A Büntető Törvénykönyv 451. §-a alapján bűncselekményt követ el az az elöljáró, aki elmulasztja az alárendeltjeivel kapcsolatos, jogszabályban meghatározott gondoskodási kötelezettségét.
A mulasztás akkor minősül büntetendőnek, ha az elöljáró rendelkezésére álltak az intézkedés megtételéhez szükséges eszközök és lehetőségek, de ezekkel nem élt, és az elmulasztott intézkedés a szolgálati rendet vagy az alárendelt védelmét veszélyeztette.
A jogi tárgy több elemből áll: egyrészt a fegyveres szervek szolgálati rendjének és fegyelmének fenntartásához fűződő közérdek, másrészt az alárendelt életének, testi épségének, biztonságos szolgálatteljesítésének és alapvető anyagi ellátásának védelme.
A katonai szervezetek működése különösen nagyfokú szervezettséget és biztonságot igényel.
Ezt a biztonságot veszélyezteti, ha az elöljáró elhanyagolja gondoskodási kötelességét, például nem biztosít megfelelő védelmet vagy ellátást alárendeltjei számára.
A passzív alany az alárendelt, akit közvetlenül érint az elöljáró mulasztása.
A bűncselekmény lényege az elöljárói kötelesség elmulasztása, amely háromféle magatartásban nyilvánulhat meg:
Ezekben az esetekben a bűncselekmény befejezett, amint a szükséges intézkedés elmarad. Kísérleti alakzat a tényállás sajátosságai miatt kizárt. A jogszabály szubszidiárius jelleggel alkalmazható: azaz csak akkor állapítható meg, ha a mulasztás nem minősül súlyosabb bűncselekménynek.
Tettesként csak az a személy vonható felelősségre, akit az adott szervezeti szabályzat, parancs vagy jogszabály kifejezetten az alárendeltjei anyagi és személyi védelméről való gondoskodásra kötelez.
Ez jellemzően elöljáró beosztású katonát vagy más, szolgálati irányítási jogkörrel rendelkező személyt jelent.
A bűncselekmény alapesetben egyenes vagy eshetőleges szándékkal valósítható meg: azaz akkor is büntetendő, ha az elöljáró belenyugszik a mulasztás lehetséges következményeibe.
A törvény súlyosabb büntetéssel fenyegeti a cselekményt, ha az a szolgálatra vagy a fegyelemre nézve jelentős hátrányt okoz. Jelentős hátrány áll fenn például akkor, ha az alárendelt a mulasztás következtében:
Ilyenkor a bűncselekmény bűntetté minősül, és az elkövetőt egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztéssel fenyegeti a jogszabály.
Amennyiben a cselekményt háború idején követik el, a büntetés két évtől nyolc évig terjedhet.
A törvény az elöljárói gondoskodás elmulasztásának gondatlan alakzatát is büntetni rendeli, amennyiben az a szolgálatra vagy a fegyelemre jelentős hátránnyal jár.
A gondatlan elkövetés esetén az elöljáró nem szándékosan, de a kellő körültekintés elmulasztása révén okozza az alárendelt kárát vagy veszélyeztetését. Ebben az esetben:
Az elöljárói gondoskodás elmulasztása olyan bűncselekmény, amely kiemelt jelentőséggel bír a katonai szervezetek működése szempontjából.
A fegyveres testületekben az elöljáró nem csupán parancskiadásra jogosult, hanem a rábízott állomány védelméért is személyes felelősséggel tartozik.
A bűncselekmény célja ennek a felelősségnek a szankcionálása akkor, ha a mulasztás az alárendelt életét, testi épségét vagy szolgálatképességét veszélyezteti.
A szándékos és gondatlan mulasztás egyaránt büntetendő, különösen háborús helyzetben, amikor az elöljárói döntések még közvetlenebb hatással lehetnek az állomány biztonságára és a katonai feladatok végrehajthatóságára.
Ez a szabályozás egyértelműen a parancsnoki felelősség komolyságát és a katonák védelmét helyezi a középpontba.