Ittas vezetés miatt indult büntetőügyekben az elmúlt több mint 10 évben, számtalanszor tették fel nekünk azt a kérdést, hogy “Mire számíthatok?”. A gyakran változó jogszabályok, a téves, esetleg már nem aktuális “elévült” információk tömkelege miatt nehéz eligazodnia annak, aki kiutat keres szorult helyzetéből.
Ha Ön nem csupán a Büntető törvénykönyv éppen hatályos szövegére, nem az elméletre kíváncsi, hanem kézzelfogható segítségre van szüksége, akkor jó helyen jár. Ezen az oldalon keresztül eljuthat a tényleges segítségig. Ha azonnali megoldást szeretne, vegye fel velünk a kapcsolatot akár most, hiszen problémája magától nem fog megoldódni. Irodánk a hét minden napján, tehát hétvégén is elérhető a nap 24 órájában.
Ki van ittas állapotban?
Btk. 240.§ (3) bekezdése határozza meg, hogy büntetőjogi szempontból ki tekinthető ittas állapotban lévő személynek. Ittas állapotban lévő személy az, akinek a szervezetében 0,50 gramm/liter véralkohol-, illetve 0,25 milligramm/liter levegőalkohol-koncentrációnál nagyobb érték „előidézésére alkalmas” szeszes ital fogyasztásából származó alkohol van. A definíció szerint tehát az ittas állapotnak nem feltétele, hogy valaki az elfogyasztott alkohol befolyása alá kerüljön, tehát hogy felszívódjon a szervezetbe a teljes alkohol mennyisége. Ittas állapotban van már az is, aki megitta azt a mennyiségű alkoholt, ami később felszívódva a fenti értékeket előidézi majd.

Enyhe, közepes, súlyos ittasság
Az ittas állapotnak különböző fokozatai vannak. Meghatározott befolyásoltsági szint alatt az alkoholos befolyásoltság nem igazolható. Amikor ezt az értéket meghaladja az alkohol mennyisége, akkor (az Országos Igazságügyi Orvostani Intézet módszertani levele alapján) megkülönböztetünk igen enyhe, enyhe, közepes, súlyos és igen súlyos ittasságot.
A fenti táblázatból azt tudhatja meg, hogy a szervezetében lévő alkohol mennyisége milyen fokú alkoholos befolyásoltságot eredményezett a véralkohol szint, illetve a légalkohol szint alapján. A hatóságok ezt az ittas vezetés miatt kiszabott büntetés mértékének megállapításánál figyelembe veszik.
Mit tegyen?
– Forduljon ügyvédhez! Akivel szemben büntetőeljárás indult, gyakran csak a jogosítvány elvételének pillanatában döbben rá, hogy veszélybe került a munkavégzése, megélhetése, gyermekeinek, esetleg idős hozzátartozóinak ellátása.
Ne kockáztasson ismét! Vegye igénybe minél hamarabb büntetőügyekkel, lehetőség szerint ittas vezetéssel is gyakran foglalkozó, tapasztalt védőügyvéd segítségét! Ha ittas vezetésen érték, Önnek nemcsak együttérzésre, hanem tényleges segítségre is szüksége van.
– Készüljön fel a kihallgatására! Miután Önt elkapták, megindul a büntetőeljárás. A cselekmény után a legtöbb ittas vezetőt már néhány napon belül kihallgatásra idézik a rendőrök.
A kihallgatásra pedig egyáltalán nem érdemes felkészületlenül érkezni, hiszen a vallomása nagy mértékben befolyásolja a büntetőeljárás későbbi alakulását. Egyáltalán nem mindegy, hogy milyen tartalmú vallomást tesz.
Mit ne tegyen?
Ne mondjon semmit, ne tegyen vallomást ügyvéd nélkül!
Sem a helyszínen önnel szemben intézkedő rendőrnek, sem az ön kihallgatását foganatosító rendőrnek nem kell mondania semmit. Az Önt megállító rendőr az intézkedésről ugyanis írásbeli jelentést, a vallomásról pedig jegyzőkönyvet készít.
