a jogalkotó az emberi egészség védelmét és a környezet biztonságát kívánja garantálni.
Azok a munkavállalók, forgalmazók vagy gazdálkodók, akik importálnak, tárolnak vagy kijuttatnak génmódosított szaporítóanyagot, kötelesek szigorúan betartani az engedélyezési eljárás és a védzáradéki rendelkezések szabályait.
dr. Lőrik József
20+ év szakmai tapasztalat, 2000+ büntetőügyben látta el védői feladatait, ÜDE
egyesületi tag, Ügyvéd podcast házigazdája.
dr. Lőrik József önéletrajz