Bűncselekmény elkövetésével vádolják?

Bujtogatás a büntetőjogban

A bujtogatás a katonai büntetőjog egyik legfontosabb eszköze a fegyveres erők rendjének megóvására. A Büntető Törvénykönyv (Btk.) 448. §-a írja elő, hogy aki katonák között az elöljáró, a parancs vagy a szolgálati rend iránt elégedetlenséget szít, vétséget vagy – következményektől függően – bűntettet követ el. Ez a tényállás biztosítja, hogy a katonai hierarchiát ne tehesse tönkre egy esetleges hangulatkeltés vagy rosszindulatú rágalom. A törvény a megelőzés elvét követi: már a katonai fegyelem vagy rend ellen irányuló hangolás is büntetendő, függetlenül attól, hogy a szítás ténylegesen eredményez-e lázadást.

A bujtogatás Btk. szerinti törvényi tényállása

Paragrafus jel
Bujtogatás Btk. 448. §
A Büntető Törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvény szerint a Bujtogatás Btk. 448.§ törvényi tényállása

A bűncselekmény által védett jogi érdek

A jogi tárgy elsősorban a fegyveres erők szervezeti rendjének és a parancsok zavartalan érvényesülésének védelme.

A katonai fegyelem speciális szabályainak érvényesülése elengedhetetlen a hatékony és biztonságos szolgálatellátáshoz.

Mindezt kiegészíti, hogy a katonai szervezetben a demokratikus alapjogok, mint például a szabad véleménynyilvánítás, bizonyos fokú korlátozás alá eshetnek.

Az Alkotmánybíróság kimondta, hogy alkotmányos lehet az olyan szabályozás, amely a rend és fegyelem indokolatlan megbontását igyekszik megakadályozni.

A bujtogatás épp ennek a célnak felel meg: megóvja a katonai rendszert a belső bomlasztástól.

Az elégedetlenség szításának formái

Az elégedetlenség szítása történhet szóban, írásban vagy akár ráutaló magatartással. Ide tartozhat minden olyan tevékenység, amely objektív módon alkalmas arra, hogy a katonák körében bizalmatlanságot vagy ellenérzéseket ébresszen az elöljáró, a szolgálati rend vagy a parancsok iránt.

A törvény nem követeli meg a valótlan állítások terjesztését, vagyis az igaz tények rosszindulatú, felforgató szándékkal történő hangoztatása is beleeshet a bujtogatás körébe.

A lényeg, hogy legalább két katona szembesüljön ezzel a magatartással, és a rend bomlasztásának veszélye reálisan fennálljon.

Ki követheti el a bujtogatás bűncselekményét?

A bujtogatást bármely katona elkövetheti, függetlenül attól, hogy a szolgálati viszonyban milyen rangot visel.

Lehet egyszerű közkatona, aki elégedetlen a felettese intézkedéseivel, de akár magasabb beosztású személy is, akinek megnyilvánulásai a beosztottak körében keltenek elégedetlenséget.

A bűncselekmény nem célzatos, vagyis nem feltétel, hogy a tettes kifejezetten lázadást vagy zendülést kívánjon elérni.

Az is elég, ha tudatában van annak, hogy a katonákban ezzel a magatartással ellenérzéseket generálhat, és e lehetőséget elfogadja.

Így akkor is beállhat a felelősség, ha a tettes „csak” meggondolatlanul nyilvánítja ki negatív véleményét, de tisztában volt annak szító hatásával.

Súlyosabban minősülő eset

A jogszabály súlyosabb büntetést rendel, ha a bujtogatás ténylegesen jelentős hátrányt okoz a fegyelem vagy a szolgálat szempontjából. I

lyen helyzet állhat elő például akkor, ha a katonák megtagadják a parancs végrehajtását, vagy a szolgálatot kritikus mértékben hátráltatja a fellázított állomány.

A „jelentős hátrány” mindig konkrétan értékelendő az ügy körülményei alapján: a parancs végrehajtásának veszélyeztetése, a szolgálati feladatok elhúzódása vagy a katonák közötti fegyelem felbomlása mind ide tartozhat.

Ha pedig a bujtogatás erőszakos cselekményhez vezet, akár súlyosabb bűncselekmények (például zendülés) gyanúja is felmerülhet.

Összegzés

A bujtogatás bűncselekménye azért kap hangsúlyos szerepet, mert a katonai szervezetekben a fegyelem fenntartása alapvető követelmény.

A Btk. 448. §-ában meghatározott rendelkezések arra figyelmeztetnek, hogy a katonák elégedetlenségének tudatos szítása károsan befolyásolhatja a hadsereg működését, veszélyeztetve ezzel a nemzetvédelmi érdekeket.

A törvényalkotó ennek megfelelően megköveteli, hogy a katonák közötti kritika vagy negatív véleményformálás ne ássa alá a szolgálati rendet.

Ha a bujtogatás ténylegesen a fegyelem összeomlásához vagy a parancsok teljesítésének ellehetetlenüléséhez vezet, a büntetés mértéke is növekszik.

Így a szabályozás nem csupán egyéni felelősségi kérdéseket érint, hanem az egész katonai rendszer stabilitásának védelmét is szolgálja, amivel végső soron a társadalom biztonságát óvja.

dr. Lőrik József
dr. Lőrik József
20+ év szakmai tapasztalat, 2000+ büntetőügyben látta el védői feladatait, ÜDE egyesületi tag, Ügyvéd podcast házigazdája.
dr. Lőrik József önéletrajz
Büntető ügyvédet keres?