Ezek az iratok a büntetőeljárás iratai közé kerülnek, a bíróság azokat megismerheti, annak tartalmát pedig akkor is figyelembe veheti, ha az nem kedvező Önre nézve. A terhelt egyik legalapvetőbb joga a vallomás, a nyilatkozattétel megtagadásának joga, aminek tiszteletben tartása a hatóságoknak egyik legalapvetőbb kötelessége. Éljen ezzel a jogával!
Ne vezessen gépjárművet!
Az ittas vezetés miatt indult büntetőeljárások túlnyomó részében a terhelt vezetői engedélyét a hatóságok elveszik, vezetési jogosultsága szünetel. Aki ennek ellenére vezet, szabálysértést követ el, és őt a hatóság engedély nélküli vezetés miatt 150 000 Ft-ig terjedő pénzbírsággal, esetleg 1 hónaptól 1 évig terjedő időtartamú járművezetéstől eltiltással büntetheti. Ráadásul a bíró, mielőtt az ittas vezetés miatt indult büntetőeljárásban ítéletet hoz, minden esetben beszerzi a vádlott szabálysértési előéletére vonatkozó iratokat, amiből azonnal látni fogja, hogy mi történt. Nyilván ez súlyosbítani fogja az ittas vezetés büntetését.
Véralkohol vagy légalkohol?

Az ittas vezetők igazoltatását a helyszínen leggyakrabban egy úgynevezett nem hitelesített mérőeszköz, az alkoholteszter alkalmazása követi. Ez az eszköz kizárólag arra alkalmas, hogy a hatóság megállapíthassa: van-e alkohol a sofőr szervezetében. Amennyiben a mérés pozitív, akkor azt minden esetben meg kell ismételni. Az alkoholos befolyásoltság mértékét ugyanis minden kétséget kizáró módon igazolni kell az ittas vezetés miatt indult büntetőeljárásban.
Ez történhet hitelesített alkoholszonda-értékek alapján, de vérvétel útján levett vérminta vizsgálatával is. A hatóságok légalkoholszint- vagy véralkoholszint-határok alapján állapítják meg hitelesen azt, hogy ki van befolyásolt állapotban. A kilélegzett levegőből mért alkohol mértékegysége a milligramm/liter (mg/l), a vérmintában mért alkohol mértékegysége pedig a gramm/liter (g/l). Véletlenszerűen úgy alakult, hogy e két mértékegység úgy aránylik egymáshoz, hogy 0,5 g/l véralkoholszint körülbelül 0,25 mg/l légalkoholszintnek felel meg.
Bűncselekmény vagy szabálysértés?
Egy rossz döntés meghozatala után igen könnyen előfordulhat, azzal aki alkoholt fogyasztott majd gépi meghajtású járművét vezetett, hogy vele szemben büntetőeljárás indul. Ha a szervezetben található véralkoholszint nem éri el a 0,50 gramm/liter véralkohol-koncentrációt, illetve 0,25 milligramm/liter légalkohol-koncentrációt, akkor a cselekmény nem bűncselekmény, hanem szabálysértés.
Bűncselekményről, akkor beszélünk, ha az járművezető szervezetében a 0,50 gramm/liter véralkohol-koncentrációnál, illetve a kilélegzett levegőben a 0,25 milligramm/liter légalkohol-koncentrációnál nagyobb érték előidézésére alkalmas szeszes ital fogyasztásából származó alkohol van. Mi itt csak a büntetőeljárást eredményező ittas járművezetéssel foglalkozunk részletesen.
Ittas vezetésért járó büntetés bűncselekmény esetén

A „zéró tolerancia” bevezetése óta a Btk. alapján még az eddigieknél is szigorúbban büntetendő az ittas vezetés. Ittas vezetés vétsége miatt a gyakran több százezer forintot is elérő pénzbüntetés mellett akár több évre eltilthatják a járművezetéstől, utánképzésre is kötelezhetik.
Ha az ittas vezetés során balesetet, esetleg személyi sérülést okozott, akkor a bűncselekmény súlyosabban minősül majd. Szintén súlyosbító körülmény az, ha a járművezetőt korábban (akár többször) elmarasztalták ittas vezetés miatt. A visszaeső ittas járművezetők büntetése szélsőséges esetben akár felfüggesztett, súlyosabb esetben letöltendő szabadságvesztés is lehet.
