A Büntető Törvénykönyv (Btk.) 359. §-a kerettényállásként hivatkozik a vonatkozó állatvédelmi rendelkezésekre (különösen az 1998. évi XXVIII. törvény és a kapcsolódó rendeletek), és büntetőjogi szankciót helyez kilátásba azokkal szemben, akik szándékosan megszegik ezeket az előírásokat.
Veszélyes állat, illetve veszélyes eb tartásával kapcsolatos kötelezettség megszegése Btk. szerinti törvényi tényállása
Veszélyes állat, illetve veszélyes eb tartásával kapcsolatos kötelezettség megszegése
Btk. 359. §
A Büntető Törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvény szerint a Veszélyes állat, illetve veszélyes eb tartásával kapcsolatos kötelezettség megszegése Btk. 359. § törvényi tényállása
A bűncselekmény által védett jogi tárgy
A veszélyes állatokra, illetve a veszélyes ebekre vonatkozó szabályok megszegése a közrend, a közbiztonság és az emberek testi épségének védelmét sérti, miközben az állattartás szabályszerűségét is veszélyezteti.
Mivel a felügyelet hiánya vagy a jogellenes tartás súlyos balesetekhez vezethet, a jogalkotó kiemelt jelentőséget tulajdonít a megelőzésnek és a szabályok tudatos betartatásának.
A bűncselekmény elkövetési tárgya
A törvényalkotó külön kezeli a veszélyes állatot (például nagymacskák, mérges kígyók, egzotikus ragadozók) és a veszélyes ebet.
- Veszélyes állat:
- Az 1998. évi XXVIII. törvény és a 85/2015. (XII. 17.) FM rendelet meghatározza, mely fajok minősülnek veszélyesnek (különösen, közepesen veszélyes, illetve elővigyázatosságot igénylő kategóriák).
- A jogszabály szerint ezek tartása, szaporítása, elidegenítése, behozatala általában engedélyköteles.
- A tartást érintő biztonsági követelmények (pl. biztonságos elkerítés, figyelmeztető feliratok) elmulasztása szintén szankcionált.
- Veszélyes eb:
- A Btk. 359. § (4) bekezdése szerint csak az az eb minősül veszélyesnek, amelyet hatósági határozat egyedileg veszélyes ebnek nyilvánított.
- Az Állatvédelmi tv. és a 41/2010. (II. 26.) Korm. rendelet rögzíti, hogy ezen ebek tartása, szaporítása, mozgása, elidegenítése milyen engedélyekhez és feltételekhez kötött.
- A veszélyes ebek kizárólag ivartalanítva, elektronikus azonosítóval ellátva és hatósági engedély birtokában tarthatók, versenyeztetésük, őrző-védő feladatokban való felhasználásuk tiltott.
Az elkövetési magatartások
A Btk. 359. § többféle tiltott magatartást sorol fel, amelyek közös jellemzője, hogy a vonatkozó jogszabályokat szándékosan megszegik. Így tilos például:
- Engedély nélkül tartani, szaporítani, elidegeníteni vagy behozni az ország területére veszélyes állatot.
- A jogszabályi biztonsági előírások megszegése (például nem megfelelően elkerített hely, hiányos figyelmeztető jelzések, nem megelőzött szökés).
- Veszélyes ebet engedély nélkül tartani, az előírásokat megsértve elidegeníteni, ivartalanítási kötelezettséget elmulasztani, illetve szabályellenesen szaporítani, versenyeztetni vagy az országba behozni/kivinni.
- A (3) bekezdés szigorúbb tényállása szerint bűntett valósul meg, ha a veszélyes ebet őrző-védő feladatokra tartják, képzik, illetve ilyen tevékenységet végeztetnek vele.
Ki követi el a bűncselekményt?
A bűncselekmény elkövetője bárki lehet, aki veszélyes állat vagy veszélyes eb tulajdonosa, gondozója vagy felügyelője.
Azonban cselekménye csak akkor büntethető, ha az elkövető tudatosan, a megfelelő engedély vagy előírás hiányában jár el.
A legtöbb tiltott magatartás vétség, és két évig terjedő szabadságvesztéssel fenyeget, míg a minősített eset (például veszélyes ebet őrző-védő feladatra tartani) három évig terjedő szabadságvesztést vonhat maga után.
Minősített eset – veszélyes eb őrző-védő feladatokra tartása
A 359. § (3) bekezdése alapján akkor minősül bűntettnek a cselekmény, ha valaki a veszélyes ebet kifejezetten támadó, őrző-védő célból tartja, kiképzi vagy ilyen módon alkalmazza.
Az ilyen magatartás feltehetőleg kiélezi az eb agresszív tulajdonságait, emiatt a jogalkotó kiemelt társadalomra veszélyességet lát, és magasabb büntetési tételt rendel.
Összegzés
A jogalkotó ezzel a szabályozással egyrészt megelőzni kívánja a közvetlen baleseti veszélyeket (például szökés esetén), másrészt biztosítani szeretné, hogy az ilyen állatfajok esetében csak szigorú ellenőrzéssel, megfelelő környezetben és biztonsági előírások betartásával kerülhessen sor a tartásra.
dr. Lőrik József
20+ év szakmai tapasztalat, 2000+ büntetőügyben látta el védői feladatait, ÜDE
egyesületi tag, Ügyvéd podcast házigazdája.
dr. Lőrik József önéletrajz