Bűncselekmény elkövetésével vádolják?

Mi az a jelentési kötelezettség megszegése?

A jelentési kötelezettség megszegése a katonai büntetőjog egyik speciális tényállása, amely a szolgálati rend és a parancsnoki rendszer zavartalan működését védi. Aki fontos szolgálati ügyben késve vagy egyáltalán nem tesz jelentést, vagy valótlan jelentést ad, és ezzel veszélyezteti a szolgálatot, vétséget követ el. A Büntető Törvénykönyv 440. §-a szabályozza ezt a magatartást.

A jelentési kötelezettség megszegése Btk. szerinti törvényi tényállása

Paragrafus jel
Jelentési kötelezettség megszegése Btk. 440. §
A Büntető Törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvény szerint a Jelentési kötelezettség megszegése Btk. 440.§ törvényi tényállása

A bűncselekmény jogi tárgya

A jelentéstételi kötelezettség alapja a függelmi viszony, illetve a szolgálati rend működése.

A parancsnok csak akkor tud megfelelő döntéseket hozni, ha minden lényeges körülményről időben értesül.

Ezért a katonai és rendvédelmi szolgálati szabályzatok részletesen meghatározzák, milyen ügyekben, mikor és hogyan kell jelentést tenni.

Elkövetési magatartások – mit jelent a kötelezettség megszegése?

  1. Késedelmes vagy elmulasztott jelentéstétel
    Aki egy fontos szolgálati ügyben nem jelent azonnal (vagy mihelyt a jelentés megtétele lehetségessé válik), az elköveti a bűncselekményt. Akkor is megvalósul, ha az érintett ugyan tesz jelentést, de azt olyan későn, hogy érdemi intézkedést már nincs lehetőség.

  2. Valótlan tartalmú jelentéstétel
    A másik elkövetési forma, ha a jelentés tartalma nem felel meg a valóságnak, és ez a szolgálatot érintő fontos ügyben történik. Valótlan jelentés például, ha a katona egy balesetet szándékosan elbagatellizál vagy hamis körülményekről számol be.

Fontos, hogy a bűncselekmény csak akkor valósul meg, ha a jelentés elmulasztása vagy torzítása fontos szolgálati ügyben történt, és ezzel a szolgálatra jelentős hátrány veszélye is fennállt.

Ki követheti el a bűncselekményt?

Tettesként az a személy vonható felelősségre, akit jogszabály, szabályzat vagy utasítás jelentéstételre kötelez.

Ez jellemzően katona, rendőr vagy más hivatásos állományú személy. A bűncselekmény kizárólag szándékosan követhető el.

Mikor minősül súlyosabbnak a cselekmény?

A bűncselekmény minősített esete, ha háború idején, külföldi hadműveleti területen végzett humanitárius tevékenység vagy békefenntartás során követik el.

Ilyenkor a maximális büntetési tétel öt év szabadságvesztés lehet. 

Összegzés

A jelentési kötelezettség megszegése olyan bűncselekmény, amely a szolgálati rendszer megbízhatóságát és a döntéshozatal gyorsaságát védi.

A szándékos késlekedés vagy félrevezető információ súlyos következményekkel járhat, különösen válsághelyzetben vagy háborús körülmények között.

Ezért a törvény szigorúan szankcionálja azokat, akik fontos szolgálati ügyekben nem jelentenek kellő időben vagy valótlanul tájékoztatják elöljárójukat.

dr. Lőrik József
dr. Lőrik József
20+ év szakmai tapasztalat, 2000+ büntetőügyben látta el védői feladatait, ÜDE egyesületi tag, Ügyvéd podcast házigazdája.
dr. Lőrik József önéletrajz
Büntető ügyvédet keres?