Ittas vezetés bírói gyakorlata

Ittas vezetés miatt Magyarországon az elmúlt évben több mint 15 000 alkalommal indult büntetőeljárás. Ennek ellenére minden ügy egy kicsit más és más. Különbözőek az elkövetés körülményei, más személyi körülmények jellemzőek az ittas vezetőkre.
Az ügyfeleinknek minden ügy megkezdésekor egy több mint 20 kérdésből álló kérdőívet küldünk. Az ezekre érkezett válaszok alapján mondhatjuk, hogy nincs két ugyanolyan ittas vezetés. De nincs két ugyanolyan rendőr vagy bíró sem.
Az ittas vezetési esetekkel kapcsolatban gyakran még azonos bíróságon dolgozó bírók is eltérően ítélnek meg egyes kérdéseket. A bírói gyakorlat tehát nem teljesen egységes. Az azonban elmondható, hogy az első alkalommal ittas vezetést elkövetőkkel szemben a bíróság nagy valószínűséggel pénzbüntetést és járművezetéstől eltiltást alkalmaz majd. De hogy a pénzbüntetés mekkora összegű, az eltiltás milyen tartamú lesz, van-e mód az eltiltás vagy az utánképzés elkerülésére, az már sok esetben a szakszerű jogi, ügyvédi segítségen múlhat.
Kihez forduljon? Ki nyújthat valós segítséget?
Ügyvédhez vagy ügyvédi irodához érdemes fordulnia. A hatályos magyar jogszabályok alapján büntetőeljárásban kizárólag ügyvéd járhat el védőként. Az ügyvéddé váláshoz szigorú jogszabályi feltételeknek kell megfelelni, az egyetem után megfelelő gyakorlatot követően szakvizsgát kell teljesíteni, ügyvédi kamarai tagsággal kell rendelkezni.
Kihez ne forduljon?
Kizárólag a védőügyvédet terheli a védői titok megtartásának kötelezettsége, az interneten fellelhető különböző weboldalak üzemeltetőit – amennyiben ők nem ügyvédek – nem. A védő és ügyfél közötti kommunikációról a védő még akkor sem beszélhet másnak, ha a titoktartás alól felmentést kap ügyfelétől. Ez abszolút titoktartási kötelezettség, amely alkotmányos védelem alatt áll. Már az első ügyvédi konzultációra is vonatkozik, ezért már az első konzultáción őszintén beszámolhat a cselekménye körülményeiről.
Sokaknak kézenfekvőnek tűnik, hogy a velük szemben intézkedő rendőrhöz, az őt kihallgató nyomozóhoz, ittas vezetéssel foglalkozó honlapok (nem ügyvéd) üzemeltetőihez, esetleg egy ismerős rendőrhöz, ügyészhez, bíróhoz, szakértőhöz forduljon segítségért. Ő az, aki elérhető, aki ott van a közelében.
Természetes, emberi magatartás, hogy az Önnel szemben intézkedő, az Önt kihallgató rendőrök oldani igyekeznek az Önben lévő feszültséget. Miközben nyugtatni akarják Önt, gyakran még tanácsokkal is ellátják. Ettől még a rendőr nem lesz ügyvéd. Az intézkedő járőr, az Önt kihallgató rendőr, bár pontosan tudja, hogy mi a feladata, de a szakszerű védelem ellátásáról már jóval kevesebbet tud.
Miért érdemes ügyvédet fogadnia, ha ittas vezetés elkövetésével gyanúsítják?
A büntetőeljárásban a védő az a személy, aki kizárólag az ön érdekei figyelembevételével járhat csak el. A védő kötelessége, hogy az Ön érdekében minden törvényes védekezési eszközt felhasználjon, felvilágosítsa Önt a védekezés törvényes eszközeiről és módjairól. A védő az, aki el tudja dönteni, hogy az ügyben más szakember (igazságügyi orvosszakértő, szaktanácsadó bevonása) szükséges-e, erről tájékoztatja ügyfelét. A mi irodánk rendszeresen együttműködik büntetőeljárásokban igazságügyi orvosszakértőkkel és szaktanácsadókkal is.
