Bűncselekmény elkövetésével vádolják?

Kibúvás harci kötelezettség teljesítése alól

A jogalkotó ezen bűncselekménnyel azt igyekszik biztosítani, hogy a katonák harci helyzetben is teljesítsék kötelességeiket, és ne veszélyeztessék a fegyveres erők hatékonyságát. A rendelkezés célja, hogy a haza védelmében minden katona összpontosítottan, bátran járjon el.

Kibúvás harci kötelezettség teljesítése alól Btk. szerinti törvényi tényállása

Paragrafus jel
Kibúvás a harci kötelesség teljesítése alól Btk. 456. §
A Büntető Törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvény szerint a Kibúvás a harci kötelesség teljesítése alól Btk. 456.§ törvényi tényállása

Ki követi el ezt a bűncselekményt?

Az büntethető a “kibúvás a harci kötelezettség teljesítése alól” bűncselekmény elkövetése miatt, aki háború vagy harci helyzet idején szándékosan kivonja magát a szolgálati kötelezettsége alól.

A törvény öt évtől tizenöt évig terjedő szabadságvesztéssel fenyegeti ezt, jelezve, hogy a harci tevékenység eredményessége nem szenvedhet csorbát.

A jogi tárgy a hadműveletek zavartalan lefolytatása: a katona csak akkor segíti a hadsereg céljait, ha aktívan kiveszi részét a harcból.

Az elkövetési magatartások

 A törvény többféle magatartást nevesít:

  1. a) Szolgálati hely önkényes elhagyása, elrejtőzés vagy megfutamodás. A katona engedély nélkül nem hagyhatja el azt a pozíciót, ahol feladata van.
    b) Harcképtelenség szándékos előidézése, megtévesztő magatartás. Ide tartozik például az öncsonkítás, amellyel a katona alkalmatlanná teszi magát.
    c) Harceszköz elhagyása, megrongálása vagy használatának elmulasztása.
  2. d) Önkéntes megadás az ellenségnek. Aki akkor teszi le a fegyvert, amikor képes lenne tovább harcolni, kibújik a kötelesség alól.
    e) A szolgálati kötelesség egyéb súlyos megszegése. Minden olyan cselekmény ide tartozhat, ami a harcból való tudatos kivonást eredményezi.

Ki lehet az elkövetője a bűncselekménynek?

Ezt a bűncselekményt csak olyan katona követheti el, akit harchelyzetben rendelnek szolgálatra.

Elvárás a szándékosság: a tettes tudja, hogy magatartásával a harcból vonja ki magát.

A cselekmény befejezettnek tekinthető abban a pillanatban, amikor a katona ténylegesen elkerüli a rábízott feladatot.

dr. Lőrik József
dr. Lőrik József
20+ év szakmai tapasztalat, 2000+ büntetőügyben látta el védői feladatait, ÜDE egyesületi tag, Ügyvéd podcast házigazdája.
dr. Lőrik József önéletrajz
Büntető ügyvédet keres?