Bűncselekmény elkövetésével vádolják?

A szolgálati tekintély megsértése a büntetőjogban

A szabályozás célja, hogy garantálja a megfelelő légkört és függelmi viszonyokat a Magyar Honvédségben és egyéb rendvédelmi szerveknél, ahol a gyors, hatékony és fegyelmezett együttműködés nélkülözhetetlen.

A Btk. 447. §-a a katonai és rendvédelmi szervekben dolgozók tiszteletének és fegyelmének megőrzését szolgálja.

Ez a rendelkezés olyan helyzetekre vonatkozik, amikor egy alárendelt szándékosan sértő módon lép fel elöljárójával, feljebbvalójával, őrrel vagy más szolgálati személlyel szemben, és ezzel kikezdi a szolgálati rend lényeges pillérét, a tekintélyt.

A szolgálati tekintély megsértése Btk. szerinti törvényi tényállása

Paragrafus jel
Szolgálati tekintély megsértése Btk. 447. §
A Büntető Törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvény szerint a Szolgálati tekintély megsértése Btk. 447.§ törvényi tényállása

A bűncselekmény jogi tárgya

A szolgálati tekintély megsértésének bűncselekménye a katonai vagy rendvédelmi struktúrákban a rend és a fegyelem fenntartásához fűződő társadalmi érdeket védi.

A szolgálati tekintély kifejezi azt a kölcsönös tiszteletet és megbecsülést, amely alapvető a parancsok végrehajtásában és az egész szervezeti hierarchia működésében.

A szabályzatok tételesen rögzítik, hogy az alárendeltnek milyen formában és milyen módon kell megszólítania elöljáróját vagy feljebbvalóját, hogyan kell jeleznie az esetleges ellenvéleményét vagy panaszát, és milyen keretek között adhat hangot nemtetszésének.

Ezen előírások tudatos megszegése, különösen sértő vagy durva módon, magában hordozza a szolgálati fegyelem megrendülésének veszélyét.

Kinek a sérelmére követhető el a bűncselekmény?

A passzív alany lehet:

  • Elöljáró: bárki, aki a függelmi viszonyban felette áll az elkövetőnek, és így parancsadási jogkört gyakorolhat.
  • Szolgálatát teljesítő feljebbvaló, őr vagy más szolgálati közeg: ők csakis akkor élveznek ilyen védelmet, ha éppen szolgálatban vannak, és hivatali (szolgálati) feladataikat látják el.

Milyen magatartások valósítják meg ezt a bűncselekményt?

A bűncselekmény lényege a szolgálati tekintély megsértése, ami megvalósulhat:

Más előtt történő sértő magatartással: Ilyenkor legalább egy kívülálló személy (akár civil, akár más katona) jelen van, és észlelheti az engedetlenséget, a durva beszédet vagy a sértő megnyilvánulást. Nem szükséges, hogy a harmadik fél valóban figyeljen vagy értse is a kimondott szavakat; az a tény, hogy objektív lehetősége volt meghallani, már elegendő.

Feltűnően durva megnyilvánulással: Például trágár szavak, súlyosan bántó kifejezések, fenyegető gesztusok használata. A katonai szabályzatok szerint a függelmi viszonyban lévő személyeknek a polgári életben megszokottnál is erősebb kötelezettségük van a tiszteletre, így akár olyan megnyilvánulások is büntetőjogi elbírálás alá kerülhetnek, amelyek a civil életben pusztán udvariatlanságnak számítanának.

A sértő cselekmény a passzív alanyhoz kapcsolódó szolgálati helyzetből fakadjon, vagyis a tettes azzal a szándékkal lépjen fel, hogy az elöljáró, feljebbvaló vagy őr tekintélyét csorbítsa, megalázza.

A bűncselekmény súlyosabban minősülő esetei

A 447. § (2) bekezdése értelmében súlyosabb büntetés vár arra, aki a tekintélyt több katona előtt vagy nyilvánosan sérti meg.

Több katona előtti elkövetésről akkor beszélünk, ha a tettesen és a passzív alanyon kívül legalább két másik katona jelen van.

A nyilvánosság pedig azt takarja, hogy a sértő kijelentés szélesebb körhöz is eljuthat, például civil személyek, polgári közönség vagy egyéb katonai alakulatok tagjai is tanúi lehetnek.


Ebben az esetben már bűntettről van szó, és a törvény három évig terjedő szabadságvesztés kiszabását is lehetővé teszi.

A nagyobb büntetés célja, hogy a szolgálati fegyelem és a szervezet egysége ne sérüljön a nyilvános vagy a csoportos ellenszegülés hatására.

Ha ugyanis ilyenkor a tekintély meggyengül, az negatív példaként szolgálhat másoknak is.

Összegzés

A szolgálati tekintély megsértése bűncselekménye a katonai rend és fegyelem alapvető követelményét védi.

A törvény szigorúan lép fel az olyan sértő magatartásokkal szemben, amelyek veszélyeztetik a hierarchiát, aláásva az elöljáró, a feljebbvaló, az őr vagy más szolgálati közeg tekintélyét.

A függelmi viszonyok érvényesülése kulcsfontosságú a hatékony és biztonságos működés érdekében, legyen szó a Magyar Honvédségről, a rendőrségről vagy más fegyveres szervről.


Mind az alapeset, mind a minősített eset világosan mutatja, hogy a jogalkotó szigorú büntetésekkel igyekszik megvédeni a szolgálati tekintélyt a verbális vagy viselkedésbeli támadásoktól.

Azonban minden esetben egyedi mérlegelés tárgyát képezi, hogy a sértő magatartás ténylegesen kimeríti-e a bűncselekmény tényállását, vagy netán parancs iránti engedetlenség, esetleg súlyosabb törvényi tényállás (pl. szolgálati közeg elleni erőszak) valósul-e meg.

Az elkövető tudatossága, motivációja és a konkrét magatartás részletei mind szerepet játszanak abban, hogy a bíróság végül milyen büntetést szab ki.

dr. Lőrik József
dr. Lőrik József
20+ év szakmai tapasztalat, 2000+ büntetőügyben látta el védői feladatait, ÜDE egyesületi tag, Ügyvéd podcast házigazdája.
dr. Lőrik József önéletrajz
Büntető ügyvédet keres?