Szintén a mi kötelességünk, hogy az Önt mentő, az Ön felelősségét enyhítő tények felderítését szorgalmazzuk. A terhelt védelme a büntetőeljárásban kizárólag ügyvéd feladata. Hogy ki folytathat ügyvédi tevékenységet, ki adhat jogi tanácsot, azt pedig az ügyvédi tevékenységről szóló törvény szabályozza.
A büntetőeljárásról szóló törvény 41. §-a alapján ugyanis védőként csak ügyvéd járhat el. Ha büntetőeljárás indul Önnel szemben, ami miatt jogi segítségre van szükségük, kizárólag ügyvédet, illetve ügyvédi irodát keressen fel védelme ellátása érdekében.
Mit tudhat meg az első konzultáción?
Az első találkozáskor ügyfelünknek egy-másfél órás személyre szabott tájékoztatást nyújtunk a büntetőeljárás során őt megillető jogairól, kötelességeiről, a védekezés lehetőségeiről, a várható büntetés neméről és mértékéről, valamint a szükséges lépésekről. A konzultációt követően lesz olyan helyzetben, hogy szabadon eldönthesse: igénybe kívánja-e venni szakképzett védőügyvéd segítségét. Tudnia kell azonban, hogy az ügyvédi segítség nem csodaszer. Nem létezik olyan jogi megoldás, amely minden ittas vezetőt mentesít a felelősség alól.
Hogyan dolgozunk az ittas vezetéses ügyekben?
Az Ön ügye körülményeinek megismerését követően, a megfelelő védekezési stratégia felállításával mérsékelheti az ittas vezetés miatt kiszabott büntetés mértékét. Az ügyvéd feladata eldönteni, hogy az Ön ügyében szükség van-e igazságügyi orvosszakértő bevonására, vagy sem.
A védekezés kialakításának alapját egy, az ügyféllel folytatott személyes konzultáció, valamint a rendelkezésre álló iratok (gyanúsítás szövege, alkoholmérésekről készült jegyzőkönyvek, előzetes szakértői vélemény, kihallgatási jegyzőkönyv, esetleg rendőri jelentés stb.) tanulmányozása után határozhatjuk meg. Mindezek ismeretében kerülünk abba a helyzetbe, hogy meghatározhassuk a védekezés felépítésének elsődleges célját.
Mi lehet a védekezési stratégia célja?
Előfordulhat, hogy Önt annak ellenére gyanúsítják ittas járművezetéssel, hogy nem vezette ittasan a járművet. Ilyenkor a büntetőjogi felelősségre vonást el kell kerülni.
Amennyiben az Ön ügyében megállapítható valamilyen különös méltánylásra okot adó körülmény, úgy a cél a járművezetéstől eltiltás büntetés elkerülése.
A megfelelő körülmények fennállása esetén cél lehet az eltiltás hatókörének meghatározott járműfajtára vagy járműkategóriára korlátozása. Ez egyben az utánképzési kötelezettség elkerülését is jelenti.
Amennyiben úgy ítéljük meg, hogy az eltiltás elkerülhetetlen, az egyik cél az eltiltás időtartamának minimalizálása.
Ha a büntetőjogi felelősségre vonás valószínűsíthető, mindent el kell követni a pénzbüntetés minimalizálása érdekében.
Mi az a ráivás?
A járművezetés ittas állapotban bűncselekménye kapcsán érdemes említést tenni az úgynevezett ráivásról. A ráivás célja általában a korábbi alkoholfogyasztás tényének eltüntetése. Ilyenkor ugyanis az elkövető a rendőri ellenőrzést követően azért fogyaszt nagyobb mennyiségű alkoholt, hogy a hatóságok által a vérben, illetve vizeletben mért és kimutatható alkoholkoncentráció eredményét kérdésessé tegye. Ilyenkor a hatóság visszaszámolás segítségével következtet az eredeti alkoholos állapot mértékére.
Mi az a posztalkoholos állapot?
A járművezetés ittas állapotban bűncselekménnyel kapcsolatban a járművezetők számára problémát okozhat a posztalkoholos állapot. Ennek lényege, hogy az elkövető a járművezetést hosszabb idővel megelőzően fogyasztott alkoholt, ez azonban még a maga teljességében nem tisztult ki a szervezetéből, és különösen a lebomlási folyamat jellegzetességeinek figyelembevételével, a tüdő által kibocsátott levegőben még kimutatható. Ilyenkor nagy jelentőséggel bír a tényleges véralkohol-koncentráció.
E probléma elkerülése érdekében sok munkahelyen kötelező előírás, hogy a járművezetés előtt több órával már ne fogyasszon alkoholt az alkalmazott. Ez az időtartam az egyéni jellemzők mellett függ az elfogyasztott alkohol mennyiségétől is.
Mennyi idő alatt bomlik le az alkohol a szervezetben?
Egy átlagos emberi szervezet körülbelül 7 g alkoholt tud lebontani óránként. Az elfogyasztott alkohol lebomlását számos egyéni tényező befolyásolja. Mindenkinek más az egyéni alkoholtűrő képessége, mindenkire egyedi alkohollebontási képesség jellemző. Az alkohol lebontására számos tényező mellett hatással lehet a fizikai aktivitás, az egyén pillanatnyi fizikai és szellemi állapota is.
A közhiedelemmel ellentétben a zsíros ételek fogyasztása, a koffein tartalmú italok és a friss levegő sem segíti az alkohol gyorsabb lebontását a szervezetben. Segítheti az alkohol lebomlási idejének a kiszámítását az NFM által készített alkoholkalkulátor, azonban teljes bizonyossággal csak hitelesített mérőkészülék által vett mintavétellel győződhetünk meg arról, hogy az alkohol már teljes mértékben lebomlott a szervezetünkben.
Mire számíthat az ittas vezető szabálysértés esetén?
Ha az ittas vezetést gépi meghajtású járművel közúton követte el, akkor cselekményét a közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény alapján bírálják majd el. Ez azt jelenti, hogy a szervezetében lévő alkohol mennyiségétől függően, 30 000 vagy 100 000 Ft bírságot kell megfizetnie a határozat jogerőre emelkedésétől számított 30 napon belül.
Ha azonban vasúti vagy légi járművet, gépi meghajtású vízi járművet, úszó munkagépet, illetve nem gépi meghajtású vízi járművet vezetett ittasan, akkor a szabálysértésekről szóló 2012. évi II. törvény alapján bírálják el ügyét.
Ebben az esetben a 63/2012. (IV.2.) Kormányrendelet szerint helyszíni bírság esetén az ittasság mértékétől függően 15 000, 20 000, illetve 25 000 Ft a bírság összege. De ha nem helyszíni bírságot, hanem pénzbírságot szab ki a hatóság, akkor az ittasság fokától függően 30 000, 40 000 vagy 50 000 Ft a pénzbírság összege.
Emellett a szabálysértési hatóság egy hónaptól egy évig terjedő időre történő járművezetéstől eltiltást is alkalmazhat. Amennyiben Önt 6 hónapnál hosszabb idejű vezetéstől eltiltásra ítélik, kötelező részt vennie egy utánképzésen, melynek költsége 70–140 ezer forintig terjedhet.
Mi az a rabosítás?
Nem árt felkészülni arra, hogy akivel szemben a rendőrség büntetőeljárást folytat, annak fényképét és ujjlenyomatát a nyomozó hatóság köteles nyilvántartásba venni. Ezt hívja a köznyelv rabosításnak, ami annyit jelent, hogy a gyanúsítottról fényképfelvételt készít a rendőrség, és rögzíti az ujjlenyomatát. Ezen az eljárási cselekményen kötelező a gyanúsítottnak együttműködnie.
Kapcsolódó oldalak:
Járművezetés ittas állapotban tényállása
Ittas vezetésért járó büntetés 2020-ban
Mire számíthatok, ha ittasan vezettem?